معرفی کتابخانه دیجیتال یابش

M.askari۱۳۹۹-۰۹-۰۹بازدید ۳۶۶۷
Posted on

معرفی کتابخانه دیجیتال یابش

 Yabesh معرفی کتابخانه دیجیتال یابش
کتابخانه دیجیتال یابش یک پایگاه اطلاعات علمی برای نوآوری و خلق فناوری است که به منظور تامین منابع اطلاعاتی برای پژوهشگران، اعضای هیئت علمی، متخصصان و دانشجویان مشغول به فعالیت است.این فروشگاه آنلاین شبیه یک کتابخانه ی واقعی دیجیتال طراحی شده است. بیش از صد میلیون رکورد اطلاعاتی در این پایگاه وجود دارد که برخی از آنها به صورت رایگان و برخی دیگر با حداقل هزینه برای کاربران قابل دسترسی هستند.
فرمت های اطلاعاتی موجود در کتابخانه شامل:
کتاب های دیجیتال لاتین
بیش از ۱٫۵ میلیون عنوان رایگان و در مجموع شامل ۱۷ میلیون فراداده از کتاب ها (داده ها از ورلدکت تأمین می شوند و با لیبجن Library Genesis ارتباط یافته و در صورت موجود بودن در دیتابیس آنها متن کامل بصورت رایگان تحویل کاربر می شود. این بانک اطلاعاتی به صورت مداوم بروزرسانی می شود و شامل آخرین کتاب های منتشر شده در دنیا نیز است.
مقالات الکترونیکی لاتین
اطلاعات این مقالات شامل بیش از ۸۰ میلیون رکورد اطلاعاتی است که از کراس رف اخذ شده است و در یک همگرایی با لیبجن Library Genesis بیش از ۷۰ میلیون رکورد رایگان تحویل کاربر می شود. این بانک اطلاعاتی به صورت مداوم بروزرسانی می شود و شامل آخرین مقالات منتشر شده در دنیا است.
استانداردهای فنی و مهندسی
هم اکنون از سازمان ها و انجمن های معتبر دنیا بیش از ۲۵۰ هزار عنوان استاندارد تمام متن در دیتابیس یابش وجود دارد. همچنین در صورت نیاز به یک استاندارد خاص پس از ثبت سفارش از سوی کاربران به صورت موردی تمامی استانداردها قابل ارائه هستند.
پایان نامه های لاتین
پایان نامه های لاتین منتشر شده در سطح دنیا از طریق پایگاه اطلاعاتی پروکوئست قابل ارائه هستند، بر همین اساس پایگاه اطلاعاتی یابش به عنوان یک واسط اطلاعاتی عمل کرده و با ایجاد امکان دسترسی به پروکوئست یک منبع غنی از پایان نامه های دنیا را برای کاربران خود فراهم آورده است.
پتنت ها (برگه های ثبت اختراع)
این نوع از اطلاعات برای شرکت های فنی و مهندسی، واحدهای تحقیق و توسعه R&D، پژوهشگران حوزه ی فناوری ها،دانشجویان مهندسی و علوم بسیار  مهم هستند. زیرا ۸۰ درصد داده های موجود در پتنت ها در هیچ کدام از دیگر فرمت های اطلاعاتی یافت نمی شوند. در کتابخانه دیجیتال یابش کاربران امکان جستجو در بین بیش از ۱۲۵ میلیون رکورد پتنت را خواهند داشت.
مقالات و پایان نامه های عربی
این گونه مقالات برای پژوهشگران و دانشجویان و اعضای هیئت علمی علوم انسانی، علوم اسلامی و زبان های خارجی مورد استفاده است، به همین منظور کتابخانه دیجیتال یابش بیش از ۴۰۰ هزار رکورد تمام متن از این متون را فراهم کرده است.
منابع فارسی
پایگاه اطلاعای سای اکسپلور یک پایگاه ویژه پزوهشگران ایرانی است که با عضویت در آن اقدام به معرفی خود و مقالات منتشر شده توسط آنها می نمایند. سایر کاربران با عضویت در این پایگاه اطلاعاتی در حال حاضر امکان دستیابی به بیش از ۲ میلیون رکورد اطلاعاتی را خواهند داشت که از این میان بیش از ۶۰۰ هزار عنوان آن به شکل تمام متن و رایگان در دسترس است.
از دیگر محصولات کتابخانه دیجیتال یابش می توان به فروش اکانت های پایگاه های اطلاعاتی مرجع، پایگاه و اپلیکیشن های آموزشی و پژوهشی حوزه پزشکی نیز اشاره کرد. همچنین علاوه بر موارد ذکر شده امکان دسترسی آزاد و رایگان به پایگاه های اطلاعاتی اسکوپوس، وب آو ساینس، آپتودیت، ساینس دایرکت و وایلی برای کاربران کتابخانه دیجیتال یابش فراهم است.

این پست چقدر برای شما مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز ۰ / ۵٫ تعداد امتیاز: ۰

اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

اشتراک گذاری این مطلب: