ابزارهای کتاب

ابزارهای مرتبط با کتاب Books and eBooks Tools

این ابزارها به کتابداران و پژوهشگران برای پیدا کردن یک کتاب در داخل و خارج از کشور، پیدا کردن نسخه ی الکترونیکی، پایگاه های دارای تمام متن کتاب الکترونیکی و…کمک میکند همچنین بعضی ابزارها مخصوص کتابداران بوده و به آن ها در مباحث روزمره ی کتابداری کمک می کند.
“توجه: استفاده از این دایرکتوری در وب سایت ها، کتاب ها و مقالات فقط با ارجاع دادن به “یابش” مجاز می باشد!”

WorldCatgooglebook

پایگاه ورلد کت

WorldCat

بزرگترین پایگاه اطلاعات کتاب در دنیا! چرا که بسیاری از اطلاعات کتاب های کتابخانه های دانشگاهی دنیا در اینجا قرار دارد.

برای دریافت کتاب های رایگان ورلد کت از لیب دات یابش استفاده کنید

پایگاه ایبوک سنترال

Ebooks Central

پایگاه دیجیتال کتاب های دانشگاهی از ناشرین معتبر  که بسیاری از کتابخانه های دنیا اشتراک آن را خریداری کرده اند.

خرید اکانت این پایگاه از یابش امکان پذیر است.

 گوگل بوکز

Books.Google

این پروژه مربوط به  شرکت گوگل برای دیجتال سازی تمام کتاب های دنیا است که امکان پذیر نشد ولیکن حجم بسیاری از کتاب ها در قالب های مختلف کپی رایت قابل مشاهده ی کامل یا دیدن بعضی صفحات و یا فقط شامل فراداده می شوند.

Samannoosa

کتابخانه دیجیتال یابش

yabesh library

دانلود بیش از ۱٫۵ میلیون عنوان کتاب دیجیتال لاتین
جستجو در بیش از ۱۳ میلیون عنوان کتاب الکترونیکی

سامان

Saman

این نرم ­افزار توسط نهاد کتابخانه ­های عمومی کشور و برای استفاده در کتابخانه ­های عمومی طراحی شده است که هم اکنون بیش از ۲۲۰۰ کتابخانه عمومی در سراسر کشور از آن استفاده می ­کنند

بیشتر بخوانید

شبکه سیمرغ

NOSA Simorgh

پورتال سیمرغ از شرکت نوسا نسخه بومی شده و توسعه­ یافته‌ای از سیستم مدیریت محتوای دات نت نیوک است که به منظور پوشش نیازهای کتابخانه‌ها و مراکز اطلاع‌رسانی و آرشیوها بهینه شده است.

بیشتر بخوانید

gutenbergarchivehathitrust
گوتنبرگ

Gutenberg

طرح گوتنبرگ اولین تولید کننده متون الکترونیک بر روی شبکه جهانی اینترنت بود و تولیدات آن از ۱۰ عنوان کتاب در هر سال (در اواخر دهه ی ۹۰ میلادی) به ۱۰۰۰ عنوان در سال ۲۰۰۱ افزایش پیدا کرده است.  اهداف اصلی این موسسه حفاظت از متون ادبی و سایر آثار فکری و نیز تهیه نسخه هایی از آن آثار برای دستیابی رایگان عموم مردم است.

بیشتر بخوانید

آرشیو اینترنت

Archive

پایگاه آرشیو اینترنت ماموریت خود را دسترسی جهانی به همه دانش بشری می داند. این کتابخانه دیجیتال امکان دسترسی رایگان عموم مردم را به منابع الکترونیکی در همه زمینه ها مانند منابع چاپی فراهم آورده است.

هاثی تراست

HathiTrust

هاثی تراست یک کتابخانۀ مشارکتی مشتمل بر مواد دیجیتالی و چاپی است که هم تحت نظر قانون کپی‌رایت و هم با مجوز عمومی در حال فعالیت است و برای کتابخانه­ های عضو، قابل دسترسی است. اعضای اصلی آن دانشجویان، اساتید و کارکنان کتابخانه‌های عضو هستند و در چارچوب رعایت قانون حق مؤلف و مجوز توافق‌نامه، مواد را در دسترس عموم قرار می‌دهند.

بیشتر بخوانید

British-Librarygatewayauthorities
بریتیش لایبرری

British Library

کتابخانه ملی انگلستان با نام بریتیش لایبرری خدمات اطلاعاتی خود را به جامعه دانشگاهی،محققان و پژوهشگران ارائه می دهد. این مجموعه شامل بیش از ۱۷۰ میلیون منبع است که سالانه حدود ۳ میلیون منبع به آن افزوده می شود.

بیشتر بخوانید

گیت وی z3950

Gateway

با استفاده از این دروازه اطلاعاتی امکان جستجو در فهرست کتابشناسی کتابخانه کنگره برای کاربران فراهم میشود. استفاده از دستورالعمل های جستجوی این استاندارد امکان دستیابی به اطلاعات فراداده ای کتابها را فراهم می آورد.

کتابخانه کنگره

library of congress

کتابخانه کنگره استفاده از سرویس رایگان مارک را برای کاربران خود فراهم آورده است. با استفاده از این سیستم قدرتمند امکان جستجوی کتاب ها بر اساس موضوع،عنوان، نویسنده و یا ترکیب هر یک از آنها برای کاربران امکان پذیر است.

nlsmarkstandardwebdewey
کتابخانه نابینایان کنگره

NlsCatalog

این کتابخانه با هدف ارائه منابع چاپی به صورت بریل ویژه نابینایان طراحی شده است. این کتابخانه در سال ۱۹۳۱ توسط کتابخانه کنگره به منظور ارائه خدمات به نابینایان بزرگسال راه اندازی شد.

استاندارد مارک

MarcStandards

دسترسی کامل و چکیده ای به داده های کتابشناسی موجود در وب سایت در قالب استاندارد مارک توسط این سایت امکان پذیر است. در هر کتابشناسی اطلاعاتی راجع به نوع اثر همراه با مثال ها و تاریخچه آنها برای کاربران در دسترس است.

وب دیویی

Webdewey

وب دیویی نسخه الکترونیک سیستم رده بندی دیویی است که توسط OCLC منتشر شده است. این سیستم رده بندی امکان نمایش تمامی نسخه های منتشر شده از یک کتاب به علاوه تمامی تک نگاشت ها و اصطلاحات جدید ساخته شده توسط هیئت تحریره را فراهم می آورد.

classificationwebunforbiCutterSanborn
کلسیکیشن وب

ClassificationWeb

این وب سایت یک سرویس اشتراک منابع مبتنی بر وب است که طبق نظام رده بندی کنگره تمامی منابع را همراه با موضوعات، عناوین و متن کامل در دسترس کاربران قرار می دهد.

آنفوربی

Unforbi

خدمات ارائه شده توسط این وب سایت مربوط به تلفیق قالب های کتابشناسی کتابخانه های ملی با یکدیگر به منظور استفاده بهینه تر است.

حروف کاتر

CutterSanborn

حروف کاتر به جدول طبقه بندی گفته می شود که با استفاده از آن تمامی آثار یک نویسنده در رده بندی کنگره کنار یکدیگر قرار می گیرند. با استفاده از حروف کاتر و یافتن کاتر هر نویسنده می توان به تمامی منابع آن نویسنده دست یافت.

classify.itcompany2SOLOSearchOxfordLibrariesOnline-
رده بندی او سی ال سی

OCLC Classify

این پایگاه داده شامل اطلاعات طبقه بندی شده در مورد منابع موجود است. منابع موجود در پایگاه شامل بسیاری از کتب، مجلاتف ژورنال ها، موسیقی ها و فیلم ها است. اطلاعات موجود در این وب سایت عبارتند از:

ISBN (شماره استاندارد بین المللی کتاب)

ISSN (شماره سریال استاندارد بین المللی)

UPC (کد جهانی محصول)

آی تی کمپانی

Itcompany2 

 

 

سولو (دانشگاه آکسفورد)

SOLO: Search Oxford Libraries Online 

 

سولو یک رابط کاربر اینترنتی است که به کاربران این امکان را می دهد که به جستجوی منابع موجود در کتابخانه دانشگاه آکسفورد پرداخته و منابع مورد نظر خود را بازیابی نمایند.