پایگاه اطلاعاتی اسکوپوس

 

 

معرفی پایگاه اطلاعاتی اسکوپوس scopus

اسکوپوس بزرگ‌ترین پایگاه دادۀ چکیده و استنادی از انتشارات الزویر است و شامل ۲۶۵ میلیون رکورد بوده که ۶۸ میلیون رکورد آن اطلاعات کامل فراداده ی مقالات و پتنت ها را شامل می شود و اطلاعات استنادی برای آنها محاسبه شده است. این پایگاه ابزاری بسیار مهم برای تجزیه و تحلیل پژوهش‌های مختلف است. یکی از ویژگی های این پایگاه دارا بودن اطلاعات علم سنجی مانند H-Index نویسندگان و دانشگاه ها است. این پایگاه دارای امکان جستجوی کلیدواژه ای در فیلدهای مختلف جستجو از طریق نام نویسنده، جستجو از طریق وابستگی سازمانی و جستجوی پیشرفته را دارا است.

اسکوپوس امکان دستیابی در کمترین زمان ممکن را به اطلاعات معتبر علمی و همچنین متخصصان را برای کاربران خود فراهم می آورد و به وسیله ابزارهای علمی و تحلیلی خود در پیشرفت تحقیقات علمی سهم بسزایی دارد. افراد و سازمان های مختلف هر یک به گونه ای از طریق این وب سایت اقدام به رفع نیاز خود می نماید. به عنوان مثال محققان حوزه صنعت با بررسی نوآوری های موجود در بازار معیارهای رقابتی را شناخته و با توجه به پیشرفت صنعت اقدام به ادامه فعالیت خود می نمایند. از سوی دیگر موسسات علمی و دانشگاهی با تامین نیازهای علمی خود از این وب سایت اقدام به همکاری با دانشجویان، محققان و پژوهشگران خود می نمایند.

همچنین سازمان های علمی با دریافت رتبه بندی های علمی موجود در این پایگاه می توانند میزان پیشرفت مجموعه خود و سایر مجموعه های مشابه را بررسی نمایند. از سوی دیگر مجموعه های مالی و دولتی برای تهیه برنامه های استراتژیک آینده خود از منابع موجود در این پایگاه بهره برده و به اعتبار و دقت آن اعتماد کافی را داشته باشند. 

یکی دیگر از محصولات اسکوپوس ارائه اطلاعات پروانه های ثبت اختراع یا پتنت ها است. دستیابی به پتنت ها برای بسیاری از محققان بسیار مهم است که این پایگاه اقدام به ارائه اطلاعات آنها نموده و داده های بیش از ۱۳ میلیون پتنت درون این پایگاه قرار دارد.

 

دسترسی رایگان به اسکوپوس

وب سایت اصلی

scopus

 

* برای ثبت درخواست اکانت اختصاصی یک ساله با ما تماس بگیرید

* دانشگاه ها، کتابخانه ها، سازمان ها و شرکت ها برای دسترسی بیشتر و تعداد سرور های بیشتر تضمین شده در طول سال با هزینه های اشتراک بسیار مناسب و پایین با ما تماس بگیرید.