پایگاه اطلاعاتی ری اکسیس

M.askari۱۳۹۸-۱۱-۱۴بازدید ۳۹۴۴
Posted on

پایگاه اطلاعاتی ری اکسیس

معرفی پایگاه اطلاعاتی شیمی ری اکسیس Reaxys

ری اکسیس چیست؟

ری اکسیس یک پایگاه شیمی بر پایه وب است که برای محققان امکان جستجو در حوزه شیمی و علوم وابسته را فراهم می کند و یکی از محصولات مهم الزویر است. این پایگاه با ارائه بیش از یک میلیارد داده در حوزه علوم شیمی و ترکیب آن با هوش مصنوعی یکی از معتبرترین پایگاه های اطلاعاتی در این حوزه موضوعی است. پایگاه ری اکسیس به دانشمندان شیمی زمان بیشتری برای خلاقیت و ابتکار می دهد و آنها را قادر می سازد تا در دنیای رقابت برای رسیدن به اهداف خود پیشگام باشند. این پایگاه اطلاعات با کیفیت بالا و استثنایی را فراهم می آورد، اطلاعاتی درباره واکنش‌های شیمیایی و سنتز، داده‌های کتاب‌شناختی در تحقیقات شیمی آلی، شیمی معدنی، ترکیبات شیمی آلی فلزی، ویژگی های واقعی و غیره از جمله مطالب موجود در این پایگاه هستند.

تاریخچه ری اکسیس:

پایگاه اطلاعاتی Reaxys با نام فعلی آن در سال ۲۰۰۹ راه اندازی شد، اما پیشینه علمی این پایگاه به سال های بسیار دور در سال ۱۹۸۸ میرسد. این پایگاه اطلاعاتی حاصل بیش از ۲۰۰ سال دانش شیمی و ۳۰ سال تحقیق و توسعه دانش شیمی انفورماتیک است. ری اکسیس در واقع نسخه توسعه یافته پایگاه های شیمی Gmelin و Beilstein است که همگی در زمینه علوم شیمی فعالیت دارند. این پایگاه اطلاعاتی از سال ۲۰۰۹ با نام ری اکسیس و تحت نظارت انتشارات الزویر تا به حال به فعالیت خود ادامه داده است.

پوشش موضوعی پایگاه ری اکسیس:

این پایگاه اطلاعاتی به صورت ویژه در زمینه علوم شیمی و موضوع های وابسته به آن فعالیت می نماید. تمامی متون و داده های علمی موجود در این پایگاه به یکی از جنبه های این علم مربوط می شود. موضوع های مورد بررسی این پایگاه در ۴ دسته کلی قرار دارند که عبارتند از:

 1. مواد آلی، معدنی و آلی فلزی
 2. واکنش های شیمیایی
 3. داده ها تجربی در زمینه ویژگی های ماده، داده های واکنش ها و سنتز مواد
 4. ثبت اختراعات شیمیایی

محتوای پایگاه ری اکسیس:

مجموع رکوردهای اطلاعاتی این پایگاه به بیش از میلیارد داده می رسد که به شکل انواع منابع اطلاعاتی ارائه می شوند. محتوای منابع اطلاعاتی ری اکسیس عبارتند از:

 1. مجلات: یکی از مهمترین منابع اطلاعاتی موجود در این پایگاه مجلات حوزه علوم شیمی است. ری اکسیس در حال حاضر دارای بیش از ۱۶۰۰۰ عنوان مجله است که همگی مربوط به علوم شیمی و موضوع های وابسته به آن هستند. مجموع رکوردهای مربوط به مجلات این پایگاه بیش از ۱۰۰ میلیون سند است.
 2. پتنت ها: مهمترین منبع اطلاعاتی موجود در ری اکسیس پروانه های ثبت اختراع آن در حوزه علوم شیمی است. این پایگاه دارای بیش از میلیون پتنت از ۱۰۵ دفتر ثبت اختراع در سطح دنیا است. تمامی پتنت ها موجود در سطح دنیا تنها طی ۵ روز پس از انتشار در پایگاه ری اکسیس ارائه می شوند.
 3. داده های شیمی: ری اکسیس یک منبع عظیم از داده های علوم شیمی است که پژوهشگران را از جستجو در سایر پایگاه های اطلاعاتی بی نیاز می سازد. این پایگاه دارای بیش از ۲۶۰ میلیون داده در زمینه مواد شیمیایی، ۵۰۰ میلیون داده فیزیکوشیمیایی، ۴۴ میلیون داده زیست شیمیایی، ۳۷ میلیون داده رتروسنتز شیمیایی و سایر موارد است.
 4. محصولات تجاری: اطلاعات محصولات تجاری شیمیایی دسته ای دیگر از منابع اطلاعاتی هستند که از طریق ری اکسیس ارائه می شوند. این پایگاه دارای اطلاعاتی نظیر خلوص، نوع ماده، نوع بسته بندی،نحوه ارائه و قیمت بیش از ۱۰۵ میلیون ماده است که از ۴۶۰ تامین کننده مواد در سطح دنیا ارائه می شود.

ویژگی های پایگاه ری اکسیس:

این پایگاه اطلاعاتی در مقایسه با سایر پایگاه های حوزه شیمی دارای ویژگی های خاصی است که از جمله عوامل برتری آن نسبت به سایر پایگاه ها محسوب می شود. ویژگی های ری اکسیس عبارتند از:

 • پایگاه دارای گزینه هایی برای جستجوی ساختارها، واکنش ها، مواد و مقادیر بر اساس کلمات کلیدی است.
 • این پایگاه توانایی منحصربفردی برای ترکیب ساختارهای شیمیایی بر اساس هوش مصنوعی و جستجوهای متنی دارد.
 • فرایند جستجوی ری اکسیس بسیار آسان بوده و کاربر به آسانی به نتایج دسترسی می یابد. 

دسترسی به پایگاه اطلاعاتی ری اکسیس:

 1. استفاده از دسترسی های دانشگاهی و موسسات پژوهشی دارای دسترسی به پایگاه ری اکسیس که با مراجعه به کتابخانه محل تحصیل امکان پذیر است.
 2. خرید اکانت اختصاصی از شرکت های داخلی مانند یابش که  دسترسی مستقیم به ری اکسیس را امکان پذیر می سازد.

 

وب سایت اصلی

 Reaxys

منبع

https://www.elsevier.com/products/reaxys

https://www.linkedin.com/pulse/reaxys

این پست چقدر برای شما مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز ۰ / ۵٫ تعداد امتیاز: ۰

اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

اشتراک گذاری این مطلب:
مطالب مرتبط: