پایگاه اطلاعاتی سایول

M.askari۱۴۰۰-۰۳-۲۲بازدید ۱۸۲۱
Posted on

پایگاه اطلاعاتی سایول

معرفی پایگاه اطلاعاتی سایول SciVal

پایگاه اطلاعاتی سایول چیست؟

سایول، پایگاه اطلاعاتی علم سنجی، و از محصولات الزویر است که امکان دسترسی به اطلاعات جامع و عملکرد تحقیقاتی، هزاران محقق و موسسه تحقیقاتی را برای کاربران فراهم می‌آورد.سایول یک پایگاه اطلاعاتی آماری و علم سنجی که بر پایه ی اطلاعات اسکوپوس فعالیت می کند و اجازه میدهد که افراد، موسسات پژوهشی و دانشگاهی، گروه های پژوهشی، کشورها و … شاخص های متعدد علم سنجی را استخراج کنند و یا خود را با دیگران مقابسه کنند.

این پایگاه به کاربران این امکان را می‌دهد که عملکرد تحقیقاتی خود را پیگیری کرده و آینده آن را مجسم نمایند. کاربران می‌توانند با استفاده از امکانات این پایگاه مشارکت‌های استراتژیک خود را توسعه دهند، تحقیقات جدید و نوظهور را به سرعت بررسی کنند، مقالات منتشر شده را تجزیه و تحلیل کنند و گزارش‌های منحصربفرد متناسب با تحقیقات خود را ایجاد کنند.

سایول به کاربران این امکان را می‌دهد که مقالات خود را با استفاده فناوری رایانه‌ای پیشرفته آن تجزیه و تحلیل کنند و آن را با دیگر مقالات منتشر شده مقایسه و بررسی نمایند. این پایگاه به کاربران امکان دسترسی به اطلاعات بیش از ۹۰ میلیون رکورد انتشاراتی از بیش از ۲۲ هزار مجله از ۵۰۰۰ ناشر (که در اصل در پایگاه اسکوپوس نمایه شده اند) را می‌دهد. در حال حاضر پایگاه اطلاعاتی سایول دسترسی به اطلاعات متریک بیش از ۳۰۰ تریلیون داده را فراهم آورده است.

تاریخچه سایول:

سایول اولین بار در سال ۲۰۰۹ توسط شرکت الزویر به جامعه علمی معرفی شد. این پایگاه علم سنجی به عنوان رقیبی برای محصول اینسایتس InCites از شرکت کلاریویت، مطرح است. تا پیش از سال ۲۰۰۹ تمامی اطلاعات استنادی الزویر از به وسیله پایگاه اسکوپوس ارائه می شد. اما جای خالی یک پایگاه با قابلیت تحلیلی پژوهشی که دارای شاخص های بیشتری برای تسخیص جایگاه صحیحی از پژوهش، باشد، از سوی الزویر احساس شد.

بر همین اساس پایگاه علم سنجی سایول راه اندازی شد. این پایگاه اطلاعاتی در واقع یک  تجزیه و تحلیل پژوهشی است که امکان مقایسه نتایج استنادی به دست آمده را با میانگین ها و استانداردهای علم سنجی، امکان پذیر می سازد. با استفاده از سایول می توان عملکرد پژوهشی یک پژوهشگر، سازمان، کشور، منطقه، مجله، گروه پژوهشی و سایر موسسه های مشابه را بررسی کرد. پایگاه اطلاعاتی سایول در حال حاضر در بیش از ۲۳۴ کشور در سطح جهان توسط محققان مورد استفاده قرار می‌گیرد و امکان دسترسی به عملکرد تحقیقاتی بیش از ۲۴۴۰۰ موسسه تحقیقاتی و محققان را فراهم آورده است.

مزایای استفاده از سایول:

 1. پوشش جهانی: این پایگاه اطلاعاتی امکان دسترسی به عملکرد موسسات تحقیقاتی در سطح جهانی را برای کاربران فراهم می آورد و به آنها امکان بررسی تحلیل های ساده و پیچیده را می دهد.
 2. اعتبار: کلیه تحلیل های موجود در سایول بر اساس داده های جامع و معتبر موجود در اسکوپوس هستند که دارای اعتبار زیادی در سطح جامعه علمی است.
 3. دریافت گزارش: با استفاده از رابط کاربری پیشرفته و مناسب این پایگاه کاربران می توانند گزارش های مورد نیاز خود را به آسانی دریافت کرده و آنها را به اشتراک بگذارند.
 4. مقایسه: با استفاده از رشته های از پیش تعریف شده در پایگاه سایول امکان مقایسه تحقیقات شخصی با سایر تحقیقات مشابه در حوزه موضوعی مشخص و با سایر موسسات وجود دارد.
 5. شفافیت رتبه بندی: تجزیه و تحلیل و رتبه بندی ها در این پایگاه دارای اعتبار و شافیت ویژه ای است. کلیه رتبه بندی ها بر اساس معیارهای کتابسنجی Times Higher Education و QS World University Ranking  انجام میگیرد.
 6. بررسی عملکرد تحقیق: تجزیه و تحلیل و مدل سازی عملکرد تحقیق برای هر محقق یا موسسه بر اساس تاریخچه انتشار تحقیقات از ویژگی های منحصربفرد این پایگاه است.

سایول به چه سوالاتی پاسخ می دهد؟

اطلاعات موجود در سایول می تواند طیف وسیعی از سوالات را پاسخ دهد که با استفاده از آنها تصمیم گیری برای کاربران و موسسات علمی پژوهشی آسان تر شود. از تعداد بی شمار سوالات پرسیده شده از سایول می توان گفت مهمترین نمونه های آنان به این شرح است:

 1. برنامه ریزی های استراتژیک: حوزه های نوظهور علمی و روندهای رو به رشد در هر رشته و تخصص کدام موارد هستند؟
 2. رتبه بندی دانشگاه: معیارهای بین المللی برای رتبه بندی دانشگاه ها بر اساس داده های کتابشناختی پژوهش های آنها به مواردی هستند؟
 3. همکاری و مشارکت: کدام سازمان ها و افراد و موسسات در جهان دنیا در رشته های مختلف شرکای برجسته ای برای مشارکت در زمینه های تحقیقاتی مورد علاقه محققان هستند؟
 4. ارزیابی پژوهش: از چه معیارها و ویژگی هایی می توان برای ارزیابی و محک زدن عملکرد پژوهشگر، گروه هیئت علمی و موسسات علمی می توان استفاده کرد؟
 5. برتری پژوهش: با چه روش هایی می توان برتری یک پژوهش را به منظور جذب سرمایه گذار و بودجه در جامعه علمی نشان داد؟
 6. تاثیر پژوهش: تاثیر گسترده پژوهش انجام شده بر جامعه و برنامه های تحقیقاتی بلند مدت چیست؟
 7. تیم سازی و جذب مشارکت: شناسایی استعدادها و ایجاد مشارکت های کلیدی در سطح دنیا در تحقیقات دارای اولویت به چه صورت است؟
 8. سازمان های بین المللی: چگونه می توان تخصص ها، خروجی، تاثیرات و میزان مشارکت ها در پژوهش های متنوع را بر روی سازمان های بین المللی مانند سازمان ملل متحد محک بزنم و بررسی کنم؟

چه معیارهایی توسط سایول ارائه می شود:

داده های تحلیلی موجود در سایول مجموعه ای از ویژگی های ساده و پیچیده است که ارائه اطلاعات به انواع کاربران را بر اساس توانمندی های آنان امکان پذیر می سازد. در پایگاه اطلاعاتی سایول بیش از ۳۰ معیار برای هر پژوهش ارائه می شود که زمینه های مختلف را مورد بررسی قرار می دهد. برای آشنایی و نحوه استفاده از معیارهای سایول به اینجا مراجعه نمایید.

برخی از این معیارها که بیشترین استفاده را از سوی کاربران دارند عبارتند از:

 • Collaboration :میزان همکاری
 • Published :مقالات منتشر شده
 • Viewed: مقالات مشاهده شده
 • Cited : مقالات استناد شده
 • Policy Impact : تاثیر سیاسی
 • Patent Impact : تاثیر ثبت اختراع
 • Media Impact : تاثیر رسانه ای
 • Topics : موضوع مورد بررسی
 • Awarded Grants :کمک های مالی دریافت شده
 • University Rankings :رتبه بندی دانشگاه ها

ماژول های سایول:

سایول در بخش داشبورد خود دارای ۶ ماژول است که پس از ورود به پایگاه بر اساس میزان دسترسی کاربر نمایش داده می شوند. این ۶ ماژول عبارتند از:

 1. Overview Moduleمازول نمای کلی که د راین بخش کاربر می تواند یک بررسی اجمالی از روند تحقیقات، میزان توسعه و پیشبرد آن مشاهده نماید. این ماژول مرورهای معتبر و سطح بالایی از عملکرد تحقیقات جهانی برای کاربران فراهم می سازد.
 2. Benchmarkingدر ماژول محک زدن کاربران می توانند با استفاده از مجموعه ای جامع از معیارهای ساده و پیچیده گزارش های مقایسه ای را برای پشتیبانی از توسه طرح های تحقیقاتی خود ارائه و آنها را تجزیه و تحلیل نماید. در واقع این ماژول یک درک عمیق از موقعیت موسسه علمی و یا سازمان و دانشگاه را ایجاد می نماید.
 3. Collaborationماژول همکاری امکان شناسایی برنامه های تحقیقاتی در سطح دنیا را در بخش ها و زمینه های موضوعی خاص فراهم می آورد. با استفاه از این ماژول می توان شرکای تحقیقاتی را در سطح محلی و جهانی شناسایی کرده و تحقیقات استراتژیک آنان را برای همکاری بررسی کرد.
 4. Trendsبا استفاده از ماژول روندها می توان درک عمیقی از زمینه های تحقیقاتی و محققان برجسته آنها را در سطح دنیا به دست آورد. ماژول روندها زمینه های تحقیقاتی را با دقت تجزیه و تحلیل کرده و بر اساس علاقه کاربر موارد مناسب را به آن پیشنهاد می دهد.
 5. Impactماژول تاثیر یک تصویر دقیق از میزان تاثیر مقاله و تحقیقات بر شرایط اجتماعی، سیاسی و فناوری ارائه می دهد. این ماژول وضعیت تاثیرپذیری جامعه موردنظر را با استفاده از داده های موجود تجزیه و تحلیل می نماید.
 6. Grantsاز بررسی روندهای تامین مالی در حوزه های تحقیقاتی اولویت دار گرفته تا شناسایی مشارکت کنندگان کلیدی و نهادهای تامین مالی برای سرمایه گذاری در حوزه های مورد علاقه کاربران اطلاعاتی هستند که توسط ماژول کمک های مالی ارائه می شوند. با استفاده از این اطلاعات می توان یک برنامه ریزی استراتژیک برای نحقیقات انجام داد. 

تفاوت اسکوپوس و سایول در چیست؟

اسکوپوس یک پایگاه استنادی بسیار قدرتمند است که شامل چکیده ها و اطلاعات استنادی و کتابشناختی مقالات پژوهشی موجود در آن است. این پایگاه اطلاعات استنادی بیش از ۷۰۰۰ ناشر را در رشته های مختلف ارائه می دهد.

سایول یک پایگاه تحلیلی پیشرفته است که بر اساس داده های موجود در اسکوپوس فعالیت می نماید و تحقیقات فردی، گروهی، سازمانی و موسسات علمی را مورد بررسی و تجزیه و تحلیل قرار می دهد. سایول با استفاده از فناوری های پیشرفته و بهره گیری از تکنیک های علمی اطلاعات ویژه ای را در حمایت از تصمیم گیری های علمی ارائه می دهد.

بر این اساس در واقع اسکوپوس و سایول به نوعی مکمل یکدیگر بوده و هر دو پایگاه اطلاعات استنادی و تحلیلی هر پژوهش را بررسی می نماید، با این تفاوت که اسکوپوس دارای شاخص ها کمتری است و سایول، تعداد بسیار بیشتری متریک دارد و نیز تجزیه و تحلیل نموده و به تفصیل در مورد آنها گزارش ارائه می دهد.

روش های دسترسی و ورود به سایول:

 1. استفاده از دسترسی های دانشگاهی و موسسات پژوهشی دارای دسترسی به سایول که با مراجعه به کتابخانه محل تحصیل امکان پذیر است.
 2. خرید اکانت اختصاصی از شرکت های داخلی مانند یابش که دسترسی مستقیم به سایول را امکان پذیر می سازد.

 

وب سایت اصلی

Scival

منبع

https://www.elsevier.com/products/scival

این پست چقدر برای شما مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز ۱ / ۵٫ تعداد امتیاز: ۱

اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

اشتراک گذاری این مطلب:
مطالب مرتبط: