همکار یابش - جباری2024-01-27بازدید 69
Posted on

ارزیابی تأثیر سازمان‌ها بر اهداف توسعه پایدار توسط اسکوپوس

اسکوپوس سربرگ جدیدی در پروفایل سازمان‌ها ایجاد کرد که به کاربران امکان می‌دهد تا به راحتی تأثیر سازمان‌ها را بر SDGهای مختلف بررسی کنند.

به گزارش یابش و به نقل از اسکوپوس، این ویژگی نوآورانه، تعداد مقالاتی را که یک سازمان در راستای اهداف توسعه پایدار خاصی منتشر کرده است، نشان می‌دهد. به عنوان مثال، اگر یک مؤسسه مقالاتی در راستای هدف توسعه پایدار شماره ۳، «سلامت و رفاه خوب»، منتشر کرده باشد، این اطلاعات اکنون به‌راحتی در صفحه پروفایل آن مؤسسه قابل دسترسی است.

اهداف توسعه پایدار چیست؟

اهداف توسعه پایدار سازمان ملل (SDGs) حوزه های تحقیقاتی خاصی هستند که به حل مشکلات دنیای واقعی کمک می کنند. آنها بخشی از طرحی برای پایان دادن به فقر، محافظت از کره زمین و بهبود زندگی و چشم انداز همه افراد تا سال ۲۰۳۰ هستند. این برنامه ۱۵ ساله دارای ۱۷ هدف نهایی با ۱۶۹ تارگت به قصد تحریک اقدامات در زمینه های مهم برای بشریت و محیط زیست است.

تحقیقات در این زمینه‌ها می‌تواند برچسب‌های SDG را بگیرد، که توجه را به کار شما جلب می‌کند، هنگام درخواست کمک مالی به شما مرجع ارزشمندی می‌دهد، نشان می‌دهد که تحقیقات شما در دنیا تغییر ایجاد می‌کند.

تب جدید SDG برای پنل سازمان‌ها در اسکوپوس

این تب برای کاربران ثبت‌شده Scopus طراحی شده است، به‌ویژه کسانی که علاقه‌مند به درک تأثیر سازمان خود بر SDGها هستند. کتابداران و کارکنان دفتر تحقیقاتی، که اغلب کاربران قدرتمندی هستند، این ابزار را برای ارزیابی و ارتباط تأثیر جهانی سازمان خود ارزشمند خواهند یافت.

لازم به ذکر است برای دسترسی به این ویژگی، کاربران باید نسخه جدید صفحه نمایه سازمان را مشاهده کنند و بعد از رفتن به صفحه پروفایل سازمان مورد نظر خود، روی گزینه Try the test version وارد ورژن جدید شوید.

 

 

نسخه جدید پروفایل سازمان ها در اسکوپوس

SDG-scopus

 

 

در ورژن جدید با کلیک بر عنوان یک SDG، یک پنجره در سمت راست باز می‌شود که توضیح رسمی سازمان ملل از آن SDG خاص را ارائه می‌دهد. این امر نه تنها آگاهی را افزایش می‌دهد، بلکه کاربران را در مورد اهداف جهانی که از طریق تلاش‌های تحقیقاتی خود به آنها کمک می‌کنند، آموزش می‌دهد.

 

 

SDG-scopus

تب جدید Scopus همچنین به کاربران امکان می‌دهد تا با کلیک بر پیوند تعداد مقالات، فهرستی مفصل از همه مقالاتی را که به SDG انتخاب‌شده کمک می‌کنند، مشاهده کنند. این صفحه اطلاعات ضروری مانند وضعیت دسترسی آزاد (OA)، عنوان مقالات، نویسندگان و جزئیات منبع را شامل می‌شود. پیوندهای مقالات و نویسندگان به کاربران امکان می‌دهد تا به تحقیقات پشت هر کمک به SDG بپردازند.

 

SDG-scopus

 

 

این ویژگی جدید Scopus گامی مهم در جهت شفافیت تأثیر سازمان‌ها بر SDGها است. این ابزار به سازمان‌ها کمک می‌کند تا تأثیر خود را در سطح جهانی ارزیابی کنند و به دیگران در مورد اقدامات خود برای ایجاد یک آینده پایدار اطلاع دهند.

 

منبع: https://blog.scopus.com/posts/sustainable-development-goals-sdg-now-available-on-the-scopus-organizational-profile

مطالب مرتبط:
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *