سازمان بین المللی استانداردسازی

 

معرفی سازمان بین المللی استانداردسازی ISO

  International Organization for Standardization

سازمان بین المللی استاندارد در سال ۱۹۴۶ با ۶۵ نماینده از ۲۵ کشور با ایجاد ۶۷ کمیته فنی فعالیت خود را به صورت رسمی آغاز کرد. هدف این سازمان به اشتراک گذاری دانش و ایجاد استانداردهای داوطلبانه و مبتنی بر بازار از طریق اعضای خود است. استانداردهای تدوین شده از سوی این سازمان نوآوری های ایجاد شده در جهان را پشتیبانی می کنند و راه حل های عملی برای حل چالش های جهانی را ارائه می دهند.

طبق گفته این سازمان استانداردها فرمولی هستند که بهترین روش انجام یک کار را ارائه می دهند. استانداردها طیف گسترده ای از محصولات را تحت پوشش خود قرار می دهند. استانداردها می توانند در مورد ساخت یک محصول، مدیریت فرایند، ارائه خدمات یا تامین مواد باشند. از جمله استانداردهای تدوین شده این سازمان می توان به استانداردهای مدیریت کیفیت، استانداردهای محیط زیست، استانداردهای ایمنی و بهداشتی، استانداردهای مدیریت انرژی، استانداردهای ایمنی مواد غذایی، استانداردهای امنیتی آی تی اشاره کرد.

به طور معمول شناخته شده ترین و پرکاربردترین استانداردها در سطح جهان مواردی هستند که براساس چالش های روز دنیا تدوین شده و در پاسخ به حل یک چالش ایجاد می شوند. سازمان ایزو در حال حاضر دارای ۱۶۵ عضو و ۷۹۶ کمیته فنی بوده که تا به حال حدوده ۲۴ هزار استاندارد بین المللی در همه جنبه های فناوری را تدوین کرده است.

 

برای آشنایی بیشتر با استانداردهای سازمان ایزو به اینجا مراجعه نمایید