گایدلاین های پزشکی و کاربرد آن در حوزه درمان

همکار یابش - مثنوی۱۳۹۹-۰۵-۲۶بازدید ۴۶۰۲
Posted on

گایدلاین های پزشکی و کاربرد آن در حوزه درمان

 

گایدلاین های پزشکی چیست؟

پزشکان و ارائه دهندگان خدمات بهداشتی همواره برای درمان بیماران و کسب اطلاعات درمانی و پزشکی از راهنماهای پزشکی بهره می برند. این دستورالعمل ها به پزشکان کمک می کنند تا بهترین روش های تشخیص، معالجه و حتی پیشگیری از بیماری ها را را مطالعه کرده و در مواقع ضروری از آن بهره  ببرند. یک دسته از راهنماهای پزشکی گایدلاین های پزشکی هستند که راهنماهای موجود در آنها بر اساس قوی ترین شواهد علمی تنظیم شده است. تهیه یک گایدلاین پزشکی یک فرایند سختگیرانه و دقیق داشته که پس از نظارت کامل از سوی سازمان های مربوطه و بررسی کلیه راهنماهای پزشکی موجود در آن قابل انتشار است، به همین دلیل گایدلاین های معتبر منتشر شده یکی از دقیق ترین و قابل اعتمادترین منابع درمانی موجود هستند.

به طور معمول تیم پشتیبانی و تهیه کننده گایدلاین های پزشکی متشکل از تعداد بسیاری از پزشکان و متخصصان در حوزه های مختلف پزشکی هستند که بر اساس شواهد عینی و درمانی راهنماهای درمانی را تهیه می کنند و پس از جمع آوری تحقیقات اولیه آن مطالب توسط کارشناسان خبره بررسی شده و پس از انطباق با استانداردهای درمانی اجازه انتشار خواهند یافت، به همین دلیل راهنماهای مبتنی بر شواهد یکی از مهمترین منابع درمانی به منظور یاری رساندن به پزشکان محسوب می شوند.

یکی از مهمترین مسائل در زمینه تهیه گایدلاین های پزشکی عدم وابستگی آنها به ارگان ها و سازمان های خاص است. همین امر منجر به تهیه مطالب راهنمایی بدون جانبداری خاصی در زمینه دارویی و یا روش درمانی شده و بهترین نوع و روش درمان را به پزشکان عرضه می دارد. یکی از ویژگی های توصیه های درمانی گایدلاین ها علاوه بر راهنمایی در مورد نوع درمان تعیین سطح خطرات درمان برای بیماران و همچنین درجه بندی میزان اعتبار و ثبات تحقیقات است که این امر در نهایت منجر به اطمینان خاطر پزشکان در زمینه درمان خواهد شد.

منبع

https://www.heart.org

 

از جمله پایگاه های اطلاعاتی که به وسیله آنها می توان به گایدلاین های پزشکی دسترسی پیدا کرد به موارد زیر می توان اشاره نمود:

American College of Physicians

Evidence-based guidelines on many topics relating to internal medicine.

Royal College of Nursing (RCN)

The RCN collaborates with other organizations to create clinical practice guidelines.

Registered Nurse’s Association of Ontario (RNAO)

The RNAO provides free nursing best practice guidelines on selected topics and access to other documents in English and French, some guidelines can be downloaded. RNAO is the professional association representing registered nurses in Ontario, Canada.

Health Services/Technology Assessment Text (HSTAT)

HSTAT is a free searchable collection of large, full-text clinical practice guidelines, technology assessments, quick-reference guides for clinicians, consumer health brochures, evidence reports, and health information.

VA/DoD Clinical Practice Guidelines (U.S. Department of Veteran Affairs)

https://pubmed.gov

https://pubmed.com

(https://guidline.gov (AHAQ

(https://mdconsult.com (MD consult

همچنین از طریق جستجوگرهای اختصاصی نیز می توان گایدلاین های پزشکی موجود را بازیابی کرد، به عنوان مثال:

https://mdm.ca/cpgsnew/cpgs

https://library.nhs.uk/GUIDLINES FINDER

https://google.com/coop/cse?c=017548885867561026860%3acgn3efyortc

https://fhhs.health.wa.gov.au/library/guid;ines.aspx

https://fhhs.health.wa.gov.au/inforx/clinical.html

 

این پست چقدر برای شما مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز ۳ / ۵٫ تعداد امتیاز: ۱

اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

اشتراک گذاری این مطلب: