پایگاه اطلاعاتی ساینس دایرکت

M.askari۱۳۹۸-۰۲-۲۶بازدید ۵۵۸۸
Posted on

پایگاه اطلاعاتی ساینس دایرکت

معرفی پایگاه اطلاعاتی ساینس دایرکت ScienceDirect 

ساینس دایرکت چیست؟

ساینس دایرکت یکی از مهمترین پایگاه های اطلاعاتی علمی در سطح دنیا است که توسط انتشارات الزویر ارائه می شود. این پایگاه اطلاعاتی با ارائه مقالات پژوهشی و مجلات ناشران معتبر و کتاب های الکترونیکی یک منبع علمی کارآمد برای جامعه علمی در سطح دنیا محسوب می شود. ساینس دایرکت با همکاری موسسه های علمی معتبری در سطح دنیا اقدام به مجموعه سازی و ارائه اطلاعات علمی می نماید. از جمله همکاران ساینس دایرکت به مواردی همچون انجمن شیمی آمریکا، انجمن سلطنتی شیمی، انتشارات تیلور اند فرانسیس، وایلی، بریل و امرالد می توان اشاره نمود.

منابع ساینس دایرکت:

عمده منابع اطلاعاتی موجود در ساینس دایرکت را مجلات آن تشکیل می دهد. کتاب های الکترونیکی هم دسته دیگری از منابع اطلاعاتی موجود در ساینس دایرکت هستند. تمامی منابع اطلاعاتی ارائه شده از سوی این پایگاه اطلاعاتی در سطح دنیا دارای اعتبار زیادی در جامعه علمی هستند و درک عمیقتری نسبت به بیش از ۳۶۳۰۰۰ موضوع کلیدی، اصطلاحات و مفاهیم علمی را ارائه می دهند. منابع اطلاعاتی ساینس دایرکت به این شرح هستند:

 1. مجلات: مجلات موجود در ساینس دایرکت همگی دارای بالاترین میزان کیفیت ارائه مقاله های علمی در سطح دنیا هستند. این پایگاه دارای ۲۶۵۰ مجله است که همگی مقالات آنان با داوری های علمی منتشر می شوند. این تعداد مجله تا به حال بیش از ۱۹ میلیون مقاله علمی ارائه داده اند. همچنین ساینس دایرکت دارای ۶۰۰ مجله دسترسی آزاد نیز بوده که مجموع مقالات آنها بیش از یک میلیون ۴۰۰ هزار عنوان است.
 2. کتابها: ساینس دایرکت پوشش کاملی از رشته های علمی موجود در پایگاه خود در زمینه ارائه کتاب های الکترونیکی دارد. این پایگاه دارای ۴۳ هزار عنوان کتاب از بیش از یک میلیون نویسنده است که برخی از آنان تا به حال بیش از ۵۰ بار تجدید چاپ شده اند. کتاب های موجود به شکل تک نگاری ها، کتاب های درسی، کتاب های راهنما، آثار مرجع و سری کتاب ها ارائه می شوند.

پوشش موضوعی ساینس دایرکت:

این پایگاه اطلاعاتی یک پایگاه جامع است که طیف بسیار وسیعی از رشته های علمی را در بر میگیرد. ساینس دایرکت تقریبا تمامی حوزه های علمی را شامل می شود. پوشش موضوعی آن عبارت است از:

 1. فنی و مهندسی: مهندسی شیمی، فیزیک، نجوم، ریاضیات، علوم کامپیوتر، علوم مهندسی، علوم زمین و سیاره شناسی، انرژی ها، علوم مواد و …
 2. علوم پایه: علوم کشاورزی، بیوشیمی، ژنتیک، زیست شناسی مولکولی، علوم محیطی، ایمونولوژی، میکروبیولوژی و …
 3. علوم پزشکی: کلیه تخصص های پزشکی، دندان پزشکی، پرستاری، بهداشت، فارماکولوژی، سم شناسی، علوم دارویی، دامپزشکی، علوم اعصاب و ….
 4. علوم انسانی: علوم اجتماعی، هنر، بازرگانی، مدیریت، حسابداری، اقتصاد، امور مالی، اقتصاد سنجی، روانشناسی و …

ویژگی های ساینس دایرکت:

پایگاه اطلاعاتی ساینس دایرکت به عنوان یک پایگاه جامع دارای ویژگی های منحصربفردی است که آن را به یک پایگاه اطلاعاتی محبوب برای پژوهشگران تبدیل می کند. این ویژگی ها شامل موارد زیر هستند:

 1. دسترسی بدون محدودیت: کاربران این پایگاه با داشتن دسترسی به آن می توانند بدون هیچگونه محدودیتی در هر زمان و مکانی که نیاز داشتند به اطلاعات موجود در آن دسترسی داشته باشند.
 2. جستجوی پیشرفته: ابزارهای جستجوی پیشرفته این پایگاه به دلیل داشتن ارتباط های ویژه با یکدیگر کشف مقالات و مجلات مرتبط با نیاز کاربر را بسیار آسان می نماید. همچنین این ابزار می توانند فصل های مرتبط در کتاب های موجود را نیز به کاربران پیشنهاد دهند.
 3. تازه های انتشار: کاربران می توانند با مراجعه به پروفایل کاربری خود از منابع اطلاعاتی مرتبط با حوزه فعالیت خود آگاه شوند. این پایگاه بر اساس فعالیت و درخواست کاربران منابع اطلاعاتی که به تازگی منتشر شده و کاربر از آنها اطلاعی ندارد را به وسیله هشدار اعلام می نماید.
 4. پیشینه مطالعه: کاربران می توانند تمامی منابع اطلاعاتی را که مطالعه یا دانلود کرده اند بر اساس تاریخ و زمان در پروفایل کاربری خود مشاهده نمایند و ادامه فعالیت خود را پیگیری نمایند.
 5. توصیه های مطالعه: این پایگاه اطلاعاتی با استفاده از ابزارهای تحلیل و بررسی هوشمند خود بر اساس فعالیت ها کاربر و جستجوهای انجام شده سایر منابع اطلاعاتی مرتبط را نیز برای خواندن بیشتر به کاربران توصیه می نماید تا کاربران مطالعه جامع تری داشته باشند.
 6. ادغام پایگاه ها: کاربران می توانند داده های یک مقاله را به عنوان مثال در پایگاه اسکوپوس مشاهده کرده و اصلی مقاله را با مراجعه به ساینس دایرکت دریافت و مطالعه نمایند. تمامی پایگاه های اطلاعاتی الزویر برای ارائه اطلاعات به کاربران با یکدیگر در ارتباط اند.

روش دسترسی به پایگاه اطلاعاتی ساینس دایرکت : 

برای دسترسی به منابع بسیاری از پایگاه های اطلاعاتی، ۵ راه اصلی وجود دارد:

 1. منابع اپن اکسس موجود در وب سایت که به راحتی برای کاربر قابل دانلود است.
 2. منابع هزینه ای که با استفاده از دسترسی دانشگاهی یا موسسه ای که شما در آن تحصیل می کنید، قابل دانلود مستقیم از ناشر است.
 3. منابعی که می توانید بصورت رایگان با استفاده از DOI یا عنوان آن در بخش “ کتابخانه دیجیتال یابش” به صورت رایگان دانلود کنید.
 4. مدارک و مقاله و کتاب هایی که می توانید از طریق “یابش ریکوئست” درخواست موردی ثبت کنید تا همکاران ما با هزینه ای مناسب در اختیار شما قرار دهند.
 5. برای خرید اکانت اختصاصی ساینس دایرکت از یابش به اینجا مراجعه نمایید.

 

وب سایت اصلی ساینس دایرکت

Science Direct

 

منبع

https://www.sciencedirect.com

https://www.elsevier.com/solutions/sciencedirect

https://www.sciencedirect.com/org

این پست چقدر برای شما مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز ۰ / ۵٫ تعداد امتیاز: ۰

اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

اشتراک گذاری این مطلب:
مطالب مرتبط: