نرم افزار Quirkos (کوئه کاس)، معرفی، کاربرد، دانلود، آموزش

همکار یابش - زنگنه۱۴۰۲-۱۱-۳۰بازدید ۱۴۲
Posted on

نرم افزار Quirkos (کوئه کاس)، معرفی، کاربرد، دانلود، آموزش

نرم افزار Quirks یا Quirkos (کوئه کاس) چیست؟

کوئه کاس (کوئکس) نرم افزار تحلیل آماری داده­ های کیفی است که به کاربران در مرتب سازی، مدیریت و درک داده های متنی کمک می کند. کاربران می‌توانند از آن برای برچسب‌گذاری یا کدگذاری بخش‌های مرتبط از داده‌ها و مقایسه تم‌ها در صدها منبع مختلف استفاده کنند. علاوه بر این، این برنامه به محققان کیفی کمک می کند تا داده هایی مانند متن مصاحبه، نظرسنجی ها و مقالات را درک و تجزیه و تحلیل کنند. این نرم افزار به گونه ای طراحی شده است که یادگیری آن آسان، بصری و مقرون به صرفه باشد. این برنامه به کاربران اجازه می دهد تا در تحقیقات کیفی خود، پیوندها را ببینند. کوئه کاس به آن‌ها نشان می‌دهد که همزمان با کدگذاری داده‌هایشان، موضوعاتشان به هم متصل می‌شوند. این نرم‌افزار می‌تواند نماها را با هم همپوشانی و خوشه‌بندی کند، همبستگی بین موضوعات را تجسم کند.

Quirkos  از «kirkos» یونانی، ریشه کلمه «circle به معنی دایره» و «qu» برای کیفی گرفته شده است. این نشان دهنده حباب های کیفی (Quirks) است که در مرکز رابط کاربری برنامه هستند.

شرکت سازنده این نرم افزار، Quirkos (کوئه کاس) مستقر در ادینبورگ در انگلستان است. تاریخ ساخت یا تولید نرم افزار ۲۰۱۳ می باشد. آخرین ورژن نرم افزار ۲٫۵٫۳ هست و آدرس سایت این شرکت یا نرم افزار   https://www.quirkos.com

تاریخچه نرم افزار Quirkos

کوئه کاس در سال ۲۰۱۳ با هدف ایجاد نرم افزار ساده و در دسترس برای تحقیقات کیفی تاسیس شد. پس از یک سال آزمایش آلفا و بتا با مشتریان دانشگاهی و تجاری، در اکتبر ۲۰۱۴ راه اندازی شد. این نرم افزار  فراتر از طرح های اولیه برای یک پلتفرم مشارکتی فراگیر رشد کرد تا به ابزاری جامع برای تحقیقات کیفی محض تبدیل شود. هزاران محقق در همه رشته ها از کوئه کاس برای کمک به پایان نامه ها، مقالات دانشگاهی و بینش خود برای مشتریان استفاده می کنند.

کاربردهای نرم افزار Quirkos

کوئه کاس به طور گسترده در بسیاری از زمینه های مختلف استفاده می‌شود. در تحقیقات کیفی حوزه های جامعه شناسی، سلامت مطالعات رسانه ای، مدرسه آموزش و جغرافیای انسانی  کاربرد دارد. توسعه دهندگان ادعا می کنند که در بیش از ۱۰۰ دانشگاه در سراسر جهان استفاده می شود. همچنین در تحقیقات برای سازمان های غیر دولتی مانند انجمن کنترل عفونت و یونیسف استفاده شده است. با این حال، از قابلیت‌های مدیریت متن نیز می‌توان برای کمک به بررسی نظام مند ادبیات استفاده کرد. از مزیتهای خوب نرم افزار این است که در سایت شرکت سازنده، بلاگی قرار دارد که اطلاعات به روز در خصوص نرم افزار مانند آپدیتهای جدید، اخبار مقالاتی که از نرم افزار استفاده کرده اند و بسیاری موارد دیگر را گزارش می کند.

کوئه کاس برای کمک به کار تیمی و کدنویسی مشترک و ساده کردن کل فرآیند کار با یکدیگر در تجزیه و تحلیل کیفی و کدگذاری طراحی شده است Quirkos Cloud به شما امکان می دهد در زمان واقعی با هم کار کنید و کارهای دیگران در همان لحظه روی صفحه نمایش شما ظاهر می شود. از چت زنده برای بحث یا مستندسازی فرآیند استفاده کنید، یا به صورت آفلاین کار کنید و از ادغام فایل ها برای جمع کردن کار همکاران استفاده کنید. می‌توانید کارهای کدنویس‌های خاص را ببینید و مقایسه‌ای کنار هم از تفاسیر آنها را ببینید. از این لحاظ مشابه نرم افزار AnSWR است.

کوئه کاس در ویندوز، مک، لینوکس و در مرورگر با Quirkos Web کار می کند. همه نسخه ها با یکدیگر سازگار هستند، بنابراین می توانید با هر کسی در هر پلتفرمی کار کنید.

تحقیق کیفی با کوئه کاس یک تجربه تازه است. همه چیز بصری، رنگارنگ و جذاب است. از همان رابط بصری و ویژگی‌ها در ویندوز، مک، لینوکس یا مرورگر خود با Quirkos Web استفاده کنید، که حتی به شما امکان می‌دهد بدون نصب چیزی روی تبلت‌ها و کامپیوترها کار کنید. پروژه ها به طور خودکار پس از هر اقدام ذخیره می شوند تا اطلاعات کارتان  را از دست ندهید. چه به تازگی تجزیه و تحلیل کیفی را شروع کرده اید یا یک حرفه ای باتجربه باشید، این فرآیند سریع است و شما را به داده هایتان نزدیک می کند. کوئه کاس بهترین راه برای کار با “داده های کوچک” بصورت عمیق است. چارچوب موضوعی با مجموعه‌ای از دایره‌ها نشان داده می‌شود که اندازه هر یک نشان‌دهنده مقدار داده‌های کدگذاری شده برای آن‌ها است. رنگ ها به طور گسترده برای نشان دادن حباب موضوعی در نوارهای کدگذاری در منابع متن استفاده می شوند.

کدنویسی نحوه تعریف بخشی از متن به عنوان مرتبط با موضوع یا گره خاص است. این چیزی است که معمولاً بیشترین زمان را در تجزیه و تحلیل کیفی و هنگام استفاده از نرم افزار تجزیه و تحلیل کیفی می گیرد، بنابراین کوئه کاس سعی می کند کدنویسی را تا حد امکان سریع و آسان کند. فقط کافی است انتخابی از متن را روی یکی از حباب‌های کوئکس بکشید و رها کنید تا متن را به آن کد اختصاص دهید. هر زمان که بخشی از متن به آنها اضافه می شود، موارد عجیب و غریب رشد می کنند، با اندازه نسبی که نشان دهنده اهمیت مضامین برآمده از منابع شما است. کوئه کاس به شما امکان می دهد به راحتی کدها را بر اساس دسته های فرعی و فرعی­ تر گروه بندی کنید و متن را بر اساس گره مشاهده کنید.

 

قابلیت‌های نرم افزار Quirkos   

کل رابط کوئکس طوری طراحی شده است که شما را به داده‌های خود نزدیک نگه می دارد و به شما کمک می‌کند آن ها را به روش های جدید بخوانید. هر جا نتایج را در کوئکس ببینید، استنادهای خود را خواهید دید، جایی که می توانید آنها را کپی و جایگذاری کنید تا و نوشته یا مقاله خود را کامل کنید. همه چیز فقط با یک کلیک امکانپذیر است، از جمله تجسم پیوندها در داده های شما. این قابلیت به سرعت به شما نشان می دهد که چه مقدار کدها با هم تداخل دارند، اما متن شما را در دسترس نگه می دارد تا بتوانید تفاوت ها را درک کنید.

تجزیه و تحلیل مقایسه ای به شما کمک می کند به دنبال روندها و الگوها در داده های خود باشید یا داستان افراد را در ارتباط با دیگران نشان دهید. کوئه کاس دارای نماهای کنار هم منحصر به فرد است که می تواند نقل قول ها و نتایج گروه های مختلف شرکت کنندگان یا منابع را به شما نشان دهد. این قابلیت به شما امکان می‌دهد تا بخوانید و ببینید که آیا گروه‌های مختلف در مورد موضوعات مختلف صحبت می‌کنند یا از گفتمان متفاوتی استفاده می‌کنند.

پشتیبانی عالی از زبان ها و اسکریپت های مختلف در متن و کد وجود دارد و با استاندارد تبادل پروژه REFI-QDA، می توانید از سایر نرم افزارهای تحلیل کیفی مانند NVivo، MAXQDA، Atlas.ti  و بسیاری دیگر  داده ها را وارد یا صادر کنید. برای دیدن چگونگی وارد کردن یا صادر کردن داده ها از نرم افزار Quirkos  کلیک کنید.

 

دانلود و نصب نرم افزار  Quirkos

نسخه آزمایشی این نرم افزار از آدرس زیر قابل دسترس است و تا ۱۴ روز می توانید استفاده کنید:

https://www.quirkos.com/get.html

بعد از ۱۴ روز اگر مایل به استفاده هستید باید مجوز دسترسی به نرم افزار را از شرکت سازنده بخرید.

نرم افزار به سه صورت تحت وب، نصب برنامه با قابلیت آنلاین و دسترسی آفلاین قابل استفاده است.

می توانید قیمت اشکال مختلف دسترسی به نرم افزار را از لینک زیر ببینید:

https://www.quirkos.com/licences.html

آخرین ورژن نرم افزاراز لینک زیر قابل دانلود است:

برای دانلود آخرین ورژن نرم افزار Quirkos   (کوئه کاس) کلیک کنید.

بعد از اینکه فایل برنامه را دانلود کردید. یک فایل فشرده برای شما دانلود می شود فایل را از حالت فشرده خارج کنید.

 

 

فایلی که حجم بیشتری دارد و پسوند آن exe است را نصب کنید. بعد از اینکه نصب این فایل به پایان رسید، برنامه را اجرا نکنید محتویات پوشه کرک که در همان فایل فشرده مطابق عکس می بینید را در محل نصب برنامه کپی و الصاق کنید. حالا می توانید از نرم افزار استفاده کنید.

منوی نرم افزار Quirkos

منوی نرم افزار شامل home,project, export,view, Groups, Query است که در ادامه به هر یک از آنها می‌پردازیم.

 

 

home: با استفاده از این منو به صفحه اول و اصلی نرم افزار می روید.

project: با استفاده از منوی project می توانید پروژه ای جدید باز کنید یا پروژه جدید را ذخیره کنید. به طور کلی در این منو می‌توانید پروژه‌های مختلف را مدیریت کنید.

export: این منو فایل‌ها را با فرمت دلخواه شما خروجی می‌گیرد.

view: منوی view نوع نمایش را تغییر می دهد مثلا مرتب سازی خودکار، یا مرتب سازی بر اساس عنوان، بر اساس شماره سوال و…

Groups: با استفاده از این منو می‌توانید گروهها را تغییر دهید و یا باز کردن قفل یا قفل کردن را می تواند انجام دهد.

Query: اگر بر روی این منو کلیک کنید در پنجره جدیدی که باز می‌شود می‌توانید با توجه به جملات و یا تم‌ها و معانی که به عبارات نسبت داده اید مطابق آن اطلاعات را به شما نمایش می دهد.

منابع آموزشی نرم افزار Quirkos

در مورد نحوه کار با نرم افزار در بخشی از سایت شرکت سازنده محتواهای آموزشی در نظر گرفته شده است که می تواند به پژوهشگران برای کار با نرم افزار کمک کند. برای آموزش کار با نرم افزار Quirkos   از سایت شرکت سازنده کلیک کنید.علاوه بر این کارگاههای آموزشی معمولا یک روزه ای نیز برگزار می شود و فایل ضبط شده آنها در کانال یوتیوب شرکت کوئه کاس بارگذاری می شود. برای دسترسی به کارگاههای آموزشی نرم افزار Quirkos   کلیک کنید. همچنین برخی از نظرات کاربرانی که از نرم افزار Quirkos استفاده کرده اند را ببینید.

لازم به ذکر است آموزشهای بیشتر کار با نرم افزار Quirkos   و کارگاه آموزشی تحلیل داده های کیفی با Quirkos   را از اینجا می توانید ببینید.

نرم افزارهای مشابه Quirkos

بهترین جایگزین نرم افزارکوئه کاس QualCoder (کول کُدر) است که هم رایگان و هم منبع باز است. سایر برنامه های مشابه عالی مانند Taguette (تاگت)، MAXQDA ،RQDA و ATLAS.ti (اطلس تی آی) هستند.

این پست چقدر برای شما مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز ۰ / ۵٫ تعداد امتیاز: ۰

اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

اشتراک گذاری این مطلب:
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *