پایگاه اطلاعاتی ثبت اختراعات آمریکا یو اس پی تی او

همکار یابش - مثنوی۱۴۰۰-۰۵-۱۰بازدید ۱۸۰۴
Posted on

پایگاه اطلاعاتی ثبت اختراعات آمریکا یو اس پی تی او

 

معرفی پایگاه ثبت اختراعات آمریکا USPTO

United  States Patent and Trademark Office

اداره ثبت اختراع و علامت تجاری ایالات متحده آمریکا  توسط کنگره به منظور صدور پروانه ثبت اختراع از سوی دولت تاسیس شد و در ابتدا با نام اداره ثبت اختراع شناخته می‌شد. این اداره از سال ۱۸۰۲ تا سال ۱۸۴۲ زیر نظر وزارت امور خارجه قرار داشت و یک مقام رسمی مستقل به عنوان متصدی اختراعات مسئولیت پروانه‌های ثبت اختراع را بر عهده داشت. در سال ۱۸۳۶ به سبب اصلاحات انجام شده در قوانین ثبت اختراع اداره ثبت اختراع دوباره سازماندهی و آن مقام مسئول به عنوان مامور پروانه‌های ثبت اختراع منصوب شد.

در این پایگاه می‌توان پروانه‌های ثبت اختراع را با سه روش جستجو کرد: جستجوی سریع، جستجوی پیشرفته و بر اساس شماره پروانه ثبت اختراع. همچنین در صفحه جستجوی سریع این پایگاه می‌توان از طریق فیلدها، عوامل محدودسازی و عملگرهای بولی تعبیه شده در آن و با استفاده از پرس‌و‌جوی مدنظر یک جستجوی سریع انجام داد.

در بخش جستجوی پیشرفته نیز می‌توان بر اساس کدهای اختصاص یافته به فیلدهای مختلف جستجوی دقیق‌تر و خاصتری را انجام داد. در این پایگاه برای نشان دادن نام کشورها از کدهای دو حرفی استاندارد WIPO استفاده می‌شود. بنابراین برای جستجوی کشور مخترع یا کشور مالک باید از این کدهای دو حرفی استفاده کرد در غیر این صورت جستجوی مدنظر نتایجی را در بر نخواهد داشت.

یکی از مشهورترین سیستم‌های پتنت در جهان و شاید مهم‌ترین آن‌ها، سیستم پتنت آمریکا است. بازار بسیار بزرگ، فعالیت و حضور گسترده برخی از بزرگ‌ترین شرکت‌های فناور در این کشور، توسعه و تجاری‌سازی آخرین فناوری‌های نوظهور موجب شده است تا یک «US» پتنت، به‌عنوان دارایی بسیار ارزشمندی برای شرکت‌های مختلف آمریکایی و شرکت‌های خارجی فعال در آمریکا، محسوب شود. نهاد متولی فعالیت‌های ثبت اختراع در آمریکا، دفتر ثبت اختراعات و علائم تجاری آمریکا یا اصطلاحاً «USPTO» نام دارد.

چشم‌انداز تعیین شده برای دفتر ثبت اختراعات و نشان‌های تجاری آمریکا، «تبدیل شدن به یک رهبر ملی و جهانی در حوزه مالکیت فکری» است که نشان می‌دهد، این سازمان خود را هم در راستای منافع ملی و هم در راستای عرضه بین‌المللی اطلاعات در حوزه «IP»، متعهد می‌داند. «USPTO» سعی دارد تا خود را به‌عنوان یک رهبر ملی و جهانی در بحث مالکیت فکری مطرح سازد که هدف از آن، ارائه خدمات به مخترعین، نوآوران، شرکت‌های فناور و سایر ذینفعان در آمریکا و اقتصاد جهانی است.

در ۱۹ ژوئن سال ۲۰۱۸ میلادی، دفتر ثبت اختراعات و علائم تجاری آمریکا، اعطای دهمین میلیون گواهی ثبت اختراع را جشن گرفت. این یک نقطه عطف بزرگ در سیر فعالیت‌های این نهاد مالکیت فکری محسوب می‌شود که نشان از استقبال چشمگیر مخترعین، نوآوران و شرکت‌های فناور برای ثبت اختراع در آمریکا دارد.

* پتنت های آمریکا علاوه بر جستجو در یو اس پی تی او در گوگل پتنت  و گوگل اسکالر هم قابل جستجو و دانلود هستند.

 

منبع 

https://patentoffice.ir

http://basparesh.ippi.ac.ir

این پست چقدر برای شما مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز ۰ / ۵٫ تعداد امتیاز: ۰

اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

اشتراک گذاری این مطلب: