پایگاه اطلاعاتی اشپرینگر لینک

همکار یابش - مثنوی۱۴۰۰-۰۴-۰۳بازدید ۱۷۵۶
Posted on

پایگاه اطلاعاتی اشپرینگر لینک

معرفی پایگاه اطلاعاتی اشپرینگر لینک  SpringerLink

 

 

اشپرینگر لینک چیست؟

اشپرینگر لینک یک بخش از انتشارات معتبر و بزرگ اشپرینگر نیچر است که امکان دسترسی سریع و عمیق را به مجموعه آنلاین مجلات، کتاب ها، آثار مرجع، پروتکل ها و سایر منابع الکترونیکی را برای کاربران در طیف وسیعی از رشته های علمی فراهم می آورد. اشپرینگر لینک یک پلتفرم خواندنی برای هزاران محقق در سطح دنیا است که امکان دسترسی به تعداد بسیاری از منابع اطلاعاتی را فراهم می آورد.

تاریخچه اشپرینگر لینک:

اشپرینگر لینک در سال ۱۹۹۶ توسط انتشارات بین المللی اشپرینگر به منظور فراهم آوردن یک بستر آنلاین برای انتقال سریعتر منابع اطلاعاتی از ناشران به کاربران راه اندازی شد. این پایگاه اطلاعاتی در بیستمین سالگرد تاسیس خود دارای ۱۰ میلیون رکورد اطلاعاتی معتبر در سطح بین المللی بود. اشپرینگر لینک یکی از اولین خدمات آنلاین در سطح جهان بود که به تحقیقات علمی اختصاص داشت. این پلتفرم میزبان مجموعه عظیمی از منابع الکترونیکی مانند مجلات، کتاب های علمی، کتاب های مرجع، پروتکل ها و پایگاه های اطلاعاتی در جهان است.

پوشش موضوعی اشپرینگر لینک:

این پایگاه اطلاعاتی به عنوان یک منبع اطلاعاتی معتبر برای محققان و دانشمندان در سطح دنیا معرفی شده و منابع اطلاعاتی طیف وسیعی از کاربران در رشته های علمی گوناگون را فراهم می آورد. پوشش موضوعی اشپرینگر لینک گسترده بوده و طیف وسیعی از رشته ها را شامل می شود. به عنوان مثال حوزه های موضوعی علوم بیولوژیکی، تجارت و مدیریت، علوم شیمی، علوم کامپیوتر، علوم محیطی و زمین شناسی، علوم بهداشتی، علوم انسانی، علوم اجتماعی، علوم مواد، ریاضیات، فیزیک و نجوم، آمار و فناوری و مهندسی دسته بندی کلی رشته های تحت پوشش این پایگاه اطلاعاتی هستند که هر کدام از آنها نیز به رشته های علمی متعددی تقسیم بندی می شوند.

محتوای اشپرینگر لینک:

پایگاه اشپرینگر لینک در حال حاضر در مجموع دارای بیش از ۱۶ میلیون رکورد است. در این تعداد رکورد بیش از ۳۸۰۰ عنوان مجله وجود دارد که مجموع مقالات آنها بالغ بر ۹ میلیون ۹۰۰ هزار عنوان است. همچنین از تعداد رکورد بیش از ۳۲۰۰ عنوان کتاب الکترونیکی، ۷۴۰۰ پروتکل علمی، ۱ میلیون ۴۷۰ هزار مقاله کنفرانس، ۷۳۰۰ سری کتاب، ۳۴۰۰ ویدئوی آموزشی و هزاران منابع اطلاعاتی دیگر وجود دارد.

در سال ۲۰۱۶ با ادغام انتشارات اشپرینگر با دو ناشر مک میلان و نیچر بیش از ۲۰۰۰۰ عنوان کتاب و ۵۰ عنوان مجله را به مجموعه اشپرینگر لینک اضافه کرد. این پلتفرم به طور مداوم در حال پیشرفت است و اخیرا با افزودن صفحات و امکانات جدید ویژه همگام سازی پایگاه اطلاعاتی با تلفن های همراه آن را به یک منبع اطلاعاتی با ارزش برای محققان و کاربران تبدیل کرده است. در این پایگاه اطلاعاتی ماهانه ۲۰۰ میلیون دانلود منبع اطلاعاتی صورت می گیرد دارای ۲۴ میلیون کاربر در طول ماه است. سالانه بیش از ۳ میلیون منبع اطلاعاتی جدید از سوی ناشران برای اشپرینگر لینک ارسال می شود.

تفاوت اشپرینگر و اشپرینگر لینک چیست؟

اشپرینگر یک ناشر بزرگ بین المللی در تهیه و نشر کتاب ها و مجلات علمی است که دارای بیش از ۱۷۵ سال سابقه فعالیت در این زمینه بوده و پس از الزویر دومین ناشر بزرگ بین المللی در سطح دنیا است. اشپرینگر در سال ۲۰۱۵ با ادغام با دو ناشر مک میلان و نیچر به اشپرینگر نیچر تغییر نام داد و دارای پلتفرم ها و پایگاه های اطلاعاتی متعددی شد. یکی از مهمترین پلتفرم های آنلاین اشپرینگر نیچر، اشپرینگر لینک است که پلتفرم اصلی این ناشر برای ارائه محصولات علمی و الکترونیکی آن است. در واقع اشپرینگر لینک بخشی از اشپرینگر نیچر بوده و به نوعی زیر مجموعه آن محسوب می شود.

روش دسترسی به منابع اشپرینگر لینک:

برای دسترسی به منابع بسیاری از ناشرین بین المللی، ۴ راه اصلی وجود دارد:

  1. منابع اپن اکسس موجود در وب سایت که براحتی برای کاربر قابل دانلود است.
  2. منابع هزینه ای که با استفاده از دسترسی دانشگاهی، موسسه ای که شما در آن تحصیل می کنید، قابل دانلود مستقیم از ناشر است.
  3. منابعی که می توانید بصورت رایگان با استفاده از DOI یا عنوان آن در بخش  کتابخانه دیجیتال یابش” بصورت رایگان دانلود کنید.
  4. مدارک و مقاله و کتاب هایی که می توانید از طریق “یابش ریکوئست” درخواست موردی ثبت کنید تا همکاران ما با هزینه ای مناسب در اختیار شما قرار دهند.

وب سایت اصلی اشپرینگر لینک

SpringerLink

 

منبع

https://link.springer.com/about

https://www.springer.com/gp/about-springer

این پست چقدر برای شما مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز ۰ / ۵٫ تعداد امتیاز: ۰

اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

اشتراک گذاری این مطلب:
مطالب مرتبط: