پایگاه اطلاعاتی پزشکی آپتودیت

M.askari۱۳۹۸-۰۸-۲۰بازدید ۵۱۶۲
Posted on

پایگاه اطلاعاتی پزشکی آپتودیت

معرفی پایگاه اطلاعاتی پزشکی آپتودیت  Uptodate

آپتودیت چیست؟

آپتودیت یک پایگاه اطلاعاتی پزشکی است که به عنوان قابل اعتمادترین منبع پاسخ به سوالات پزشکی به شمار می آید. این پایگاه اطلاعاتی با استفاده از اطلاعات مبتنی بر شواهد به پزشکان در زمینه نحوه درمان بیماران و بهترین تصمیم گیری بالینی یاری می رساند. آپتودیت یکی از زیر مجموعه های بخش پزشکی ولترز کلوور است. طی یک پژوهش مشخص شده است که زمانی که پزشکان از راهنمایی های آپتودیت بهره می برند نتیجه بهتری در زمینه درمان دریافت می نمایند.

تاریخچه آپتودیت:

داستان آپتودیت از زمانی آغاز شد که Burton Rose به فکر ایجاد یک منبع علمی به منظور پاسخدهی به سوالات درمانی متخصصان پزشکی برآمد. برتون رز یک نفرولوژیست است که از اساتید رشته پزشکی در دانشگاه هاروارد بوده و سابقه سالها تدریس در زمینه علوم پزشکی را دارد.او زمانی که اولین کامپیوتر خود را در سال ۱۹۸۶ گرفت متوجه شد که اطلاعات مبتنی بر کامپیوتر در مقایسه با کتاب های درسی سه مزیت ویژه دارند که می توانند انقلابی در زمینه آموزش ایجاد کنند. عدم محدودیت فضا، امکان بروزرسانی مداوم مطالب و توصیه های جدید مراقبت از بیمار و درمان مزایایی بودند که مورد توجه وی قرار گرفتند.

در سال ۱۹۸۶ مقاله ای منتشر شد که یکی از مطالعات برجسته در زمینه انفورماتیک پزشکی بود. طبق یافته های این مقاله به طور متوسط از هر سه بیمار مراجعه کننده به پزشکان دو بیمار سوالاتی دارند که پزشکان پاسخ آن را نمی دانند، همچنین از سوالات ایجاد شده تنها ۳۰ درصد آنها با مشورت پزشکان با یکدیگر پاسخ داده می شوند. این امر ایده ای را در ذهن برتون رز ایجاد کرد. در سالهای ۱۹۸۹ تا ۱۹۹۱ این فرد در زمینه سوالات پزشکی رشته نفرولوژی فعالیت خود را آغاز کرده و با دسته بندی آنها اولین رشته پزشکی را برای ایجاد یک پایگاه اطلاعاتی تنظیم نمود. سپس با کمک یک برنامه نویس فعالیت خود را به صورت جدی از زیر زمین منزل مسکونی خود آغاز کرد.

پایگاه اطلاعاتی آپتودیت به منظور بروز نگه داشتن اطلاعات پزشکی متخصصان و همچنین به عنوان به منبع قابل اعتماد برای پاسخ به سوالات آنان ایجاد شد و روز بروز به پیشرفت خود ادامه داد. این پایگاه اطلاعاتی در حال حاضر دارای ۲۰ تخصص پزشکی، اطلاعات بیماری ها، پایگاه اطلاعات دارویی و همچنین اطلاعاتی در زمینه مصرف مواد مخدر است. آپتودیت بیش از ۶۰۰ هزار کاربر در بیش از ۱۵۰ کشور در سطح جهان دارد که پاسخ بیش از ۷۵ درصد سوالات پزشکی خود را در این پایگاه می یابند. در یک بررسی سه ساله نتایج نشان داد که پزشکان با استفاده از آپتودیت از بیش از ۱۱۵۰۰ مرگ بیماران پیشگیری کرده اند.

آپتودیت پیشرفته UpToDate Advanced چیست؟

بخش آپتودیت که شامل UpToDate® Pathways و Lab Interpretation می شود را آپتودیت پیشرفته میگویند. این قسمت از پایگاه به نوعی پشتیبان قسمت اصلی مطالب علمی پایگاه یعنی راهنماهای درمانی است. همانطور که میدانیم شرایط جسمی هر بیمار با دیگری متفاوت است و ممکن است یک روش درمانی برای تمامی بیماران نتیجه مشابهی به همراه نداشته باشد. در بخش آپتودیت پیشرفته پس از ارائه پیشنهادهای درمانی عمومی کاربران می توانند با ایجاد پرونده پزشکی برای هر فرد و شرح روند درمان او درمان اختصاصی ویژه آن بیمار را دریافت کرده و به نوعی پشتیبانی خصوصی برای بیماران تعیین نمایند.

در این بخش امکان تفسیر آزمایش های بیمار، تفسیر و نظر پزشکی در مورد مدارک پزشکی بیمار، مباحثه و تبادل نظر با دیگر متخصصان در مورد شرایط بیمار برای پزشکان وجود دارد. در واقع آپتودیت پیشرفته را می توان یک نوع آموزش مداوم برای پزشکان و پشتیبان درمان برای هر بیمار به صورت اختصاصی دانست که فواید بسیاری در روند درمان بیماران خواهد داشت. بررسی ها نشان داده که استفاده از این امکاناتت پایگاه آپتودیت تا حد بسیاری در روند بهبود بیمران و همچنین کاهش هزینه های درمانی آنان موثر بوده است.

پوشش موضوعی آپتودیت:

در این پایگاه بیش از ۷۵ هزار صفحه متن و تصویر و بیش از ۲۵۰ هزار منبع فراهم شده است و یک پایگاه اطلاعاتی دارویی و پیوندهایی به چکیده­ های مدلاین نیز ارائه شده است. UpToDate بیش از ۷۳۰۰ زمینه موضوعی را در ۲۰ تخصص پزشکی پوشش می­دهد که برخی از آنان عبارتند از:

کلیه، اعصاب، گوارش و کبد، خون شناسی، سرطان، بیماری های عفونی، ریه و حساسیت و ایمنی شناسی، اطفال، روماتولوژی، زنان و زایمان، غدد درون ریز، قلب و عروق، طب خانواده و اورژانس، مراقبت های اولیه بزرگسالان

چرا آپتودیت یک منبع قابل اعتماد در زمینه پزشکی است؟

هر پزشکی که در حال درمان یک بیمار است می داند که هر تصمیم کوچک او برای بیماران تا چه اندازه مهم بوده و تعیین کننده ادامه روند درمان بیماران است. در درمان بیماران نباید هیچگونه آزمون و خطایی انجام داد و همواره از مطمئن ترین روش های درمانی بهره برد. آپتودیت با استفاده از روش های درمانی خود که مبتنی بر شواهد هستند یک روند درمان قابل اعتماد را به پزشکان عرضه می نماید. در ارائه روش های درمانی آپتودیت بیش از ۷۴۰۰ نویسنده و پزشک متخصص در ۲۵ رشته تخصصی پزشکی همکاری دارند که نشان از بررسی عمیق و دقیق مطالب ارائه شده در آن است.

تمامی روش های موجود در آپتودیت پیش از اینکه برای انتشار آماده شوند حداقل توسط سه فرد مورد بررسی و تحلیل قرار می گیرند. هر موضوع ارائه شده دارای یک نویسنده پزشک متخصص و دو پزشک بازبین در همان حوزه تخصصی است. این گروه یک بررسی جامع از روش درمانی ارائه شده انجام داده و آن را غربالگری می نمایند و پس از تائید نهایی منتشر و در دسترس سایر پزشکان قرار می دهند.

آپتودیت چگونه به کاربران خود کمک می کند؟

تمامی فعالیت های علمی آپتودیت بر سه محور اساسی استوار هستند. این پایگاه اطلاعاتی همواره برای تحقق این سه محور اطلاعاتی فعالیت می نماید که عبارتند از:

 1. پشتیبانی تصمیم گیری بالینی: هدف تمامی پزشکان درمان بیماران است. روش های درمانی در سطح دنیا با سرعت بسیار زیادی رو به گسترش هستند. یک پزشک متخصص برای درمان بیماران خود نیاز به دسترسی به تازه ترین روش های درمانی و اطلاعات مربوط به آن را دارد. آپتودیت در تلاش است تا با ارائه روش های درمانی نوظهور و مبتنی بر شواهد یک پشتیبان علمی مطمئن برای پزشکان باشد.
 2. آموزش مداوم پزشکی: یک پزشک معتمد همواره باید در حال بروزرسانی اطلاعات درمانی خود با آخرین شواهد و بهترین روش های درمانی باشد. آپتودیت یک ارائه دهنده قابل اعتماد برای آموزش مداوم پزشکی است که تعداد بسیار زیادی از پزشکان در سطح دنیا برای برآورده کردن نیازهای اطلاعاتی و آموزشی خود از آن بهره می برند.
 3. پشتیبان تحقیقات: هر کسب و کاری که به نوعی با مراقبت های بهداشتی و درمانی در ارتباط است به منابع اطلاعاتی نیاز دارد که یک چشم انداز واقعی از شرایط را در اختیار آن قرار دهد. آپتودیت با پشتیبانی بی نظیر اطلاعاتی خود تاثیر قابل توجهی بر تصمیم گیری های بالینی در مورد نحوه استفاده از شواهد پزشکی در دنیای واقعی دارد.

آپتودیت برای چه افرادی مناسب است؟

به طور کلی می توان گفت تمامی افراد، موسسه، سازمان ها و مراکزی که به نوعی با بیماری ها و درمان آنان سروکار دارند می توانند از ۲۵ سال تحقیق و پژوهش و روش های درمانی آپتودیت بهره ببرند. کاربان آپتودیت عبارتند از:

 1. افراد و گروه ها: تمامی پزشکان، دانشجوهای پزشکی، پرستاران و کلیه افرادی که به نوعی به درمان بیماری می پردازند می توانند از روش های درمانی آپتودیت بهره ببرند.
 2. بیمارستان ها: کلیه بیمارستان های سطح دنیا به منظور افزایش بهره وری و درمان بهتر و کاهش زمان بستری بیماران از روش های درمانی استفاده کنند.
 3. کلینیک ها: تمامی کلینیک ها با توجه به نوع تخصص خود از منابع آپتودیت استفاده می کنند.
 4. موسسات دانشگاهی: دانشکده های پزشکی، پرستاری، دستیار پزشکی و داروسازی روش های درمانی خود را با بر اساس روش های مبتنی بر شواهد به دانشجویان خود آموزش دهند. در این میان مطالب علمی موجود در آپتودیت می تواند یک منبع درسی بینظیر محسوب شود.
 5. داروخانه ها: داروسازان و پزشکان مسئول داروخانه برای آگاهی از نوع درمان و عوارض و روند درمان هر دارو می توانند از اطلاعات موجود در آپتودیت بهره ببرند.
 6. آزمایشگاه ها: دسته دیگر از کاربران آپتودیت آزمایشگاه های بالینی هستند که برای حمایت از تحقیقات خود می توانند از منابع علمی آپتودیت بهره برده و به آنها استناد نمایند.
 7. سایر مشاغل: اطلاعات موجود در آپتودیت می تواند به افراد دیگری همچون کسب و کارهای مراقبت بهداشتی، جوامع تحقیق و توسعه دارویی، شرکت های خدمات و مراقبت های پزشکی، شرکت های مشاوره پزشکی، تیم های پژوهشی، استانداردهای پزشکی و سایر موارد مرتبط با بیماری و درمان نیز خدمات ارائه دهد.

ویژگی های UpToDate

 1. اطلاعات موجود در این پایگاه مبتنی بر شواهد بالینی است و به طور مداوم روزآمدسازی می‌شود و اطلاعات از بالاترین هرم سطوح شواهد پزشکی استخراج می‌شود.
 2. پایگاه UpToDate خلاصه و چکیده‌ای از جدیدترین مطالعات مبتنی بر شواهد را ارائه می‌دهد. در این پایگاه هدف دسترسی به متن کامل مقالات نیست بلکه متخصصین موضوعی تحقیقات جدید را مطالعه نموده و چکیده‌ای از آن را در پایگاه جهت دسترسی پزشکان و پیراپزشکان قرار داده‌اند. بنابراین پزشکان بدون اینکه زمان زیادی برای مطالعه صرف کنند می‌توانند به جدیدترین اطلاعات بالینی دسترسی داشته باشند.
 3. متخصصین موضوعی این پایگاه مقالات سطوح بالای شواهد پزشکی از جمله مقالات مروری ساختارمند مطالعات کوهورت و کارآزمایی‌های بالینی را مورد بررسی قرار داده و بهترین شواهد و جدید‌ترین اطلاعات را استخراج کرده و جهت استفاده پزشکان در اختیار قرار می‌دهند. بنابراین در این پایگاه هدف جستجوی متن کامل یک مقاله نیست با توجه به اینکه پزشکان وقت کمی برای مطالعه همه تحقیقات بالینی را دارند، می‌توانند بر اساس نیاز اطلاعاتی در کوتاه‌ترین زمان، بهترین و جدیدترین اطلاعات را به صورت خلاصه و چکیده‌ای از تعداد زیادی مطالعات بالینی که توسط متخصصین موضوعی پایگاه استخراج شده‌اند را استفاده نمایند.

اپلیکیشن آپتودیت:

پایگاه اطلاعاتی آپتودیت یک اپلیکیشن پزشکی نیز به همین نام دارد که در صورت داشتن دسترسی به این پایگاه می توان با نصب آن در هر زمان و هر مکان به اطلاعات موجود در پایگاه با استفاده از اپلیکیشن دسترسی یافت. این اپلیکیشن امکان دسترسی به محتوا را حتی در صورت عدم دسترسی به اینترنت نیز فراهم کرده است. این اپلیکیشن یکی از بروزترین برنامه های موبایلی پزشکی در سطح دنیا بشمار می آید.

روش دسترسی به آپتودیت:

 1. خرید دسترسی دلاری از وب سایت اصلی uptodate.com بخش فروشگاه
 2. دسترسی رایگان به منابع آپتودیت برای پزشکان و دانشجویان پزشکی با استفاده از ربات تلگرامی یابش : Http://t.me/libyabeshbot
 3. دسترسی رایگان از طریق سیستم وب پروکسی یابش http://yabesh.ir/2083
 4. خرید اکانت اختصاصی از طریق یابش  (لینک خرید اکانت بیسیک، ادونسد، پثویز، آفلاین  UpToDate + UpToDate Pathways OR Offline)

وب سایت اصلی آپتودیت

uptodate

منبع

https://www.wolterskluwer.com/uptodate

 

این پست چقدر برای شما مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز ۵ / ۵٫ تعداد امتیاز: ۱

اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

اشتراک گذاری این مطلب:
مطالب مرتبط: