سامانه مدیریت یکپارچه کتابخانه های عمومی کشور

۱۳۹۸-۰۹-۲۱بازدید ۳۰۵۳
Posted on

سامانه مدیریت یکپارچه کتابخانه های عمومی کشور

 

معرفی سامانه مدیریت یکپارچه کتابخانه های عمومی کشور (سامان)

نرم افزار جامع مدیریت کتابخانه ها، توسط اداره کل فناوری اطلاعات و با همکاری اداره کل امور کتابخانه های نهاد کتابخانه های عمومی کشور، با هدف رفع مشکلات کتابخانه های این نهاد در بهره گیری از نرم افزارهای کتابخانه ای و به منظور پیاده سازی یک سیستم جامع، تحت وب، یکپارچه و متمرکز مدیریت کتابخانه های عمومی کشور طرح ریزی و پیاده سازی شده است.

در حال حاضر ۲۰۸۰ کتابخانه از تمامی استان ها به این سامانه یکپارچه متصل شده اند و فرایند اتصال سایر کتابخانه ها در استان های کشور به صورت گام به گام و به موازات توسعه و بهبود سامانه به پیش می رود . با استفاده از سامانه جدید می توان هر کتابخانه ای را در هر نقطه از کشور که دسترسی به اینترنت مناسب دارند، در کوتاه ترین زمان به نرم افزاری جامع و در عین حال متناسب با نیازهای یک کتابخانه عمومی و کاربران آن مجهز کرد.

با اجرای طرح عضویت سراسری، افراد می توانند با عضویت در یک کتابخانه یا درخواست برای تغییر عضویت کتابخانه ای به عضویت سراسری از کلیه کتابخانه های سراسر کشور که به این سامانه متصل می باشند خدمات دریافت کنند. این سامانه، به عنوان شبکه جامع کتابخانه های عمومی کشور، امکان امانت، عضویت، و جستجو در کلیه کتابخانه های موجود در شبکه را برای کاربران خود به سهولت فراهم می کند. برخی از مزایای مهم سامانه به شرح زیر است :

  • امکان اتصال و تجهیز کتابخانه های جدید به سامانه در کوتاه ترین زمان
  • امکان جستجو در منابع کلیه کتابخانه های عمومی
  • امکان مدیریت کلیه امور کتابخانه ای (ثبت نام عضو، امانت، بازگشت، تمدید، رف خوانی، چاپ برچسب های عطف و بارکد، ثبت نسخه، ورود اطلاعات، …) به صورت کاملا تحت وب
  • امکان گزارش گیری از کلیه عملکردهای کتابخانه ها با چند کلیک
  • امکان تمدید و رزرو کتاب توسط عضو از طریق اینترنت
  • امکان ایجاد و پیاده سازی امانت بین کتابخانه ای در کلیه کتابخانه های عمومی نهاد در آینده نزدیک

 

آشنایی بیشتر:

http://www.samanpl.ir/

این پست چقدر برای شما مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز ۰ / ۵٫ تعداد امتیاز: ۰

اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

اشتراک گذاری این مطلب: