پایگاه اطلاعاتی پابمد

M.askari۱۳۹۹-۰۹-۰۶بازدید ۳۳۴۴
Posted on

پایگاه اطلاعاتی پابمد

معرفی پایگاه اطلاعاتی پابمد Public Medline=Pubmed

 

 

پابمد چیست؟

پابمد یک پایگاه داده رایگان در زمینه علوم پزشکی و زیستی است که اقدام به ارائه داده های استنادی مقالات منتشر شده در این حوزه نموده و چکیده مقالات را نیز در دسترس کاربران قرار می دهد. این پایگاه در اصل “مدلاین” بعلاوه ی یک سری منابع دیگر است. منابع اطلاعاتی بازیابی شده توسط پابمد دارای متن کامل مقالات نبوده و تنها پیوندهای آنان به متن کامل وجود دارد. کاربران می توانند برای دسترسی به متن کامل مقالات به پایگاه مربوط به هر متن مراجعه نموده و به آن دسترسی داشته باشند. پایگاه چکیده نامه ای پابمد مهمترین و معتبرترین ابزار جستجو برای مقالات حوزه پزشکی مانند داروسازی، پرستاری،زیست شناسی، دندانپزشکی، مامایی،دامپزشکی، روانشناسی، روانپزشکی و کلیه شاخه های علوم پزشکی و زیستی است.

تاریخچه پابمد:

کتابخانه ملی پزشکی آمریکا به منظور دسترسی جامعه جهانی به انتشارات روزافزون منابع اطلاعاتی پزشکی و بهره گیری هر چه بیشتر کاربران از این منابع اطلاعاتی اقدام به راه اندازی پایگاه اطلاعاتی مدلاین نمود. استفاده آنلاین از این پایگاه اطلاعاتی در سطح جهانی نیاز به هزینه و صرف زمان زیادی از سوی کاربران داشت.

با پیدایش اینترنت کتابخانه ملی پزشکی آمریکا در سال ۱۹۹۷ امکان دسترسی رایگان را به پایگاه داده مدلاین را فراهم آورد و این پروژه را به اختصار پابمد (Public MedlinePubMed) نامید. در ابتدا پابمد تنها چکیده و اطلاعات استنادی مدلاین را منتشر می نمود. بعدها کتابخانه ملی پزشکی آمریکا پابمد را در اختیار انتشاراتی دیگری همچون الزویر و ابسکو قرار داد تا به وسیله این پایگاه منابع اطلاعاتی آنان نیز قابل جستجو باشند.

محتوای اطلاعات پابمد:

محتوای موجود در پابمد شامل سه بخش مجزا است که هر کدام نوعی از اطلاعات مورد نیاز کاربران را ارائه می دهند. این سه بخش مجزا عبارتند از:

پایگاه داده ها: عمده منابع اطلاعاتی موجود در پابمد چکیده و اطلاعات کتابشناختی مقالات حوزه علوم پزشکی و پیراپزشکی است که بزرگترین منبع آن نیز مدلاین است. مقالات نمایه شده در پابمد دارای بالاترین استانداردهای علمی بوده و موضوعات پزشکی، ژنتیکی، پیراپزشکی و علوم زیستی را شامل می شود.

PMC or Pubmed Central: پابمد سنترال در سال ۲۰۰۰ به منظور دسترسی به منابع اطلاعاتی رایگان جستجو شده توسط کاربران راه اندازی شد. در پابمد سنترال یک آرشیو از مقالات تمام متن رایگان وجود دارد که از سوی ناشرین و کتابخانه ملی پزشکی آمریکا ارائه می شوند. کاربران پس از جستجو در پابمد در صورتی که مقاله مورد نظر خود را در پابمد سنترال بیابند می توانند به صورت رایگان آن را دریافت نمایند.

 Bookshelf: این بخش از پابمد شامل یک آرشیو کامل از متن کامل کتاب ها، گزارش ها، پایگاه های داده و سایر اسناد علمی مربوط به علوم زیستی و بهداشتی است که کاربران در صورت نیاز می توانند به این منابع اطلاعاتی دسترسی داشته باشند.

جستجو در پابمد:

جستجوی ساده در پابمد با وارد کردن واژگان کلیدی مربوط به موضوع مورد نظر در پنجره­‌ی جستجو صورت می‌گیرد. لیست نتایج جستجو به صورت پیش‌فرض بر پایه تاریخ ورود به پایگاه داده از جدیدترین به قدیمی‌ترین مرتب می‌شوند که این ترتیب نمایش می‌تواند با توجه به نیاز به کاربر تغییر یابد. یک ویژگی خاص این پایگاه اطلاعاتی مرتب کردن نتایج جستجو بر پایه نویسنده آخر است که در سایر موتورهای جستجوی علمی دیده نمی‌شود. در جستجوی پیشرفته امکانات گوناگونی برای انتخاب فیلدهای مورد نظر همچون عنوان مقاله، نام نویسنده، نام مجله و تاریخ انتشار برای جستجو در اختیار کاربر قرار می‌گیرد.

چگونه می توان به متن کامل مقالات پابمد دست یافت؟

همانطور که ذکر شد پابمد یک پایگاه داده است که تنها اطلاعات استنادی و چکیده مقالات را در دسترس کاربران قرار می دهد. در صورتی که یک کاربر به منبع اطلاعاتی یافت شده نیاز داشته باشد به چند روش می تواند به متن کامل مقاله دست یابد. در ابتدا می توان با استفاده از لینک های موجود به صفحه اصلی ناشر و یا پایگاه اطلاعاتی مراجعه نموده و با توجه به شرایط دسترسی به مقاله متن کامل آن را دریافت نمود. همچنین در صورتی که مقاله یافت شده جزء منابع اطلاعاتی رایگان موجود در پابمد سنترال باشد با ارائه به این بخش می توان به آن دست یافت. در صورتی که مقاله در سایت های دسترسی آزاد ارائه شده باشد نیز کاربر می تواند به صورت رایگان به آن دست یابد.

پابمد در کدام پلتفرم ها است؟

از آنجا که پابمد یک برند مربوط به کتابخانه ملی پزشکی آمریکاست، و حجم اصلی اطلاعات آن مدلاین است، بعضی پلتفرم ها پایگاه اطلاعاتی تحت عنوان مدلاین ارائه داده اند و برخی از عنوان پابمد استفاده کرده اند:

 1. دسترسی مستقیمِ رایگان از پایگاه پابمد
 2. دسترسی از طریق پلتفرم ابسکوهاست
 3. دسترسی از طریق کلاریویت- پلتفرم وب آو ساینس
 4. دسترسی از طریق پلتفرم اُوید
 5. دسترسی از طریق پلتفرم پروکوئست
 6. دسترسی رایگان از طریق پایگاه آنبوند مدیسن
 7. دسترسی رایگان از طریق مداسکیپ – کیواکس ام دی

روش دسترسی به متن کامل مقالات پابمد:

همانطور که توضیح داده شد اصل پایگاه پابمد (مدلاین+ سایر پایگاه های اطلاعاتی) یک پایگاه چکیده نامه ای رایگان و در دسترس عموم است اما پژوهشگران و استفاده کنندگانی که نیاز به متن کامل مقالات را دارند می توانند از راه های زیر استفاده کنند:

 1. منابع دسترسی باز در پابمد که از طریق پابمد سنترال قابل دریافت است.
 2. استفاده از دسترسی های دانشگاهی و موسسات پژوهشی به “مدلاین فول تکست از پلتفرم ابسکوهاست” که ممکن است با مراجعه به کتابخانه محل تحصیل امکان پذیر باشد.
 3. خرید اکانت اختصاصی مدلاین فول تکست از پلتفرم ابسکوهاست از “یابش
 4. دسترسی رایگان به پابمد فولتکست یابش
 5. سفارش موردی در یابش ریکوئست

وب سایت اصلی پابمد

Pubmed

 

منبع :

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/about

این پست چقدر برای شما مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز ۰ / ۵٫ تعداد امتیاز: ۰

اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

اشتراک گذاری این مطلب:
مطالب مرتبط: