ابزارهای نوشتن

منظور از ابزارهای نوشتن در این بخش نرم افزارهایی هستند که نگارش مقاله، کتاب، پژوهش، پایان نامه و سایر متون علمی و آموزشی را برای پژوهشگر آسان تر می نماید. نرم افزارهای مدیریت منابع از مهمترین ابزارهای مورد نیاز برای پژوهشگران هستند، این نرم افزارها به پژوهشگران اجازه جمع آوری، مدیریت و حتی انتشار اطلاعات کتابشناختی یک مقاله یا تحقیق را می دهد. در این زمینه شرکت‌های مختلف نرم افزارهای زیادی تولید و به بازار عرضه نموده اند که این نرم افزارها ممکن است بر روی یک سیستم کامپیوتری با سیستم عامل ویندوز نصب شود یا یک اپلیکیشن موبایل باشد و بر روی موبایل استفاده شود.

ایجاد یک لیست منابع بخشی جدایی ناپذیر از کار پژوهشی است که به مطالعه علمی اعتبار می بخشد. در کارهای علمی و با تعداد زیاد منابع، مدیریت این منابع و ایجاد فهرست منابع دشوار می شود و استفاده از نرم افزارهای مدیریت منابع کار را برای پژوهشگران آسان می سازد. در واقع، یکی از کارکردهای اساسی یک نرم افزار مدیریت منابع، ذخیره و سازماندهی یک لیست کتابشناختی منابع در یک کتابخانه شخصی می باشد. در جدول زیر تعدادی از این نرم افزارهای مدیریت منابع برای آشنایی بیشتر معرفی می شوند.

 

 نرم افزارهای مدیریت منابع و پژوهش 

 

Zotero pajoohyar endnote
Zotero

نرم‌افزار زوترو مناسبی برای پژوهشگران و دانشجویانی که مشغول پایان‌نامه و تحقیق هستند که فقط به نوشتن تمرکز می‌نمایند و با واردکردن منابع به زوترو، نرم‌افزار تمام استنادات را با روش انتخابی پژوهشگر مدیریت می‌نماید.

بیشتر بخوانید

Pajoohyar

نرم‌افزار پژوهیار نخستین نر‌م‌افزار فارسی زبان در حوزه استناددهی‌ است. این نرم‌افزار بر پایه نرم‌افزار زوترو طراحی شده است. به‌کارگیری پژوهیار سبب مستندسازی پژوهش در قالب کتاب، پایان‌نامه‌ و مقاله و سایر اطلاعات کتابشناختی می شود

بیشتر بخوانید

Endnote

نرم‌افزار اندنوت جهت ذخیره‌سازی، سازمان دهی و استناددهی در روند پژوهش مورد استفاده قرار می‌گیرد. این برنامه امکان جستجوی مقالات در پایگاه‌ها و ذخیره کردن اطلاعات مورد نیاز آن‌ها را فراهم می‌کند.

بیشتر بخوانید

Refworks onenote mendeley
Ref Works

نرم افزار رف ورکز یک پایگاه داده مبتنی بر وب است که به کاربر این امکان را می دهد با وارد کردن منابع، داده های متنی و یا اطلاعات پایگاه های داده آنلاین می توانند یک پایگاه اطلاعاتی شخصی برای خود داشته باشند

بیشتر بخوانید

 

One Note

آن نوت یک دفترچه یادداشت دیجیتال است که با امکانات بینظیر خود یک ابزار بسیار جذاب برای محققان بشمار می رود. این نرم افزار یک دفترچه یادداشت چندمنظوره است که کاربران با استفاده از آن می توان فعالیت های خود را سازماندهی کنند.

بیشتر بخوانید

Mendeley

مندلی یک ابزار بر پایه فضای ابری است که به منظور ذخیره سازی امن، به اشتراک گذاری و بهره گیری از داده های پژوهش توسط محققان مورد استفاده قرار میگیرد.

بیشتر بخوانید

hemingwayapp

نرم افزار همینگوی یکی از ابزارهایی است که این امکان را فراهم آورده تا بتوان با دقت و سرعت بالا تولید محتوا کرد. این نرم افزار در زمینه نگارش محتوا و تصحیح نگارش و املایی محتوا کمک بسیار زیادی به محقق می نماید.

بیشتر بخوانید

grammarly

 گرامرلی با توجه به غلط‌های نگارشی مانند غلط‌ های رایج املایی، لغات تکراری، حروف اضافۀ اشتباه و همچنین استفاده از افعال مجهول متن مورد نظر را ویرایش می نماید.

بیشتر بخوانید

canva 

کانوا یک ابزار طراحی گرافیکی ساده و رایگان است و به شما این امکان را می‌دهد که تصویرهایی را برای شبکه‌های اجتماعی (فیس‌بوک، توییتر، اینستاگرام)، وبلاگ، پاورپوینت و دستگاه‌های کتاب‌خوان طراحی کنید.

بیشتر بخوانید

atavist

آتاویست برای پست‌های طولانی طراحی شده است. آن‌هایی که در حدود ۲۰ هزار کلمه هستند. این آپ کمک می‌کند تا خوانندگان را در سرتاسر یک پست، علاقه‌مند و حواس جمع نگه دارد.

بیشتر بخوانید 

magloft

مگ لافت یک پلتفرم کامل برای ارائه علمی مانند کنفرانس ها و یا دفاع پایان نامه و یا ارائه های کلاسی است و تمام ابزارهایی را که پژوهشگر برای این امر به آن نیاز دارد فراهم می‌کند. 

بیشتر بخوانید

calameo 

نرم‌افزار کالامئو یک نرم افزار انتشار آنلاین است که به شما اجازه می‌دهد تا فایل‌های چندرسانه‌ای و شخصی را به متون خود اضافه نمایید، همچنین دارای ویژگی‌هایی است که انتشار متون را آسان می‌کند و به راحتی شبکه‌های اجتماعی، وب‌سایت‌ها و غیره را با متن ادغام می‌کند.

بیشتر بخوانید

 

zite

نرم افزار زایت با ایجاد پارامترهایی، خیلی ساده مطالبی را که از وبلاگ‌ها، وب‌سایت‌ها و غیره به آن‌ها علاقه‌مند هستید، برای شما فراهم می‌کند. با استفاده از این اپ می‌توان متوجه شد که کدام محتوا مورد پذیرش بیشتر و کدام محتوا کمتر مورد پذیرش قرار گرفته است

بیشتر بخوانید