ابزارهای داده‌های پژوهشی و کدها

در مرحلۀ جمع‌آوری داده‌های مورد نیاز پژوهش، بسته به نوع داده و روش پژوهش (کمی و کیفی بودن پژوهش)، ابزارهای متفاوتی جهت کدگذاری، ورود اطلاعات، تجزیه و تحلیل و دریافت گزارش وجود دارد. اساس علم را داده‌های پژوهشی تولید شده توسط پژوهشگران تشکیل می‌دهد که با اشتراک‌گذاری آن‌ها می‌توان به پیشبرد بیشتر علم و پژوهش کمک کرد، اشتراک‌گذاری و به دنبال آن دسترس‌پذیری داده‌های پژوهشی قابلیت‌های زیادی برای پیشرفت‌های علمی فراهم کرده است و باعث تسهیل در بازتولید نتایج پژوهش‌ها شده است.

ترویج پژوهش‌های جدید، تقویت انسجام پژوهش‌های پیشین، تسهیل فرصت‌های یادگیری دانشجویان، جلوگیری از جمع‌آوری دوباره داده‌های تکراری، افزایش اثر پژوهش‌ها، افزایش شهرت دانشگاهی، پذیرش سیاست‌های حامیان مالی پژوهش‌ها و الزامات نشریات، اعتبار یابی پژوهش‌ها، آزمون فرضیه‌های جدید با استفاده از داده‌های موجود و کمک به پیشبرد علم ازجمله مزایای اشتراک‌گذاری داده‌ها هست.

در حال حاضر تعداد زیادی از پژوهشگران علاوه بر مقاله، داده‌های پژوهشی (داده‌هایی که برای تحلیل و ارائه نتایج یک پژوهش به‌صورت رقومی جمع‌آوری، مشاهده و یا تولید شده است و شامل داده‌هایی است که در نرم‌افزارهای مختلف مانند SPSS , Excel و … ذخیره شده‌اند) را نیز منتشر می‌کنند تا برای دیگر محققان دسترس‌پذیر بوده و با استناد به آنها مورد استفاده قرار گیرند. در این مطلب با تعدادی از ابزارهای داده‌ها پژوهشی و کدها آشنا می شویم.

(منبع – حمزه ای)

 

معرفی تعدادی از ابزارهای دسترسی به داده های پژوهشی و کدها

 

ابزارهای دیتا 
DataCite

دیتا سایت یک وب سایت اطلاعاتی است که برخلاف سایر پایگاه های اطلاعاتی اقدام به ارائه داده های تحقیقات و پژوهش های انجام شده می نماید. این وب سایت DOI پژوهش های انجام شده را در اختیار کاربران خود قرار می دهد.

بیشتر بخوانید

Mendeley

مندلی یکی از نرم افزار های مدیریت کتابها ، مقالات و اسناد است که دسته بندی و استفاده و استناد به مقالات را برای کاربران فراهم کرده است.

بیشتر بخوانید

DataSearch

دیتا سرچ یک موتور جستجوی داده‌ای است که به دانشمندان و محققان اجازه می‌دهد تا انواع مختلفی از دادها را با فرمت‌های مختلف از میان حوزه‌های موضوعی مختلف، مؤسسات مختلف و سایر منابع داده‌ای جستجو کنند.

بیشتر بخوانید

Zenodo

زنودو یک پایگاه اطلاعاتی دسترسی آزاد است که اقدام به ارائه داده های پژوهشی با دسترسی آزاد می نماید. در واقع این پایگاه یک Open Data است که ابزاری برای مدیریت داده های بزرگ در کتابخانه های دیجیتال محسوب می شود.

بیشتر بخوانید 

DataVerse

مجموعه هاروارد دیتاورس یک مخزن دیجیتال داده های علمی است که به صورت رایگان در اختیار تمامی محققان و پژوهشگران چه در داخل و چه در خارج از کشور در سطح دنیا در دسترس قرار دارد. محققان با استفاده از این پایگاه می توانند به داده های تمامی پژوهش ها در سطح دنیا دسترسی داشته باشند.

بیشتر بخوانید

Dryad

این پایگاه یک مجموعه دیجیتال از داده های پژوهش ها است که با استفاده از آن داده ها قابل جستجو، کشف، استفاده و استناد می شوند. هدف دریاد ترویج فرهنگ دسترس پذیری به داده های پژوهش ها در سطح دنیا به صورت آزاد است.

بیشتر بخوانید

ابزارهای کدها 

   
Github

گیت‌هاب یک سرویس میزبانی وب برای پروژه‌هایی است که از سیستم سورس کنترل گیت استفاده می‌کنند. گیت هاب یک شبکه‌ اجتماعی در فضای ابری برای برنامه‌نویسان و یک پلتفورم همکاری برای توسعه‌دهندگان است که بزرگ‌ترین فضای ذخیره‌سازی برای کارهای اشتراکی و توزیع‌یافته دنیا به شمار می‌رود. 

بیشتر بخوانید