پایگاه اطلاعاتی اریک

hesam۱۳۹۸-۰۵-۲۷بازدید ۲۶۹۵
Posted on

پایگاه اطلاعاتی اریک

معرفی پایگاه اطلاعاتی ERIC

اریک چیست؟

اریک (Education Resources Information Center)  یک پایگاه علمی معتبر از منابع علمی تمام متن و نمایه شده در حوزه علوم آموزشی است که توسط وزارت آموزش و پرورش ایالات متحده آمریکا ارائه می شود. این پایگاه اطلاعاتی یک ابزار ضروری برای محققان در زمینه آموزش و پرورش است که شامل انواع منابع اطلاعاتی در این حوزه موضوعی می شود.

تاریخچه اریک:

ERIC پرکاربردترین پایگاه اطلاعاتی علوم آموزش و پرورش در سطح دنیا است که سالانه کاربران بی شماری را از این حوزه علمی دارد. این پایگاه اطلاعاتی در سال ۱۹۶۶ توسط دفتر تحقیقات و بهبود آموزشی وزارت آموزش ایالات متحده آمریکا راه اندازی شده و تا کنون نیز پشتیبانی می شود. اریک در حال حاضر بزرگترین پایگاه داده آموزشی در جهان است که از سال ۲۰۰۴ سیستم ارائه اطلاعات کاغذی خود را حذف کرده و به صورت الکترونیکی عرضه می شود، که در نتیجه آن عملیات ارائه منابع اطلاعاتی از سوی آن با سرعت بیشتری صورت می گیرد.

محتوای اریک:

محتوای اطلاعاتی موجود در اریک بسیار گسترده است و منابع بسیاری را شامل می شود. این پایگاه اطلاعاتی در حاال حاضر دارای بیش از ۱ میلیون و ۹۰۰ هزار رکورد اطلاعاتی است. منابع اطلاعاتی اریک دارای بیش از ۵۹۰۰۰۰ پیوند به متون تمام متن است که شامل موارد زیر هستند:

 • مقاله های مجلات
 • مقاله های کنفرانس ها
 • کتاب ها
 • پایان نامه ها
 • راهنماهای درسی

همچنین یکی از مهمترین منابع اطلاعاتی اریک اصطلاحنامه تخصصی و آموزشی آن است که شامل بیش از ۱۱۸۰۰ اصطلاح تخصصی در زمینه علوم آموزشی است. اریک امکان خاص کردن نتایج جستجوی خود را بر اساس سطح تحصیلات مانند آموزش در دوران کودکی و یا بر اساس مخاطب مانند مانند مشاوران و معلمان را دارد، و از این نظر یک پایگاه اطلاعاتی بینظیر برای این قشر محسوب می شود.

پلتفرم های ارائه دهنده اریک:

اریک یک پایگاه اطلاعاتی با دسترسی باز برای همه مخاطبان است که منابع اطلاعاتی خود را به صورت رایگان برای کاربران ارائه می دهد. این پایگاه دارای چکیده نامه و لینک مستقیم به متن اصلی بوده و در برخی موارد نیز فایل PDF متن را نیز ارائه می دهد. این پایگاه علاوه بر وب سایت اصلی خود در پلتفرم های دیگری نیز به منظور دسترس پذیری بیشتر برای کاربران ارائه می شود. اریک به وسیله پلتفرم های ابسکوهاست، پروکوئست و اوید ارائه می شود. منابع اطلاعاتی اریک زمانی که به وسیله سایر پلتفرم ها ارائه می شوند باید به وسیله اکانت اختصاصی خریداری شوند، با این تفاوت که هر پلتفرم امکانات و ابزارهای خاصی را به مطالب اریک اضافه می نماید که در وب سایت اصلی اریک یافت نشده و یا در عملکرد دارای ضعف است. از جمله امکاناتی که توسط سایر پلتفرم ها به اریک اضافه می شوند به موارد زیر می توان اشاره نمود:

 1. پروکوئست در هنگام جستجو این امکان را به مخاطبان می دهد که نتایج جستجوی خود را بر اساس سطح تحصیلات (ابتدایی، متوسطه، عالی) فیلتر کنند.
 2. ابسکو امکان جستجوی تخصصی را بر اساس موضوع برای کاربران فراهم می آورد
 3. پروکوئست و ابسکو امکان فیلتر کردن نتایج جستجو به متن کامل را نیز برای کاربران فراهم آورده اند.
 4. هر سه پایگاه دارای لینک مستقیم در نتایج جستجوی خود به متن اصلی هستند.
 5. هر سه پایگاه دارای پایگاه های گسترده تر و متنوع تری نسبت به اریک هستند و کاربر می تواند در هنگام جستجو علاوه بر اریک سایر پایگاه های اطلاعاتی را نیز به صورت همزمان جستجو کرده و نتایج کامل تری دریافت نماید.

روش های دسترسی به منابع اریک:

 1. دسترسی به صورت رایگان به منابعی که توسط وب سایت اریک ارائه می شوند.
 2. استفاده از دسترسی های دانشگاهی و موسسات پژوهشی دارای دسترسی به پروکوئست و اوید که با مراجعه به کتابخانه محل تحصیل امکان پذیر است.
 3. تقاضای دریافت اکانت اختصاصی از ابسکو در ایمیل یابش

وب سایت اصلی

ERIC

منبع

https://about.proquest.com/eric

https://www.ebsco.com/eric

https://www.wolterskluwer.com//ovid/eric

این پست چقدر برای شما مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز ۵ / ۵٫ تعداد امتیاز: ۱

اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

اشتراک گذاری این مطلب:
مطالب مرتبط: