همکار یابش - جباری۱۴۰۲-۱۰-۱۹بازدید ۱۵۰
Posted on

رمز گشایی گفتار از فعالیت مغز با هوش مصنوعی

یک هوش مصنوعی می‌تواند کلمات و جملات مربوط به فعالیت مغز را با دقت شگفت‌آور – اما هنوز محدود – رمزگشایی کند. هوش مصنوعی تنها با استفاده از چند ثانیه داده های مربوط به فعالیت مغز، آنچه را که شخص شنیده است حدس می زند. محققان در یک مطالعه اولیه دریافتند که این پاسخ صحیح را در ۷۳ درصد مواقع در ۱۰ احتمال برتر فهرست می کند.

رمز گشایی گفتار از فعالیت مغز با هوش مصنوعی

جیووانی دی لیبرتو، دانشمند کامپیوتر در کالج ترینیتی دوبلین که در این تحقیق شرکت نداشت، می‌گوید:

«عملکرد هوش مصنوعی بالاتر از آن چیزی بود که بسیاری از مردم فکر می‌کردند در این مرحله ممکن است».

محققان در ۲۵ آگوست در arXiv.org گزارش دادند که هوش مصنوعی که در شرکت مادر فیس بوک، متا توسعه یافته است، در نهایت می‌تواند برای کمک به هزاران نفر در سراسر جهان که قادر به برقراری ارتباط از طریق گفتار، تایپ یا اشاره نیستند، استفاده شود. این شامل بسیاری از بیمارانی با حداقل هوشیاری، قفل شده یا “حالت نباتی” – چیزی که اکنون به طور کلی به عنوان سندرم بیداری بی پاسخ شناخته می‌شود، است.

بیشتر فناوری‌های موجود برای کمک به چنین بیمارانی برای برقراری ارتباط، نیاز به جراحی‌های خطرناک مغز برای کاشت الکترود دارند. ژان رمی کینگ، عصب شناس، محقق هوش مصنوعی متا که در حال حاضر در École Normale Supérieure در پاریس مشغول به کار است، می گوید: «این رویکرد جدید می‌تواند بدون استفاده از روش‌های تهاجمی، راهی مناسب برای کمک به بیماران مبتلا به نقص های ارتباطی فراهم کند.

کینگ و همکارانش یک ابزار محاسباتی برای تشخیص کلمات و جملات در ۵۶۰۰۰ ساعت ضبط گفتار از ۵۳ زبان آموزش دادند. این ابزار که به عنوان یک مدل زبان نیز شناخته می‌شود، یاد گرفت که چگونه ویژگی‌های خاص زبان را هم در سطح دقیق – به حروف یا هجاها فکر کند – و هم در سطح گسترده‌تر، مانند یک کلمه یا جمله، تشخیص دهد.

این تیم یک هوش مصنوعی با این مدل زبان را در پایگاه‌های اطلاعاتی چهار موسسه که شامل فعالیت مغزی ۱۶۹ داوطلب می‌شد، اعمال کردند. در این پایگاه‌های اطلاعاتی، شرکت‌کنندگان به داستان‌ها و جملات مختلفی از جمله «پیرمرد و دریا» اثر ارنست همینگوی و «ماجراهای آلیس در سرزمین عجایب» اثر لوئیس کارول گوش می‌دادند، در حالی که مغز افراد با استفاده از مگنتوآنسفالوگرافی یا الکتروانسفالوگرافی اسکن می‌شد. این تکنیک ها جزء مغناطیسی یا الکتریکی سیگنال های مغز را اندازه گیری می کنند.

سپس با کمک یک روش محاسباتی که به توضیح تفاوت‌های فیزیکی بین مغزهای واقعی کمک می‌کند، تیم تلاش کرد تا آنچه شرکت‌کنندگان شنیده‌اند را با استفاده از تنها سه ثانیه داده‌های فعالیت مغز از هر فرد رمزگشایی کنند. این تیم به هوش مصنوعی دستور داد تا صداهای گفتار را از ضبط داستان با الگوهای فعالیت مغزی که هوش مصنوعی مطابق با آنچه مردم می‌شنوند محاسبه می‌کند، تراز کند. سپس با توجه به بیش از ۱۰۰۰ احتمال، پیش‌بینی‌هایی درباره آنچه ممکن است فرد در این مدت کوتاه می‌شنود، انجام داد.

محققان دریافتند با استفاده از مگنتوآنسفالوگرافی یا MEG، پاسخ صحیح در ۷۳ درصد مواقع در ۱۰ حدس برتر هوش مصنوعی قرار داشت. با الکتروانسفالوگرافی، این مقدار به بیش از ۳۰ درصد کاهش یافت.

محدودیت‌های هوش مصنوعی:

هوش مصنوعی همچنان محدودیت‌هایی نیز دارد از جمله:

  • تجهیزات اسکن مغز گران قیمت و حجیم (MEG).
  • هوش مصنوعی فقط کلمات را از یک مجموعه بسته تشخیص می دهد ، نه ارتباطات باز.
  • رمزگشایی افکار/اهداف ، نه فقط ادراک ، برای ارتباط واقعی لازم است.

تحولات آینده:

  • استفاده از فناوری اسکن مغز ارزان تر و استفاده از آن آسان تر شود.
  • آموزش هوش مصنوعی برای رسیدگی به زبان و افکار باز.

 

منبع: https://www.sciencenews.org/article/ai-artificial-intelligence-speech-brain-activity-accuracy

این پست چقدر برای شما مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز ۰ / ۵٫ تعداد امتیاز: ۰

اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

اشتراک گذاری این مطلب:
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *