پایگاه اطلاعاتی کلینیکال کی

M.askari۱۳۹۸-۰۸-۲۰بازدید ۲۴۱۹
Posted on

پایگاه اطلاعاتی کلینیکال کی

معرفی پایگاه اطلاعاتی پزشکی کلینیکال کی Clinical Key

 

کلینیکال کی چیست؟

کلینیکال کِی یک پایگاه اطلاعاتی و موتور جستجوی بالینی است که امکان دسترسی سریع به منابع پزشکی و پیراپزشکی تمام متن را برای پزشکان و کاربران خود در سطح دنیا فراهم می آورد. این پایگاه اطلاعاتی یکی از محصولات شرکت بین المللی الزویر است که اطلاعات علمی، مستند، دقیق و سریع را برای تصمیم گیری پزشکان در سطح دنیا فراهم می آورد.  سی کی (clinicalKey) یک موتور جستجوی بالینی هوشمند، که شامل کتاب، مجلات، تصویر، مولتی مدیا، اطلاعات دارویی و .. است. بگونه ای طراحی شده است که توان پاسخگویی به ۳ نیاز کلیدی پزشکان، جامعیت، اعتماد و سرعت را به صورت همزمان در خود داشته باشد.

تاریخچه کلینیکال کی:

نقطه شروع فعالیت کلینیکال کی در سال ۲۰۱۰ توسط ۲۰۰۰ پزشک در سطح دنیا بود. این پزشکان به منظور ایجاد یک منبع علمی، دقیق، معتبر و مبتنی بر شواهد برای پاسخگویی به سوالات پزشکان در کمترین زمان ممکن برای تصمیم گیری های درمانی به مدت دو سال مشورت و تحقیق و بررسی انجام دادند.

پس از بررسی های فراوان و انتشار نسخه های آلفا و بتای این پایگاه اطلاعاتی سرانجام در آوریل سال ۲۰۱۲ این پایگاه اطلاعاتی در سومین آپدیت خود منتشر شد و به موفقیت دست یافت. این پایگاه اطلاعاتی برای موسسات بهداشتی، دانشگاه ها، مراکز درمانی، کلینیک ها و سایر مراکزی که با درمان بیماران مواجه هستند بسیار کاربردی است. تا به حال کلینیکال همواره در مسیر رشد و توسعه خود بوده و یک منبع بسیار معتبر در زمینه علوم پزشکی در سطح دنیا محسوب می شود.

پوشش موضوعی کلینیکال کی:

نحوه ارائه اطلاعات در کلینیکال کی اندکی متفاوت بوده و تنها به دسته بندی موضوعی محدود نمی شود. انواع ارائه اطلاعات بر اساس موضوع در این پایگاه اطلاعاتی عبارتند از:

 1. بیماری ها: در این بخش انواع بیماری های رایج مانند سرماخوردگی، آلرژی، شکستگی ها، عفونت ها تا بیماری های پیشرفته مانند مشکلات قلبی و مغزی، انواع سرطان ها، بیماری های نادر و بسیاری موارد دیگر مورد بررسی قرار می گیرند. این بخش شامل تعداد بیشماری مقاله تمام متن، کتاب های مرجع و درسی، دستورالعمل های درمانی و بالینی است.
 2. روش های درمانی: در این بخش انواع روش های درمانی جراحی، دارویی، غیر جراحی مطابق با نوع بیماری ارائه می شود. تمامی روش های بالینی ارائه شده شامل مراحل گام ب گام در مورد چگونگی انجام درمان تا حصول نتیجه است. این بخش شامل روش های درمانی طیف گسترده ای از بیماری ها مانند مشکلت قلبی، مشکلات گوارشی، انواع جراحی ها، چشم پزشکی، رادیولوژی، سونوگرافی، علوم آزمایشگاهی و بسیاری موارد دیگر است.
 3. داروها: این بخش شامل هزاران مقاله علمی در مورد داروها، نحوه اثر آنها، تداخلات آنها با سایر داروها، اثرات جانبی، دوز مصرفی برای بیماران مختلف، داروهای مکمل، سم شناسی و سایر اطلاعات علمی است.
 4. رهنمودها: این بخش از کلینیکال کی شامل روش های درمانی مبتنی بر شواهد است که توسط انجمن ها و سازمان های پزشکی در سطح دنیا تائید و ارائه شده است. رهنمودهای علمی روش های تصمیم گیری در شرایط بحرانی را بهبود می بخشد.
 5. چند رسانه ای ها: این دسته از منابع اطلاعاتی در زمینه آموزش برای دانشجویان پزشکی و جراحان بسیار مفید بوده و اطلاعات را به شکل بصری ارائه می دهد. منابع چندرسانه های طیف گسترده ای از موضوعات مانند فیزیولوژی، آناتومی، سونوگرافی ها، رادیولوژی ها و انواع جراحی ها را پوشش می دهد.

محتوای کلینیکال کی:

منابع اطلاعاتی موجود در کلینیکال کی به شکل های گوناگونی ارائه می شود. تمامی این منابع دارای اعتبار زیادی در سطح جامعه علمی هستند. انواع منابع اطلاعاتی کلینیکال کی عبارتند از:

 1. Journal : شامل بیش از ۸۵۰ عنوان از مجموعه مجلات پزشکی و جراحی الزویر وکلینیک های آمریکای شمالی
 2. Book: کتابهای مرجع پزشکی و جراحی و همچنین کتاب های درسی این حوزه در این پایگاه ارائه می شوند. در حال حاضر کلینیکال کی دارای بیش از ۱۰۰۰ عنوان کتاب الکترونیکی در زمینه علوم پزشکی و جراحی است. امکان دانلود فصلهای کتاب با عضویت در این پایگاه وجود دارد.شماره های جدید مجلات و ویراستهای جدید کتابها به محض انتشار در این پایگاه قابل دسترس هستند. کتاب های این پایگاه تا زمان انتشار ویرایش جدید در ClinicalKey باقی مانده و قابل دسترس می باشد.
 3. First Consult : دسترسی به بیش از ۸۵۰ مرور بالینی بر اساس موضوع، ۳۰۰ روش مشاوره در زمینه اطلاعات بیماری و ۸۵۰ متن علمی در زمینه مشاوره با بیماران
 4. Multimedia Resources: شامل بیش از ۳ میلیون تصویر پزشکی و بیش از ۳۳۰۰ فیلم آموزشی پزشکی و جراحی
 5. Patient Educations: شامل بیش از ۹۰۰۰ جزوه و راهنمای منابع آموزش به بیمار به زبان های مختلف در زمینه اطلاعات بیماری، علائم بالینی، نحوه درمان و ریسک فاکتورها
 6. Drugs Monograph : مجموعه ای کامل از اطلاعات بالینی داروها با بیش از ۲۵۶۰ تک نگاری در این زمینه از شرکت گولد استاندارد
 7. Practice guideline : دارای بیش از ۴۵۰۰ دستورالعمل بالینی در زمینه درمان بیماری
 8. Medline : دارای بیش از ۱۸ میلیون چکیده از پایگاه اطلاعاتی مدلاین که روزانه توسط کتابخانه ملی پزشکی آمریکا ارائه می شود.
 9. Clinical Trials :مجموعه کارآزمایی های بالینی از ClinicalTrials.gov database
 10. Clinical Overviews : مجموعا ۱۷۹۹
 11. Procedures Videos : ویدئو های دستورالعمل، ۲۴۸ عنوان

ویژگی های کلینیکال کی:

سریع: کلینیکال کی در اسرع وقت به سوالات پزشکی شما پاسخ می‌دهد چرا که همانند یک پزشک می‌اندیشد. این سرویس در همان حالی که شما مشغول تایپ هستید پیشنهادهای مناسب را به شما ارائه می‌دهد.

بروزرسانی مداوم: کلینیکال کی به طور مداوم در حال به روز شدن است. از این رو همواره محتوای جدید و معتبر را برای متخصصان پیشنهاد می‌کند.

راحت: چه در کنار بیمار خود و چه در حال حرکت باشید با استفاده از اپلیکیشن کلینیکال کی می توانید به محتوای پزشکی را در هر حالت یافته دست یافته و آن را به اشتراک بگذارید.

معتبر: در سراسر جهان متخصصان پزشکی در تصمیم‌گیری های خود به پاسخ های کلینیکال کی اعتماد داشته و همواره از آن بهره می‌گیرند.

شخصی سازی: هر کاربر می تواند جستجوها را بر اساس نیاز خود شخصی سازی کرده و نتایج یافته شده را به اشتراک بگذارد.

رابط کاربر قوی: طراحی کاربرپسند این پایگاه اطلاعاتی دسترسی به مرتبط ترین محتوا را برای کاربران به آسانی امکان پذیر می سازد.

جستجوی هوشمند: ایجاد فناوری های جدید مبتنی بر هوش مصنوعی یک جستجوی کامل و هدفمند را برای کاربران به منظور یافتن مرتبط ترین پاسخ در کمترین زمان ممکن را فراهم می آورد.

کاربران کلینیکال کی چه افرادی هستند؟

کلینیکال کی به صورت ویژه برای جامعه پزشکی در سطح دنیا تهیه و توسعه داده شده است. این پایگاه اطلاعاتی به تمامی افرادی که در این حوزه مشغول به فعالیت هستند اطلاعات مرتبط با نیاز آنها را ارائه می دهد. کاربران کلینیکال کی عبارتند از:

 1. پزشکان: مهمترین کاربران این پایگاه اطلاعاتی پزشکان هستند. پزشکان با مراجعه به کلینیکال کی می توانند از دانش بالینی موجود در دنیا که به سرعت در حال پیشرفت است بهره برده و از پاسخ های سریع آن از مرحله مراقبت تا درمان استفاده نمایند.
 2. پرستاران: این پایگاه اطلاعاتی با ارائه متون علمی و پاسخ های معتبر پرستاران را برای ارائه پاسخ های علمی و اجرای موثر روش های درمانی توانمند می سازد.
 3. داروسازان: کلینیکال کی با ارائه اطلاعات معتبر و دقیق و علمی درباره داروها ونحوه اثر آنها، نحوه درمان، تداخلات دارویی و اثرات جانبی داروسازان را قادر می سازد تا هدایت درمانی بهتری داشته باشند.
 4. دانشجویان پزشکی: کلینیکال کی با ارائه متون علمی و کتاب های درسی معتبر در زمینه ارائه محتوای آموزشی به دانشجویان پزشکی یکی از منابع معتبر است.

نسخه های مختلف کلینیکال کی:

 1. نسخه ی پزشکان که تحت عنوان کلینیکال کی Clinicalkey.com ارائه می شود.
 2. نسخه ی دانشجویی تحت عنوان کلینیکال کی استیودنت Clinicalkey.com/student
 3. نسخه ی فارماکولوژی تحت عنوان کلینیکال فارماکولوژی https://www.clinicalkey.com/pharmacology/
 4. نسخه ی پرستاری تحت عنوان کلینیکال کی  فور نرسینگ https://www.clinicalkey.com/nursing/
 5. نسخه ی های در زبان های فرانسوی، اسپانیولی و…

محتوای کلینیکال کی را چگونه مشاهده کنم:

 1. از طریق دانلود اکسل در این صفحه :

  Clinicalkey Master Content List

 2. از طریق وارد شدن به کلینیکال کی دات ام   (ثبت نام در آن رایگان است)  و بعد از وارد شدن روی مرور هر نوع محتوا  و یا جستجو که انجام میدهید باید دقت کنید که دکمه ی Subscribed Content  غیرفعال باشد. در این حالت میتوانید متوجه بشوید چه عناوین کتاب ها و مجلاتی در سی کی موجود است. بر این اساس جستجو در کلینیکال کی بصورت رایگان عملی است امام متن کامل منابع نیاز به خریداری دارد.

روش دسترسی به متن کامل پایگاه اطلاعاتی کلینیکال کی : 

 1. خرید دلاری از وب سایت اصلی آن
 2.  از طریق دسترسی دانشگاهی یا موسسه ای که شما در آن تحصیل می کنید ممکن است امکان استفاده فراهم باشد.
 3. برای خرید اکانت اختصاصی کلینیکال کی  از یابش به اینجا مراجعه نمایید.

اپلیکیشن های موبایلی کلینیکال کی:

 

 

 

وب سایت اصلی کلینیکال کی

clinicalkey

منبع

https://www.elsevier.com/products/clinicalkey

https://library.rvu.edu/clinicalkey/whatisclinicalkey

 

این پست چقدر برای شما مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز ۰ / ۵٫ تعداد امتیاز: ۰

اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

اشتراک گذاری این مطلب:
مطالب مرتبط: