مدرسه سوادهای نوظهور

معرفی سواد داده

سواد داده (Data Literacy)، توانایی خواندن، ایجاد و ارتباط با داده به عنوان اطلاعات تعریف می‌گردد . سواد داده به دانش، مهارت‎ها و توانمندی‎ها (KSAs) افرادی اطلاق می‌گردد که قادر به شناسایی، جمع آوری، تحلیل، تفسیر، ارایه و حفاظت از دارایی‎های داده سازمانی می‌باشند . زمانی که مفاهیم فوق در سطح سازمانی بکار گرفته شوند، یک سازمان باسواد داده ایجاد می‌گردد . در مقابل استفاده از شیوه‎های قبیله ای، سازمان‎ها می‌توانند به خودآگاهی بیشتری در خصوص یافتن روش‎های بهتر و ترغیب کارکنان به کسب سواد داده به منظور حمایت از روش‎های استفاده از زنجیره تامین داده دست یابند.

سواد داده‌ای در واقع قابلیت و توانایی خواندن، درک، ایجاد و تبادل داده‌ها به صورت اطلاعات است. تاکید سواد داده‌ای در واقع بر توانایی و قابلیت کار با داده و دیتا است. توانایی مدیریت انواع داده‌ها از جمله داده‌های بزرگ و نیز تلاش برای دسترسی، جمع‌آوری، پردازش، تغییر شکل، تبدیل، ارزیابی و استفاده از داده‌ها است.

ادامه ...

معرفی سواد دیجیتال

معرفی سواد کارآفرینی

سواد انسانی، همانند سواد اطلاعاتی و فنی، به معنای صرف ساعت‌ها وقت روی خواندن کتاب‌ها و مطالب مختلف نیست. شما می‌توانید تمام کتاب‌هایی را که در مورد کارآفرینی نوشته شده‌اند مطالعه کنید، اما کتاب خواندن از شما یک کارآفرین نمی‌سازد. آنچه که باید انجام دهید این است که شروع به تمرین کارآفرینی کنید. شما نیاز به آموزش تجربی و تلفیق تجربه‌ی برآمده از آموزش و کلاس درس با تجربه‌های جهانی دارید. درست در همین نقطه است که خلأ میان نیازها و خدمات را پیدا می‌کنیم و فرصت‌های ایجاد کسب‌و‌کار برای پر کردن این شکاف را می‌بینیم. این مهارتی منحصر به انسان است که دست‌کم در یک افق کوتاه‌مدت، هیچ ماشین و دستگاهی توانایی تقلید از آن را ندارد.

ادامه ...

معرفی سواد اطلاعاتی-رسانه ای

معرفی سواد پژوهشی

تیم آموزشی

حسین حیدری

مدیر شرکت یابش

امیر رضا اصنافی

عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی

علیرضا نوروزی

هیئت علمی دانشگاه تهران

مریم صراف زاده

هیئت علمی دانشگاه تهران

حسین حیدری

رهبر و مدیر شرکت یابش (فعال در زمینه ی داده، اطلاعات، کتابخانه ها و علم سنجی) هستم، در زمینه های راه اندازی کسب و کار، استارت آپ ها و سوادهای نوظهور در حدی تجربه دارم و یک مربی در همین زمینه ها محسوب می شوم. سعی کردم که یک انرژی دهنده و الهام بخش برای دیگران باشم و نیز یک انسان.

امیر رضا اصنافی

علیرضا نوروزی

دکترای علوم اطلاعات و ارتباطات از فرانسه عضو هیئت علمی دانشگاه تهران

مریم صراف زاده

مریم صراف زاده دارای دکترای سیستم های اطلاعاتی از دانشگاه آر.ام.آی.تی استرالیا هستند. ایشان به مدت ده سال کتابدار بوده اند و هفت سال سابقه تدریس در دانشگاه دارند.و هم اکنون عضو هیئت علمی دانشگاه تهران هستند