Posted on

معرفی پایگاه اطلاعاتی پابمد

 

 

معرفی پایگاه اطلاعاتی پابمد pubmed

پابمد یک پایگاه اطلاعاتی چکیده نامه ای رایگان در زمینه اطلاعات علوم پزشکی و علوم زیستی است که در سطح جهانی اقدام به ارائه خدمات به کاربران خود می نماید. این پایگاه اطلاعاتی شامل بیش از ۳۰ میلیون متن و خلاصه مقاله در زمینه پزشکی و علوم زیستی است. این پایگاه اطلاعاتی از سال ۱۹۹۶ توسط مرکز ملی اطلاعاتی بیوتکنولوژی در کتابخانه ملی ایالات متحده به صورت آنلاین در دسترس قرار گرفته است. متون علمی موجود در این پایگاه اطلاعاتی شامل رشته های زیست پزشکی، بهداشت و رشته‌های مرتبط با آن‌ها مانند علوم زندگی، علوم رفتاری، علوم شیمی و مهندسی زیستی است.

جستجوی ساده در پابمد با وارد کردن واژگان کلیدی مربوط به موضوع مورد نظر در پنجره­‌ی جستجو صورت می‌گیرد. لیست نتایج جستجو به صورت پیش‌فرض بر پایه تاریخ ورود به پایگاه داده از جدیدترین به قدیمی‌ترین مرتب می‌شوند که این ترتیب نمایش می‌تواند با توجه به نیاز به کاربر تغییر یابد. یک ویژگی خاص این پایگاه اطلاعاتی مرتب کردن نتایج جستجو بر پایه نویسنده آخر است که در سایر موتورهای جستجوی علمی دیده نمی‌شود. در جستجوی پیشرفته امکانات گوناگونی برای انتخاب فیلدهای مورد نظر همچون عنوان مقاله، نام نویسنده، نام ژورنال و تاریخ انتشار برای جستجو در اختیار کاربر قرار می‌گیرد.

پایگاه چکیده نامه ای پابمد مهمترین و معتبرترین ابزار جستجو برای مقالات حوزه پزشکی مانند داروسازی، پرستاری،زیست شناسی، دندانپزشکی، مامایی،دامپزشکی، روانشناسی، روانپزشکی و کلیه شاخه های علوم پزشکی و زیستی بوده و دسترسی رایگان این پایگاه به یکی از مهمترین منابع اطلاعاتی کاربران تبدیل نموده است.

 

اپلیکیشن های موبایلی پابمد

 

 

به دلیل اعمال تحریم از سوی پایگاه پابمد (بر روی ای پی های ایران) برای دسترسی به این پایگاه می توانید از خدمات شرکت یابش به آدرس زیر استفاده کنید:

pubmed.yabesh.ir

 

منبع :

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/about