پیدا کردن منبع عکس های ذخیره شده

احتمالا برای شما هم پیش‌آمده که یک تصویر خوب و جذاب را مدت‌ها پیش دانلود کرده‌‌ باشید ولی به خاطر نیاورید که وب سایت منبع آن عکس کدام بوده است. در چنین شرایطی چه می‌کنید؟ در این مقاله ما راهی برای پیدا کردن سایت منبع عکس پیش رویتان می‌گذاریم، با یابش همراه باشید.

یکی از ساده‌ترین کارهایی که می‌توانید انجام دهید استفاده از”reverse image search” یعنی جستجوی معکوس عکس است، گوگل برای محقق کردن این خواسته‌ی کاربران سرویس جدیدی را به موتور جستجوی خود اضافه کرده است. برای استفاده از این سرویس کافی است وارد سایت گوگل شده و گزینه image را انتخاب کنید. با انتخاب این گزینه وارد بخش عکس در موتور جستجوی گوگل می‌شویم.

google_images_search

 

همان طور که در عکس بالا مشاهده می‌کنید، گزینه به شکل دوربین عکاسی در داخل نوارجستجو قرار دارند. با کلیک بر روی این گزینه بخشی برای ما نمایش داده ‌می‌شود که می‌توانیم نوع جستجوی عکس را بر اساس نیازمان انتخاب کنیم.

google_images_search_options

 

در این بخش با انتخاب گزینه “Upload an image” و سپس “Browse” عکس خودمان را به داخل سرویس گوگل Upload می‌کنیم. با انجام این کار، سرویس گوگل با در نظر گرفتن عناصر موجود در داخل عکس، تمامی سایت‌ها و آدرس‌هایی که به عکس ما مربوط می‌شوند را نمایش می‌دهد.

البته جدا از مراحل گفته‌شده در بالا راه آسان تری نیز وجود دارد، کافی است پس از ورود به بخش image در موتور جستجوی گوگل عکس خود را بگیریم و به داخل نوار جستجو بیندازیم، یا در اصطلاح عمل کشیدن و رها کردن (Drag&Drop) را انجام دهیم.

غیر از موتور عکس‌یاب در گوگل وب سایت های دیگری هم برای این کار وجود دارند، که در زیر به برخی از مهمترین آن ها اشاره می کنیم:

۱. TinEyeنسبت به موتور گوگل با دقت بیشتری به جستجوی مرجع عکس می‌پردازد.

  TinEye_reverse_image_search

 

۲. Yandex Images Search

 

yandex_images_search

 

 

yandex_images_search

 

 ۳. WolfarAlpha (پولی)

 

wolpharm_alpha_search_engine

 

۴. Image Raider

 

Image Raider

 

۵. Baidu

 

Baidu

 

۶. Multi-Service image search

 

۷

 

۷. Karma Decay

 

۶

 

 ۸. RevIMG

 

revimg

 

۹. Social Catfish

 

۴۶

 

۱۰. Macroglossa Visual Search Engine

 

۸۷

 

۱۱. Imagewiki

 

imagewiki

 

تا آموزش بعدی بدرود…