Posted on

پایگاه اطلاعاتی امبیس

معرفی پایگاه  EMBASE

پایگاه ام بیس یکی از بزرگترین مجموعه های اطلاعاتی الکترونیکی است که توسط انتشارات Elsevier تهیه و ارائه می شود. این پایگاه اطلاعاتی یک منبع زیست پزشکی و علوم دارویی است که بیش از ۱۱ میلیون رکورد از سال ۱۹۷۴ تا کنون دارد و سالانه ۶۰۰۰۰۰ چکیده به آن اضافه می شود. ۸۰% از رکوردهای این پایگاه دارای چکیده بوده و مجموعه مجلات آن ۴۸۰۰ عنوان از ۷۰ کشور جهان است. این پایگاه دارای انواع روش های جستجو شامل: جستجوی سریع، جستجوی پیشرفته، جستجو از طریق فیلدها، جستجوی دارویی، جستجوی بیماری ها و جستجوی مقاله است و دسترسی به fulltext مقالات از طریق ناشران امکان پذیر است. 

انواع جستجو در پایگاه

quick search : جستجوی سریع در quick search شبیه PubMed است.

Drug Search: در این جستجو نام دارو را در کادر جستجو وارد می کنیم. در این کادر امکان انتخاب فرعی ۱۷ نوع دارو وجود دارد. همچنین ۴۷ نوع انتخاب برای مدیریت دارو در این کادر قرار داده شده است.

Advance Search: در جستجوی پیشرفته می توان تعداد کلمات کلیدی را افزایش داده و جستجوی جامعی را انجام داد. همچنین در جستجوی پیشرفته می توان با انتخاب موضوع دامنه جستجو را محدود نمود. مانند محدود به MBASE یا MEDLINE، محدود به موضوع خاص یا مقاله خاص محدود به جنس یا گروه سنی خاص محدود به نوع خاصی از حیوانات و امثال آنها امکان پذیر است. در جستجوی پیشرفته با انتخاب synonyms می توان واژه های مشابه را بازیابی کرد.

Filed Search: در این روش می توان مقاله را  از طریق فیلدهای مختلف مثل نام نویسنده، چکیده مقاله، عنوان مقاله، شماره دسترسی، ISSN و غیره جستجو نمود.

Disease Search: دراین روش نام بیماری را می توان با موضوعات فرعی مثل تشخیص، درمان، عوارض، شیوع و … بازیابی کرد.

Article Search: در این روش اطلاعات کتابشناختی مقاله ( عنوان مقاله، نویسنده، نام مجله، سال، شماره …) جستجو می شود.

EMTREE Keyword: در این نوع از جستجو واژه های متنوعی پیشنهاد و اولویت آن ها را مشخص می کند. در EMTREE تعداد مقالات مربوط به واژه ها ایندکس شده است. واژه ها از طریق لغت نامه دورلند تعریف شده است. در این بخش بیش از ۵۰۰۰۰ واژه وجود دارد که ۲۵۰۰۰ واژه آن مربوط به علوم دارویی و شیمی است. همچنین بیش از ۲۱۸۰۰۰ واژه مترادف در این بخش وجود دارد. EMTREE در واقع اصطلاحنامه ای به زبان طبیعی است. اصطلاحات دارویی EMTREE بسیار وسیع است و دارای مترادف های زیاد شامل اسامی تجارتی است. در یک سال حدود ۵۰۰ واژه دارویی به آن اضافه می شود.

Journals: برای پیداکردن مجلات روی journals که در قسمت بالای صفحه اصلی قرار دارد کلیک می کنیم. مجلات هم به صورت الفبایی عنوان مجله و هم به صورت موضوعی تقسیم بندی شده اند.

Authors: برای پیداکردن نویسنده روی قسمت Authors کلیک می کنیم. نام فامیل و سپس اسم کوچک را در کادر مخصوص جستجو وارد می کنیم.

چکیده مقالات: در پایگاه Embase چکیده مقالات دارای اتصال به ناشرین است. به عنوان مثال: Elsevier,Science direct,cell press , springer link karger online, thime –connect, cross-ref  که در آنها چکیده ها به مقالات مرتبط دارای لینک هستند. در چکیده ها واژه های جستجو با تغییر رنگ مشخص شده اند. همچنین چکیده ها دارای لینک به نویسندگان هستند.

پوشش موضوعی EMBASE 

تحقیقات دارویی، داروشناسی و سم شناسی، پزشکی بالینی
پژوهش های زیست پزشکی
مدیریت بهداشت
بهداشت محیط و بهداشت حرفه ای
روان پزشکی
پزشکی قانونی
مهندسی پزشکی

 

وب سایت اصلی

EMBASE

 

مطالب مرتبط: