پایگاه اطلاعاتی ویژوال دی اکس

همکار یابش - مثنوی۱۴۰۰-۰۱-۲۳بازدید ۱۸۰۴
Posted on

پایگاه اطلاعاتی ویژوال دی اکس

معرفی پایگاه اطلاعاتی و اپلیکیشن پزشکی ویژوال دی اکس Visualdx

ویژوال دی اکس چیست؟

 Visualdx یک پایگاه اطلاعاتی و اپلیکیشن پزشکی است که در زمینه درمان و آموزش پزشکی فعالیت می کند. ویژوال دی اکس خود را متعهد به یاری رساندن در زمینه بهبود تصمیم گیری می داند و از ابتدا فعالیت های خود را بر سه اصل بنا نهاده است. تعهد کامل به بیماران، تعهد به آموزش و مراقبت پزشکی و اعتقاد به لزوم دانش بصری بر اساس نیاز پزشکان در زمینه درمان بیماران سه اصل ویژوال دی اکس هستند. این پایگاه اطلاعاتی با ارائه تصاویر پزشکی در زمینه بیماری های پوستی در زمینه شناسایی نوع بیماری و معرفی روش و ابزار درمان آن و در اختیار قرار دادن منابع علمی به پزشکان یاری زیادی می رساند.

تاریخچه ویژوال دی اکس:

در سال ۱۹۹۹ زمانی که دکتر Art Papier در یک سمینار پزشکی شرکت کرد متوجه شد که یکی از مهمترین چالش های پزشکان داشتن اطلاعات صحیح و به موقع در زمان تصمیم گیری درباره نحوه درمان است. همین امر اولین پایه های شکل گیری پایگاه اطلاعاتی ویژوال دی اکس را در ذهن او بنا نهاد. در همان سال ویژوال دی اکس با استفاده از تخصص پزشکی، تصویربرداری علمی و نوآوری های دیجیتالی و کامپیوتری در زمینه علوم پزشکی متولد شد.

در سال ۲۰۰۱ اولین محصول این پایگاه بر روس CD-ROM منتشر شد و اولین تصاویر در زمینه درمان بیماری های پوستی و تب راش به شکل الکترونیکی در جامعه علمی عرضه شد. در سال ۲۰۰۶ ویژوال دی اکس به منظور ارائه حداکثری اطلاعات خود با همکاری وب سایت Skinsight.com اطلاعاتی را در مورد سلامت پوست، مسائل و بیماری های مربوط به آن و همچنین درمان ها و یافته های علمی در این زمینه را به کاربران ارائه داد. در سال ۲۰۰۸ با ظهور گوشی های هوشمند اولین شکل اپلیکیشن این پایگاه اطلاعاتی راه اندازی شد و این امر موجب دسترسی آسان پزشکان در هر زمان و مکان برای استفاده از اطلاعات این پایگاه شد.

در سال ۲۰۱۲ به منظور ارائه خدمات بیشتر برنامه پشتیبان سلامت به قابلیت های این پایگاه و اپلیکیشن آن افزوده شد و پزشکان برای درمان هرچه بهتر بیماران می توانستند یک پرونده سلامت تشکیل داده و با دیگر پزشکان در تعامل اطلاعاتی باشند. در سال ۲۰۱۶ ویژوال دی اکس محتوای اطلاعاتی خود را گسترش داد و عناصر بصری زیاد را به همراه درمان های آنها ارائه نمود.

در سال ۲۰۱۷ به دلیل استفاده در سطح جهانی از این اپلیکیشن قابلیت پشتیبانی به زبان های دیگر نیز به آن اضافه شد و زبان های فرانسوی، آلمانی و چینی نیز در این اپلیکیشن قرار گرفت. همچنین در این سال با ظهور فناوری هوش مصنوعی قابلیت DermExpert به اپلیکیشن افزوده شد و پزشکان می توانستند با اشتراک گذاری یک عکس از بیمار معاینه فیزیکی او را بهبود بخشیده و تصمیمات درمانی مطمئن تری بگیرند، و در سال ۲۰۱۸ اپلیکیشن در DermExpert یک قابلیت جدید را ویژه کاربران عادی به مجموعه خدمات خود افزود. با استفاده از این بخش از اپلیکیشن کاربران عادی می توانند با بارگذاری یک عکس از مشکل پوستی خود در اپلیکیشن نوع بیماری خود را متوجه شده و پاسخ سوالات خود را در مورد نحوه درمان و مراقبت های بهداشتی آن به زبان ساده را دریافت نمایند. برای آشنایی بیشتر به درما اکسپرت در یابش مراجعه نمایید.

در سال۲۰۲۱ ویژوال دی اکس با راه اندازی پروژه IMPACT در زمینه بهبود خدمات پزشکی برای رسیدگی و مراقبت و درمان برای رنگین پوستان قدمی مهمی را در جهت کاهش نابراری جهانی در زمینه درمان پزشکی، کاهش شکاف های برجسته در زمینه ارائه مراقبت های بهداشتی و بهبود مراقبت های پوستی برداشت. این پایگاه اطلاعاتی با حمایت انجمن رنگین پوستان SOCS و گروه پزشکی نیوانگلند NEJM توانست خیلی سریع در جهانی معرفی شده و تا کنون به بیش از ۱٫۵ میلیون نفر خدمات و مراقبت های بهداشتی ارائه دهد.

مجموعه تصاویر بیماری های پوستی ویژوال دی اکس:

طبق پژوهش های انجام بین ۲۱ تا ۸۷ درصد از افراد در کشورهای در حال توسعه دارای بیماری های پوستی هستند که در این میان بیشترین بیماری ها در میان رنگین پوستان دیده می شود. تصاویر در روند شناسایی بیماری و نوع درمان آن تاثیر بسزایی دارند. در ویژوال دی اکس یک بخش تصاویر بیماری های پوستی وجود دارد که حاصل بیش از ۲۰ سال جمع آوری منظم تصاویر همراه با اطلاعات علمی و بالینی دقیق است که به نوعی می تواند یک پایگاه اطلاعاتی بصری غنی در زمینه پوست و مسائل مربوط به آن با ارائه بیش از ۴۶۰۰۰ تصویر باشد.

این مخزن تصاویر با استفاده از واژگان کنترل شده در زمینه درماتولوژی امکان بازیابی بصری تصاویر را کاملا مرتبط با محتوا فراهم می کند. پس از اسکن هر تصویر و ورود آن به بخش تصاویر اطلاعاتی نظیر نوع تشخیص، درمان، نوع پوست، محل پوست، نوع ضایعه و بیماری و سایر اطلاعات پزشکی نیز به همراه آن بارگذاری و نمایه سازی می شوند.

همچنین علاوه بر شناسایی و ارائه نحوه درمان بیماری اطلاعاتی در مورد داروهای مورد نیاز، نحوه مصرف آنها، نتایج مصرف، شواهد درمانی، عوارض جانبی مصرف و دستورالعمل های خاص آن به پزشکان ارائه می شود. این اطلاعات بصری و علمی در زمینه روند درمان بسیار مهم بوده و تصمیم گیری مطمئنی را رقم می زند.

کاربران ویژوال دی اکس:

این پایگاه و اپلیکیشن پزشکی برای کاربران بسیاری در زمینه های متفاوت قابل استفاده بوده و اطلاعات مورد نیاز آنان را ارائه می دهد. کاربران ویژوال دی اکس عبارتند از:

  1. پزشکان: شاید بتوان گفت مهمترین کاربران ویژوال دی اکس پزشکان هستند. طبق پژوهش های انجام شده ۸۳ درصد از بیماران پس از مشاهده نمونه های درمان شده از بیماری مشابه خود احساس رضایت و آرامش بیشتری دارند. همچنین پزشکان معتقدند استفاده از این اپلیکیشن روزانه دو ساعت از وقت آنان را صرفه جویی کرده و سرعت تشخیص را بالا می برد.
  2. بیمارستان ها: استفاده از این اپلیکیشن در بیمارستان ها می تواند بر اساس پرونده سلامت بیمار سن، جنس، نوع داروهای مصرفی، لیست مشکلات بیماران، واکنش های دارویی، تصاویر بیماری ها و نحوه درمان آنان را به سرعت در اختیار بیمارستان قرار داده و روند درمان بیمار را تسریع نماید. در حال حاضر بیش از ۲۳۰۰ بیمارستان و موسسه مراقبت بهداشتی از ویژوال دی اکس بهره می برند.
  3. بهداشت عمومی: در زمان ایجاد یک بیماری همه گیر مانند آبله میمونی که می تواند تعداد بیشماری از بیماران را در سطح دنیا با علائم مشابه درگیر نماید ارائه اطلاعات، تصاویر، علائم و نحوه درمان بیماری می تواند روند درمان را در سطح جهانی سرعت بخشد.
  4. منبع آموزشی: ویژوال دی اکس با ارائه بیش از ۱۰۰ برنامه آموزشی پزشکی به عنوان یک منبع ضروری برای آموزش دانشجویان پزشکی حوزه پوست و درماتولوژی محسوب می شود.
  5. متخصصان علوم آزمایشگاهی: ارائه راه حل های علوم زیستی شامل آزمایش های بالینی، آزمایش های پزشکی و موارد مورد نیاز برای درمان یک بیماری متخصصان علوم آزمایشگاهی را در این زمینه یاری می رساند.
  6. کلینیک های درمانی در کشورهای در حال توسعه: این اپلیکیشن به سرعت بهترین و عادلانه ترین اطلاعات بالینی را جستجو کرده و در اختیار پزشکان و بیماران قرار می دهد.
  7. موسسه های دولتی و نظامی: ویژوال دی امس با ارائه اطلاعات علمی دقیق و معتبر می تواند در زمان بحران در کمترین زمان ممکن اطلاعات بالینی و درمانی بینظیری به دستگاه های دولتی و نظامی ارائه دهد.

درما اکسپرت چیست؟

DermExpert یک ویژگی الحاقی به ویژوال دی اکس است که به غیرمتخصصان پوست کمک می کند تا شرایط پوستی را بهتر درک ، شناسایی و درمان کنند.  این ویژگی از فناوری هوش مصنوعی استفاده میکند  و پزشکان  و نیز افراد عادی و غیرمتخصص می توانند با اشتراک گذاری یک عکس از بیمار، معاینه فیزیکی او را بهبود بخشیده و تصمیمات درمانی مطمئن تری بگیرند، با استفاده از این بخش از اپلیکیشن کاربران عادی می توانند با بارگذاری یک عکس از مشکل پوستی خود در اپلیکیشن نوع بیماری خود را متوجه شده و پاسخ سوالات خود را در مورد نحوه درمان و مراقبت های بهداشتی آن به زبان ساده را دریافت نمایند. برای آشنایی بیشتر به درما اکسپرت در یابش مراجعه نمایید.

روش های دسترسی و ورود به ویژوال دی اکس:

  1. خرید اکانت اختصاصی از وب سایت اصلی ویژوال دی اکس
  2. خرید اکانت اختصاصی از شرکت های داخلی مانند یابش که دسترسی مستقیم به ویژوال دی اکس را امکان پذیر می سازد.

 

اپلیکیشن های موبایلی ویژوال دی اکس

 

وب سایت اصلی ویژوال دی اکس

visualdx

منبع

https://www.visualdx.com/about-visualdx

 

این پست چقدر برای شما مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز ۰ / ۵٫ تعداد امتیاز: ۰

اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

اشتراک گذاری این مطلب:
مطالب مرتبط: