ابزارهای انتشار

پس از انجام پژوهش و به منظور آگاهی سایر پژوهشگران و جامعه از نتایج آن پژوهش، باید نتایج حاصل از پژوهش در قالب مقاله منتشر شود. ابزارهای مختلفی برای انتشار نتایج پژوهش‌ها وجود دارند که این ابزار می‌توانند ابزار تخصصی جهت دسترسی متخصصان و یا ابزار معمول‌تر، جهت اطلاع عموم افراد جامعه به نتایج حاصل از پژوهش باشند. این ابزارها کتابداران و پژوهشگران را برای یافتن اطلاعات کتاب شناختی مجلات علمی و پژوهشی، اطلاعات استنادی، پایگاه های ایندکس کننده مجلات و پایگاه های ارائه دهنده تمام متن مقاله ها یاری خواهند کرد. ابزارهای انتشار مقاله عموما به دو دسته تقسیم می شوند:

  1. ابزارهای انتخاب مجله بر اساس چکیده و عنوان مقاله
  2. ابزارهای کیفیت سنجی و اطلاعات عمومی مجلات

 

ابزارهای انتشار مقاله و مجله

ابزارهای کیفیت سنجی و ارائه ی شاخص های مجلات

JCR

Master-Journal-List Journal-Metrics
پایگاه جی سی آر

JCR)Journal Citation Report)

کلاریویت آنالیتیکس مالک موسسه اطلاعات علمی  برای اعلام ضرایب تأثیر مجلات یا ایمپکت فاکتور Impact Factor از پایگاه آنلاینی بنام JCR استفاده می کند. 

آشنایی بیشتر

مستر ژورنال

Master Journal List

مستر ژورنال یک ابزار ارزشمند از Web of Science است که امکان جستجوی مجلات بر اساس نیازهای شخصی بر اساس چندین شاخص مهم را برای کاربران فراهم می آورد.

آشنایی بیشتر

سایت اسکور 

CiteScore

الزویر از محصول جدیدی تحت عنوان ژورنال متریک Journal Metrics رونمایی کرده است. آنچه که در این محصول خودنمایی می کند فاکتور جدیدی است به نام “سایت اسکور” CiteScore که الزویر ارائه داده است.

آشنایی بیشتر

scimagojr eigenfactor Ulrichsweb
سای ماگو

Scimago

SCimago یکی از شاخص‌های توسعه‌یافته رتبه‌بندی مجلات علمی و کشورها مختلف در سراسر جهان است که توسط پایگاه اطلاعاتی Scopus با استفاده از الگوریتم Google PageRank طراحی شده است، 

آشنایی بیشتر

آیگن فکتور

Eigenfactor

آیگن فکتور یک پروژه تحقیقاتی است که توسط جوین وست در گروه زیست شناسی دانشگاه واشینگتن در سال ۲۰۰۷ آغاز به کار کرد و هدف این پروژه استفاده از پیشرفت های اخیر در تجزیه و تحلیل شبکه های اطلاعاتی برای ایجاد روش های نوین برای ارزیابی تأثیر نشریات علمی است.

آشنایی بیشتر

cwts
میار

miar.ub.edu

این پایگاه با ایجاد امکان جستجوی نشریه به طرق مختلف و نشان دادن یکپارچه تمام آنچه شما را در ارزیابی و انتخاب نشریه یاری می‌رساند، از قبیل مکان‌های نمایه شدن نشریه، جایگاه مجله در انواع رتبه‌بندی‌ها و شاخص پراکندگی آن ، می‌تواند ابزار کارآمدی در انتخاب نشریات باشد.

آشنایی بیشتر

ژورنال ایندیکیتور

CWTS Journal Indicators

این پایگاه اطلاعاتی یک پایگاه علم سنجی بوده که با استفاده از داده های ارائه شده توسط الزویر شاخص های علم سنجی را برای مجلات علمی محاسبه نموده و به صورت رایگان در اختیار کاربران قرار می دهد. 

آشنایی بیشتر

بیوکس بیو

Bioxbio

این پایگاه شامل اطلاعات بیش از ۱۱ هزار مجله از جمله ضریب تاثیر و آی اس اس ان آنها و دیگر اطلاعات مورد نیاز و دقیق مجلات است.

آشنایی بیشتر

ابزارهای انتخاب مجله بر اساس چکیده مقاله
wiley---journalfinder Journal-Finder Journal-Suggester
وایلی

Wiley

ابزاری برای پژوهشگران و نویسندگان مقالات که با دریافت عنوان و چکیده ی مقالات بهترین نشریات وایلی که مطابقت دارند معرفی می شود.توجه کنید این ابزار فقط برای نشریات منتشر شده توسط جان وایلی فراهم است.

آشنایی بیشتر

ژورنال فایندر

Journal Finder

ابزاری برای پژوهشگران و نویسندگان مقالات که با دریافت عنوان و چکیده ی مقاله پژوهشگر، بهترین نشریات الزویر که مطابقت دارند معرفی می شود. این ابزار فقط برای نشریات منتشر شده توسط الزویر فراهم است.

آشنایی بیشتر

ژورنال ساجستر

Journal Suggester

ژورنال ساجستر یک فناوری است که توسط پایگاه اطلاعاتی اشپرینگر طراحی شده است. این فناوری با جستجو در ۲۶۰۰ نشریه نمایه شده در پایگاه اطلاعاتی اشپرینگر و با بررسی اطلاعات مقاله ارسال شده اقدام به جستجوی مرتبط ترین و مناسب ترین مجله برای پذیرش و انتشار مقاله می نماید.

آشنایی بیشتر

journal-selector journalguide
ژورنال سلکتور

Journal Selector

 ژورنال سلکتور با استفاده از داده هایی که از سوی کاربر در حوزه موضوعی مقاله منتشر نشده در اختیار وب سایت قرار می گیرد اقدام به جستجوی مجلات نموده و مرتبط ترین مجله را به کاربر در جهت ارسال و انتشار مقاله معرفی می نماید.

آشنایی بیشتر

ژورنال گاید

Journal Guide

ابزاری برای پژوهشگران و نویسندگان مقالات که با دریافت عنوان و چکیده ی مقالات نشریات متناسب، معرفی می شوند. این ابزار اطلاعات مقالات از ۴۶ هزار عنوان مجله ی علمی و پژوهشی فراهم آورده است. این ابزار به صورت رایگان قابل استفاده است.

آشنایی بیشتر

مستر ژورنال لیست

clarivate

این پایگاه از محتوای چکیده های موجود در کورکالکشن وب آو ساینس برای معرفی مجله ی مناسب مبتنی بر مقاله ی پژوهشگر به منظور ارسال و انتشار مقاله استفاده می کند.

آشنایی بیشتر

jane sjfinder
جین

Jane

پایگاه اطلاعاتی جین را می توان یک نوع دستیار انتشار برای محققان در نظر گرفت. اگر قصد یافتن یک مجله مرتبط با مقاله منتشر نشده خود را دارید  می توانید با وارد کردن چکیده و عنوان مقاله خود در این وب سایت مرتبط ترین و معتبرترین مجلات را را بازیابی نمایید.

آشنایی بیشتر

اس جی فایندر

SJFinder

در این پایگاه با استفاده از اطلاعات موجود در مدلاین و پابمد لیستی از ژورنال های مناسب همراه با چکیده اطلاعات و عناوین به منظور شناسایی جهت انتشار مقالات در دسترس کاربران قرار می گیرد.

آشنایی بیشتر

 

 

ابزارهای اطلاعات مجلات (موضوع، ناشر، وب سایت و….)
journalseek elsevier issn
 ژورنال سیک

journalseek

این پایگاه اطلاعاتی رایگان دارای اطلاعات طبقه بندی شده از مجلات است که شامل عنوان،اهداف، دامنه موضوعی، و مشخصات انتشار و همچنین لینک اتصال به وب سایت مجلات را برای شناسایی بیشتر به منظور انتشار مقالات در دسترس کاربران قرار می دهد.

آشنایی بیشتر

ژورنال اینسایتس

در صورتی که یک پژوهشگر نیاز به بررسی سه معیار ضریب تاثیر، سرعت انتشار، محدوده انتشار مجلات داشته باشد می تواند با مراجعه به پایگاه اطلاعاتی ژورنال اینسایتس به این اطلاعات دسترسی پیدا کند. منبع اطلاعات موجود در این وب سایت پایگاه اطلاعاتی الزویر است.

آشنایی بیشتر

آی اس اس ان

ISSN

در این سامانه کلیه اطلاعات انتشار مجلات به منظور دسترسی و آشنایی آسان برای کاربران قرار داده شده است. کاربران با دارا بودنISSN می توانند به این وب سایت مراجعه کرده و اطلاعات کامل یک مجله را دریافت نمایند.

آشنایی بیشتر

ebsco cassi road
اپن ساینس دایرکتوری

Open Science Directory

ابسکو به منظور یک دسترسی همگانی و جهانی به مجلات دسترسی آزاد اقدام به طراحی پایگاه اپن ساینس دایرکتوری نمود که در آن تمامی مجلات و پایگاه های دسترسی آزاد همراه با لینک مستقیم  صورت رایگان در دسترس کاربران قرار می گیرد.

آشنایی بیشتر

انجمن شیمی آمریکا

CASSI

این پایگاه اطلاعاتی یک ابزار انتشارات رایگان است که به منظور ارائه اطلاعات نشریات حوزه شیمی در قالب الکترونیکی مشغول به فعالیت است. مجلات نمایه شده در این پایگاه از سال ۱۹۰۷ تا ۲۰۲۱ را شامل می شود که به صورت مداوم بروزرسانی می شوند. 

آشنایی بیشتر

روود

ROAD

این پایگاه اطلاعاتی یک برنامه جهانی از سوی یونسکو است که به منظور دسترسی همه جانبه و یکپارچه افراد در سطح دنیا به اطلاعات علمی راه اندازی شده است. 

آشنایی بیشتر

توجه: استفاده از این دایرکتوری در وب سایت ها، کتاب ها و مقالات با ارجاع دادن به “وب سایت یابش” است.