تکنیک طوفان فکری

۱۳۹۵-۰۱-۰۲بازدید ۱۵۸۰
Posted on

تکنیک طوفان فکری

در این تکنیک که نوعی ایده یابی گروهی و سازمان یافته است جلسه ای (معمولا با حضور ۱۲تا۱۳نفر)تشکیل می شود که در آن مسئله ای مطرح می گردد و بعد از تک تک افراد خواسته می شود که به نوبت و بدون قطع کردن حرف دیگران نظرات و ایده های خود را در مورد این موضوع بیان کنند.

در این جلسه نباید هیچ یک از افراد ایده ای را که مطرح می شود مورد تمسخر قرار دهند هر چند آن نظر خیلی مضحک به نظر برسد چون این کار مانع خلاقیت افراد می گردد.

هر چه ایده های بیشتری مطرح گردد احتمال پیدا کردن ایده مناسب بیشتر می شود و افراد با ایده های جدیدی مواجه می شوند که این کار باعث خطور کردن ایده های نو به ذهن آنان می گردد.

به طور مثال کار کنان یک شرکت ساختمانی برای پیدا کردن راه حلی برای بالا بردن مصالح ساختمانی و در آینده اثاثیه واحد های مسکونی جلسه ای بر اساس این تکنیک ترتیب دادند در این جلسه نظرات زیادی رد وبدل شد مثلا یکی گفت :می شود پله ها را با ارتفاع کمتری بسازیم دیگری گفت می توان سطح شیب داری به جای پله ساخت و با چرخ وسایل را بالا برد در نهایت یکی از کار کنان گفت: می توانیم سقف را سوراخ کنیم در ابتدا همه به او خندیدند ولی بعد مدیر جلسه آنها را ساکت کرد و از او خواست که ایده خود را توضیح دهد او گفت: می توان سقف تمام طبقات را سوراخ کرد و وسایل را از آن سوراخ به بالا وپاین حمل کرد. به این ترتیب آسانسور اختراع شد.

شما هم می توانید اثر اعجاب انگیز این روش را در جلسه ای که با دوستان خود سر مسئله ای هر چند جزئی تشکیل می دهید تجربه کنید امتحانش مجانی است.

۱

این پست چقدر برای شما مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز ۴ / ۵٫ تعداد امتیاز: ۱

اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

اشتراک گذاری این مطلب: