وب سایت سایمنتیک اسکالر

معرفی وب سایت semanticscholar

این وب سایت با شعار ابزاری رایگان با هوش مصنوعی برای جستجوی منابع علمی در دسترس کاربران قرار دارد. این وب سایت علمی هدف خود را بر کمک به دانشمندان در جهت یافتن بروزترین و اطلاعاات و دسترسی به اطلاعات صحیح بدور از هرگونه اطلاعات اضافی به منظور پیشرفت سریع علمی قرار داده است. به دلیل رشد بی سابقه متون علمی در مجلات در حال حاضر بروز نگه داشتن اطلاعات علمی برای محققان کاری دشوار و زمان بر است و به یک چالش برای آنها تبدیل شده است. این وب سایت با تکیه بر هوش مصنوعی با هدف در دسترس قرار دادن جدیدترین تحقیقات علمی برای محققان در سال ۲۰۱۵ فعالیت خود را آغاز کرد.

به همین منظور این وب سایت با ایجاد دسترسی آزاد به متون برای همه کاربران در طی هر هفته میزبان میلیون ها کاربر و محقق در وب سایت خود است. وب سایت سایمنتیک اسکالر رسالت خود را در دسترسی به متون علمی در زمان مناسب و به صورت آزاد برای همگان می داند. همکاران انتشاراتی این وب سایت پایگاه های علمی معتبری همچون IEEE, Microsoft Academic, Springer Nature و دیگر موارد از این دست هستند.

جستجوی این وب سایت بر اساس هوش مصنوعی بوده و به همین دارای کارایی و اثربخشی بسیار بیشتری نسبت به سایر موتور جستجوهای سنتی است. از جمله مزایای استفاده از هوش مصنوعی در این وب سایت می توان به جستجوی خودکار چکیده ها، جداول و نقشه ها، ارائه ضریب تاثیر مقالات، ارائه اطلاعات تکمیلی مانند سخنرانی ها، فیلم ها و سایر منابعی که به درک بهتر مطلب کمک می کند اشاره کرد. این وب سایت در سال ۲۰۱۵ با بیش از ۳ میلیون مقاله در زمینه علوم کامپیوتر راه اندازی شد و در سال ۲۰۲۰ تعداد مقالات این وب سایت به بیش از ۱۸۰ میلیون رکورد رسید.

منبع

https://pages.semanticscholar.org/about-us