ابزارهای پس از انتشار

با انتشار نتایج یک پژوهش، وظیفۀ پژوهشگر در قبال فعالیت پژوهش تکمیل نشده و وظیفه نهایی پژوهشگر آغاز می‌شود. پیگیری مقاله، پیشنهاد مقاله به سایر متخصصان، استفاده از نتایج حاصل از پژوهش جهت انجام پژوهش‌های دیگر از جمله این وظایف هستند.

هر پژوهشگری در صورتی که حتی یک مقاله لاتین منتشر کرده باشد یک پروفایل پژوهشی در شبکه‌های اجتماعی برای او تشکیل می شود.( آشنایی با پروفایل‌های پژوهشی نویسندگان ) به همین دلیل هر پژوهشگر پس از انتشار مقاله در فضای وب باید توجه ویژه ای به صحت انتشار مقاله و همچنین اشتراک گذاری آن در پایگاه های اطلاعاتی و فعالیت های دائم در مسیر استناددهی بیشتر به مقاله و افزایش رؤیت‌پذیری مقاله که در نهایت منجر به افزایش شهرت علمی پژوهشگر می شود داشته باشد.

یکی از مهمترین فاکتورهای رؤیت‌پذیری مقالات و آگاهی از میزان استناددهی افراد به مقالات بررسی شاخص های علمی موجود در پایگاه های اطلاعاتی است. آگاهی از اینگونه شاخص ها گام مهمی در شناخت روند استنادپذیری مقالات است. در جدوا زیر تعدادی از پایگاه های ارائه دهنده شاخص های علمی معرفی خواهند شد.

 

پایگاه های ارائه دهنده شاخص های علمی مقالات

 

                            پایگاه‌های شاخص‌های استنادی مقالات – نویسندگان

سای اکسپلور

sciexplore

سای اکسپلور یک پایگاه اطلاعاتی چکیده نامه ای از منابع معتبر پژوهشی است که اقدام به ارائه اطلاعات فراداده ای شامل عنوان، نویسنده، چکیده مقاله، مشخصات مجله، مشخصات انتشار، وابستگی سازمانی می نماید.

آشنایی بیشتر

اسکوپوس

scopus

اسکوپوس بزرگ‌ترین پایگاه دادۀ چکیده و استنادی از انتشارات الزویر است و شامل ۲۶۵ میلیون رکورد بوده که ۶۸ میلیون رکورد آن اطلاعات کامل فراداده ی مقالات را شامل می شود و اطلاعات استنادی برای آنها محاسبه شده است.

آشنایی بیشتر

 

وب آو ساینس

Web Of Science

پایگاه اطلاعاتی وب آو ساینس که در لفظ  قدیمی به اسم ISI شناخته می شود یک پایگاه اطلاعاتی است که محصولی از کلاریویت آنالیتیکس آمریکا است.

آشنایی بیشتر

 

دایمنشنز

dimensions

دایمنشنز یک نظام اطلاعات پژوهشی مرتبط با تولیدات آینده است که یافتن و دستیابی به مهم‌ترین اطلاعات، تجزیه ‌و ‌تحلیل نتایج دانشگاهی و گسترده‌­تر پژوهش و ارائه چشم­‌انداز برای آگاهی از راهبرد آینده را آسان­‌تر می­‌کند.

آشنایی بیشتر

ایمپکت استوری

impactstory

این شبکه اجتماعی یک ابزار مبتنی بر وب است که به دانشمندان کمک می کند تا  پژوهش های خود را برای سایر محققان به اشتراک بگذارند. 

آشنایی بیشتر

پابلونز

publons

پابلونز محققان را قادر می‌سازد تا رکورد کامل‌تری از تأثیر خود را به عنوان یک نویسنده، ویراستار، و نویسنده همکار، و داور در یک مکان پیگیری کنند و آن را نشان دهند. با ایجاد یک پروفایل در پابلونز می‌توانید به ۵۳۰ هزار متخصص بپیوندید.

آشنایی بیشتر

گوگل اسکالر

scholar google

 گوگل اسکالر یک موتور جست‌وجو مربوط به کل فضای وب است که نتایج را بر اساس معیارهای خاص و به صورت خودکار فراخوانی کرده و نمایش می‌دهد. معیار علمی بودن نتایج گوگل اسکالر، ارسال اطلاعات وب‌سایت ناشران به گوگل اسکالر است.

آشنایی بیشتر

پابمد

pubmed

پابمد یک پایگاه اطلاعاتی چکیده نامه ای رایگان در زمینه اطلاعات علوم پزشکی و علوم زیستی است که در سطح جهانی اقدام به ارائه خدمات به کاربران خود می نماید. این پایگاه اطلاعاتی شامل بیش از ۳۰ میلیون متن و خلاصه مقاله در زمینه پزشکی و علوم زیستی است. 

آشنایی بیشتر

سمنتیک اسکالر

SemanticScholar

 این پایگاه اطلاعاتی با استفاده از هوش مصنوعی امکانی را فراهم می آورد تا کاربران منابع علمی موردنیاز خود را بسیار کارآمدتر از موتور جستجوهای سنتی بازیابی کرده و به نتایج بهتری دست یابند.

آشنایی بیشتر

 

                                           پایگاه‌های شاخص‌های مقالات
altmetric
آلتمتریک

altmetric

آلتمتریک معیارهای سطح مقاله در مورد تحقیق را به نمایندگی ناشران ،موسسه ها و تامین کنندگان مالی جمع آوری می کند، این کار تلفیقی از شاخص های آنلاین (علمی وغیر علمی) برای اندازه گیری شاخص و… دیجیتال است.

آشنایی بیشتر

پلامکس
plumx

پایگاه پلامکس از علاوه بر ضریب تاثیر مقالات و تعداد استنادها از معیارهای دیگری مانند رسانه های اجتماعی، نشانه گذاری های فضای مجازی، تعداد بارگیری ها، میزان بازدیدها و موارد دیگر تصویر کاملی از میزان پذیرش مقالات توسط کاربران ارائه می دهد.

آشنایی بیشتر 

 

کراس رف

crossref

پایگاه اطلاعاتی کراس رف با هدف یافتن، ارزیابی، استناد و استفاده مجدد از منابع اطلاعاتی فعالیت خود را آغاز نموده است. این پایگاه با هدف افزایش ارتباط علمی میان محققان و پژوهشگران اقدام به برچسب گذاری داده های متون علمی نموده و با در اختیار قرار دادن برای کاربران امکان بازیابی بیشتر متون را فراهم می آورد.

آشنایی بیشتر

         پایگاه‌های علم‌سنجی خاص (نیازمند تهیه اشتراک هستند)           
سایول

Scival

این پایگاه اطلاعاتی یکی از زیر مجموعه های قدرتمند الزویر است و یک منبع مبتنی بر وب با قدرت و انعطاف پذیری بینظیر است که امکان دسترسی به اطلاعات جامع و عملکرد تحقیقاتی بیش از ۲۰ هزار محقق و موسسه تحقیقاتی را برای کاربران فراهم می آورد.

آشنایی بیشتر

ای اس آی
incites ESI

در این پایگاه اطلاعاتی شاخص های علم سنجی مورد نیاز محققان، موسسات علمی، مجلات و مقالات منتشر شده و در دسترس کاربران قرار می گیرد.شاخص های علمی منتشر شده در این پایگاه از طریق Web of Science به دست آمده و هر دوماه یکبار بروزرسانی می شوند.

آشنایی بیشتر