پایگاه اطلاعاتی امبیس

M.askari۱۳۹۸-۱۱-۱۴بازدید ۴۸۰۸
Posted on

پایگاه اطلاعاتی امبیس

 معرفی پایگاه اطلاعاتی امبیس  EMBASE

پایگاه امبیس چیست؟

پایگاه امبیس یکی از بزرگترین مجموعه های اطلاعاتی الکترونیکی است که توسط انتشارات Elsevier تهیه و ارائه می شود. امبیس یک پایگاه داده با کیفیت بالا و جامع برای تحقیقات پزشکی است. این پایگاه به عنوان یک منبع معتبر برای متخصصان حوزه پزشکی و علوم زیستی محسوب می شود. امبیس را در جامعه علمی یک منبع بینظیر و کامل در حوزه پزشکی می دانند که کاربران و محققان با مراجعه و جستجو در آن می توانند به تمامی نیازهای اطلاعاتی خود دست یابند. امبیس پوشش بینظیری از متون پزشکی دارد که حتی برخی از اطلاعات آن در MEDLINE نیز موجود نیست.

تاریخچه امبیس:

شروع فعالیت امبیس به سال  ۱۹۴۶ باز می گردد که در آن زمان گروهی از پزشکان هلندی به منظور ایجاد جریان دانش و ارائه گزارش های پزشکی پس از جنگ جهانی دوم اقدام به ارائه چکیده مقالات مجلات پزشکی کردند. این مجموعه چکیده ها Excerpta Medica  نام داشت. در این مجله ۱۳ موضوع پزشکی را بر اساس رشته های آناتومی، آسیب شناسی، فیزیولوژی، پزشکی داخلی و سایر تخصص های بالینی را طبقه بندی  میکرد. این مجله تا سال ۱۹۷۲ به فعالیت خود ادامه داد و پس از آن به الزویر پیوست و با آن ادغام شد.

پس از ادغام در سال ۱۹۷۵ این مجله به امبیس تغییر نام داد و به شکل الکترونیکی فعالیت خود را آغاز کرد و دسترسی به مجلات را امکان پذیر ساخت. این پایگاه پس از مدتی فعالیت و دریافت بازخورد کاربران آرشیو مطالب علمی خود را به صورت یک پایگاه مجزا طراحی کرده و EMBASE Classic را راه اندازی نمود که شامل اطلاعات ارزشمندی از داروها، اثرات جانبی، ترکیبات داخلی و سایر اطلاعات است.

پوشش موضوعی امبیس:

پایگاه اطلاعاتی امبیس بر علوم پزشکی و پیراپزشکی تمرکز دارد و حوزه مختلف این علوم را مورد بررسی قرار می دهد. از جمله رشته های مورد بررسی امبیس به مواردی همچون پزشکی بالینی، داروسازی، بهداشت و دندانپزشکی، آسیب شناسی، بهداشت عمومی، بیماری های پوستی، بیماری های دستگاه گوارش، بیماری های زنان و زایمان، بیماری های کودکان، جراحی، داروشناسی، دامپزشکی، دستگاه گردش خون، ژنتیک، سرطان، شیمی حیاتی، طب سنتی، عصب شناسی، روانپزشکی، میکروب شناسی، ایمنی شناسی و جراحی پلاستیک می توان اشاره نمود.

منابع امبیس:

 1. journals: مجموعه منابع اصلی امبیس که شامل بیش از ۸۱۰۰ عنوان از مجلات حوزه علوم پزشکی بوده و همچنین بیش از ۴ میلیون چکیده کنفرانس را شامل می شود.
 2. Embase Classic: این منبع از امبیس یک فایل پشتیبان از منابع اطلاعاتی است که از ۱۹۴۷ تا ۱۹۷۳ را شامل شده و حاوی چکیده و نمایه مقالات منتشر شده در آن بازه زمانی هستند.
 3. Emtree: یک اصطلاحنامه ساختاریافته با واژگان سلسله مراتبی و کنترل شده که منجر به یک نمایه سازی جامع برای توصیف محتوای متون علمی موجود در امبیس می شود.
 4. Embase medical device: این بخش از امبیس به معرفی و توسعه و نظارت دستگاه های پزشکی در سطح دنیا می پردازد. در واقع اطلاعات موجود در این بخش به عنوان یک منبع کلیدی برای توسعه دهندگان تجهیزات پزشکی محسوب شده و اطلاعاتی از قبیل چرخه عمر دستگاه های پزشکی، تیم های طراحی و ارزیابی بالینی و اطلاعات نظارت پس از خرید را ارائه می دهد.

محتوای امبیس:

محتوای منابع اطلاعاتی موجود در امبیس به صورت روزانه بروزرسانی می شود و در سطح جهانی ارائه و گسترش داده می شود. پوشش فعلی محتوای امبیس به همراه آرشیو او از سال ۱۹۴۷ عبارتند از:

 1. دارای بیش از ۴۴ میلیون و ۷۰۰ هزار رکورد که به طور متوسط روزانه نیز ۸۰۰۰ رکورد و سالانه ۲،۹۰۰،۰۰۰ رکورد جدید به آن افزوده می شود.
 2. دارای ۳۲۹۳ مجله منحصربفرد که در هیچ یک از پایگاه های اطلاعاتی دیگر موجود نیست و همچنین ۸۴۵۱ مجله که با مدلاین مشترک هستند.
 3. دارای ۴ میلیون و ۸۰۰ هزار چکیده کنفرانس که از مجموع ۱۵۱۱۷ کنفرانس علمی در سطح دنیا جمع آوری شده اند.
 4. دارای ۹۷۴۸۶ اصطلاح ترجیحی در Emtree با بیش از ۵۰۹۰۰۰ مترادف که از این میان ۶۴ عنوان فرعی دارو، ۱۴ زیر عنوان بیماری و ۴ عنوان فرعی دستگاه های پزشکی موجود است.
 5. امبیس دارای بیشترین پوشش جهانی در علوم پزشکی است به گونه ای که در حال حاضر مجلات علمی ۹۵ کشور در مجموعه محتوای منابع اطلاعاتی آن وجود دارند.

نمایه سازی در امبیس:

پایگاه اطلاعاتی امبیس برای نمایه سازی منابع اطلاعاتی خود از داده های موجود در Emtree بهره می برد. Emtree یک اصطلاحنامه تخصصی در حوزه علوم علوم پزشکی است که به صورت گسترده مترادف های هر اصطلاح را مورد بررسی قرار می دهد. این اصطلاحنامه برای هر واژه چهار مترادف در نظر می گیرد و جامعیت بینظیری از نظر بررسی اصطلاحات دارد. امبیس با استفاده از اصطلاحات نمایه سازی خود را انجام می دهد که این نمایه سازی نیز دارای اصولی است که عبارتند از:

 1. امبیس برای نمایه سازی تنها عنوان و چکیده را بررسی نمی کند بلکه کل متن را در نظر گرفته و نمایه سازی تمام متن را انجام می دهد و به همین دلیل پوشش جامعی از اصطلاحات دارد.
 2. امبیس برای پوشش مفهومی سازگار با اصطلاحنامه Emtree شرایط شاخص این اصطلاحنامه را به صورت مداوم بررسی می نماید.

جستجوی اطلاعات در امبیس:

کاربران می توانند با یک جستجوی پیشرفته در امبیس به یک کاوش عمیق در اطلاعات نمایه سازی شده بپردازند و نتایج حاصل از یک بررسی سیستماتیک قوی را مشاهده نمایند. نتایج حاصل از جستجوی کاربران به آنها کمک می کند تا:

 1. به اطلاعات مرتبط با نیاز خود از راه یک منبع قابل اعتماد دسترسی داشته باشند.
 2. مقالات معتبر را با اطمینان اشتراک گذاری کنند.
 3. به تعداد زیادی از موضوعات و پیشینه های مرتبط دسترسی پیدا کنند.

این پایگاه دارای انواع روش های جستجو شامل: جستجوی سریع، جستجوی پیشرفته، جستجو از طریق فیلدها، جستجوی دارویی، جستجوی بیماری ها و جستجوی مقاله است و دسترسی بهمتن کامل مقالات از طریق ناشران امکان پذیر است. انواع جستجو در پایگاه امبیس عبارتند از:

quick search : جستجوی سریع در quick search شبیه PubMed است و با کمترین تلاش و تنها با ارئه یک کلید واژه می توان اقدام به جستجو کرد.

Drug Search: در این جستجو نام دارو را در کادر جستجو وارد می کنیم. در این کادر امکان انتخاب فرعی ۱۷ نوع دارو وجود دارد. همچنین ۴۷ نوع انتخاب برای مدیریت دارو در این کادر قرار داده شده است.

Advance Search: در جستجوی پیشرفته می توان تعداد کلمات کلیدی را افزایش داده و جستجوی جامعی را انجام داد. همچنین در جستجوی پیشرفته می توان با انتخاب موضوع دامنه جستجو را محدود نمود. مانند محدود به EMBASE یا MEDLINE، محدود به موضوع خاص یا مقاله خاص محدود به جنس یا گروه سنی خاص محدود به نوع خاصی از حیوانات و امثال آنها امکان پذیر است. در جستجوی پیشرفته با انتخاب synonyms می توان واژه های مشابه را بازیابی کرد.

Filed Search: در این روش می توان مقاله را  از طریق فیلدهای مختلف مثل نام نویسنده، چکیده مقاله، عنوان مقاله، شماره دسترسی، ISSN و غیره جستجو نمود.

Disease Search: دراین روش نام بیماری را می توان با موضوعات فرعی مثل تشخیص، درمان، عوارض، شیوع و … بازیابی کرد.

Article Search: در این روش اطلاعات کتابشناختی مقاله ( عنوان مقاله، نویسنده، نام مجله، سال، شماره …) جستجو می شود.

Emtree Keyword: در این نوع از جستجو واژه های متنوعی پیشنهاد و اولویت آن ها را مشخص می شود. در Emtree تعداد مقالات مربوط به واژه ها ایندکس شده است. Emtree در واقع اصطلاحنامه ای به زبان طبیعی است. اصطلاحات دارویی Emtree بسیار وسیع است و دارای مترادف های زیاد و شامل اسامی تجاری است.

Journals: برای پیداکردن مجلات گزینه journals را که در قسمت بالای صفحه اصلی قرار دارد را انتخاب می کنیم. مجلات هم به صورت الفبایی عنوان مجله و هم به صورت موضوعی تقسیم بندی شده اند.

Authors: برای پیداکردن نویسنده قسمت Authors را انتخاب می کنیم. نام فامیل و سپس اسم کوچک را در کادر مخصوص جستجو وارد می کنیم.

Abstract: در پایگاه Embase چکیده مقالات دارای اتصال به ناشرین است. به عنوان مثال: Elsevier ,Science direct ,cell press , springer link karger online, thime –connect, cross-ref  که در آنها چکیده ها به مقالات مرتبط دارای لینک هستند. در چکیده ها واژه های جستجو با تغییر رنگ مشخص شده اند. همچنین چکیده ها دارای لینک به نویسندگان هستند.

 جستجوی عوارض دارویی:

یکی از مهمترین بخش های ارائه اطلاعات امبیس برای کاربران جستجوی دارویی آن است. کاربران می توانند با جستجوی نام دارو به مشخصات دارو و سایر اطلاعات آن از یک منبع معتبر و با دقت بالا دست یابند. از جمله فواید این جستجو عبارتند از:

 1. استفاده از ابزارهای هوشمند به منظور دستیابی به اطلاعات مهم برای سازگاری دارویی در بیماران
 2. بررسی روابط دارو و بیماری ها و تداخلات داروها با یکدیگر
 3. یک منبع معتبر برای جستجو و کشف اثرات نامطلوب داروها

به چه دلیل امبیس یک منبع کامل در حوزه پزشکی است؟

امبیس با بهره گیری از اصطلاحنامه آنلاین Emtree عبارت مورد جستجو را با در نظر گرفتن تمامی مترادف ها و نمونه های شبیه به آن مورد بررسی قرار می دهد که این امر منجر به یک بررسی عمیق و جامع می شود. کاربران می توانند با استفاده از این اصطلاحنامه دامنه جستجوی خود را گسترس داده و یک نتیجه کامل و مبتنی بر شواهد را مشاهده نمایند.

یکی دیگر از ویژگی های امبیس وجود یک فایل پشتیبان از آرشیو اطلاعاتی است که سالهای ۱۹۴۷ تا ۱۹۷۳ را پوشش می دهد. اطلاعات این آرشیو به صورت عمیق و قوی نمایه سازی شده و رو به گسترش است. همچنین استفاده از جستجوی پیشرفته و ابزارهای هشدار کاربران را قادر می سازد تا هیچ یک از منابع اطلاعاتی را از دست ندهند. جستجوی پیشرفته امبیس با ایجاد رابط های مخصوص امکان جستجو در داروها، بیماری ها، دستگاه های پزشکی، مقاله ها و نویسندگان را برای کاربران فراهم می کند.

امبیس چگونه محتوای مدلاین را پوشش می دهد؟

از مجموع منابع موجود در امبیس و مدلاین بیش از ۳۰۰۰ عنوان مشترک وجود دارد که در هر دو پایگاه موجود هستند. مجموعه اطلاعاتی موجود در امبیس توسط اصطلاحنامه Emtree نمایه سازی می شود. از سوی دیگر مجلاتی که در مدلاین موجود هستند و توسط امبیس نمایه سازی نمیشوند توسط اصطلاحنامه Mesh نمایه سازی می شوند. رکوردهای مدلاین روزانه به الزویر تحویل داده می شود تا در آرشیو امبیس گنجانده شوند. این رکوردها توسط الزویر مجددا نمایه سازی نمی شوند بلکه با اصطلاحات Emtree تطبیق داده شده و تمامی رکوردها وارد مجموعه امبیس می شوند. بدین ترتیب با جستجو در امبیس می توان کلیه منابع موجود در مدلاین را نیز جستجو کرد.

مقایسه محتوای اطلاعات امبیس با مدلاین:

 1. امبیس ۹۹ درصد مجلات مدلاین را به علاوه ۳۲۹۳ مجله دیگر را پوشش می دهد.
 2. امبیس ۹۷۴۸۶ اصطلاح را از جمله اصطلاح های موجود در Mesh را شامل می شود.
 3. اطلاعات علمی بیش از ۱۵۱۱۷ کنفرانس در امبیس موجود است.
 4. دارا بودن بیش از ۵۰۹،۳۷۲ مترادف یعنی ۴۷۹۰۰۰ مترادف بیشتر از Mesh.
 5. امبیس تمامی داروها و دستگاه های پزشکی را به صورت دانه ای و مجزا نمایه سازی کرده است.

آیا داشتن دسترسی به اسکوپوس شما را از داشتن دسترسی به امبیس بی نیاز می کند؟

جستجو در اسکوپوس تنها در چکیده ها و استنادها صورت می گیرد در صورتی که در امبیس جستجو در کل محتوای منابع یعنی عنوان، چکیده، متن اصلی و استنادها انجام می شود. در اسکوپوس عناوین فرعی وجود ندارد و هر واژه به تنهایی مورد بررسی قرار می گیرد.همچنین در اسکوپوس به دلیل عدم استفاده از اصطلاحنامه جستجو نتایج بسیار کمتری نسبت به امبیس خواهد داشت زیرا در آن مترادف ها در نظر گرفته نمی شوند.

به عنوان مثال زمانی که شما در اسکوپوس واژه سکته قلبی را جستجو کنید تنها مقالاتی برای شما بازیابی می شود که چکیده و عنوان آنها شامل این واژه باشد و متن ها و مترادف ها از فهرست بازیابی حذف خواهند شد، در صورتی که در امبیس واژه انفارکتوس میوکارد نیز علاوه بر سکته قلبی مورد بازیابی قرار گرفته و در کل مقالات هر دو واژه بررسی می شوند و در نتیجه بازیابی دقیق تر و عمیق تر خواهد بود.

روش های دسترسی و ورود به امبیس:

 1. استفاده از دسترسی های دانشگاهی و موسسات پژوهشی دارای دسترسی به امبیس که با مراجعه به کتابخانه محل تحصیل امکان پذیر است.
 2. خرید اکانت اختصاصی از شرکت های داخلی مانند یابش که دسترسی مستقیم به امبیس را امکان پذیر می سازد.

وب سایت اصلی امبیس

EMBASE

منابع:

https://www.elsevier.com/products/embase

https://www.elsevier.com/products/embase/emtree

https://www.elsevier.com/products/embase/content

https://www.elsevier.com/products/embase/resources

 

 

این پست چقدر برای شما مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز ۰ / ۵٫ تعداد امتیاز: ۰

اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

اشتراک گذاری این مطلب:
مطالب مرتبط: