نرم افزار کتابخانه ای سیمرغ

همکار یابش - مثنوی۱۴۰۰-۰۵-۱۶بازدید ۳۲۹۶
Posted on

نرم افزار کتابخانه ای سیمرغ

 

معرفی نرم افزار سیمرغ  Simorgh

نرم افزار سیمرغ یک محصول کتابخانه ای است که امکان جستجوی منابع اطلاعاتی و کتابی را فراهم می آورد. هر یک از مراکز اسناد و کتابخانه‌های کشور، بعد از تجهیز به نرم‌افزار سیمرغ و سرویس‌دهی روی شبکه اینترنت به عنوان یک میزبان سیمرغ شناخته خواهند شد. میزبان‌های شبکه سیمرغ از طریق این شبکه مجازی قادر به برقراری ارتباط با سایر کتابخانه‌ها و مراکز اسناد موجود در شبکه سیمرغ خواهند بود.

با تکیه بر پشتوانه قوی نرم‌افزار سیمرغ در سازگاری با اینترنت و فضای مجازی، ارتباط تمامی میزبان‌ها را با یکدیگر برقرار کرده و شبکه ای بهنگام و منسجم از تمامی مراکز مجهز به سیمرغ ایجاد کرده‌است. از آن‌جا که این شبکه، یک شبکه بهنگام بوده و تمامی اطلاعات را مستقیماً از مراکز اطلاع‌رسانی بزرگ و مرجع کشور به دست استفاده کنندگان می‌رساند، یکی از محبوب‌ترین راه‌های به دست‌ آوردن منابع اطلاعاتی برای کاربران به شمار می‌رود.

قابلیت‌ها و امکاناتی که این شبکه در اختیار کاربران قرار میدهد عبارتند از :

  • امکان جستجوی همزمان بین یک یا چند مرکز اطلاع‌رسانی
  • امکان انتخاب مراکز موردنظر برای جستجو توسط کاربر
  • امکان جستجو در انواع منابع و مدارک اطلاعاتی- پشتیبانی از استاندارد دوبلین
  • امکان مشاهده موجودی واقعی هر مرکز در هر لحظه

با ارائه اولین نسخه نرم‌افزار کتابخانه دیجیتال نوسا، به نام نرم‌افزار کتابخانه دیجیتال سیمرغ در سال ۱۳۸۷، بسیاری از مراکز اطلاع‌رسانی مهم کشور در شبکه سیمرغ، محتوای دیجیتال منابع اطلاعاتی خود را نیز به مرور در این شبکه قرار داده و هر روز محتوا و سطح علمی این شبکه را بالاتر برده و به گسترده‌تر شدن بار علمی این شبکه کمک می‌کنند.

 

 

 

این پست چقدر برای شما مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز ۱ / ۵٫ تعداد امتیاز: ۱

اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

اشتراک گذاری این مطلب: