Posted on

پایگاه اطلاعاتی اسکوپوس SCOPUS

معرفی پایگاه اطلاعاتی اسکوپوس Scopus

اسکوپوس چیست؟

اسکوپوس یکی از بزرگ‌ترین پایگاه دادۀ چکیده و استنادی، مجصول شرکت انتشاراتی الزویر است و شامل ۳۲۲ میلیون رکورد بوده که ۹۳ میلیون رکورد آن اطلاعات کامل فراداده ی مقالات و ۵۰ میلیون رکوردهای اطلاعاتی پتنت ها، را شامل می شود و اطلاعات استنادی برای آنها محاسبه شده است. این پایگاه ابزاری بسیار مهم برای تجزیه و تحلیل پژوهش‌های مختلف است. یکی از ویژگی های این پایگاه دارا بودن اطلاعات علم سنجی مانند H-Index نویسندگان و دانشگاه ها است. این پایگاه دارای امکان جستجوی کلیدواژه ای در فیلدهای مختلف جستجو از طریق نام نویسنده، جستجو از طریق وابستگی سازمانی و جستجوی پیشرفته را دارا است.

چرا اسکوپوس برای شروع پیشنیه یابی مهم است؟

اسکوپوس امکان دستیابی در کمترین زمان ممکن را به اطلاعات معتبر علمی و همچنین متخصصان را برای کاربران خود فراهم می آورد و به وسیله ابزارهای علمی و تحلیلی خود در پیشرفت تحقیقات علمی سهم بسزایی دارد. افراد و سازمان های مختلف هر یک به گونه ای از طریق این وب سایت اقدام به رفع نیاز خود می نماید. به عنوان مثال محققان حوزه صنعت با بررسی نوآوری های موجود در بازار معیارهای رقابتی را شناخته و با توجه به پیشرفت صنعت اقدام به ادامه فعالیت خود می نمایند. از سوی دیگر موسسات علمی و دانشگاهی با تامین نیازهای علمی خود از این وب سایت اقدام به همکاری با دانشجویان، محققان و پژوهشگران خود می نمایند.

همچنین سازمان های علمی با دریافت رتبه بندی های علمی موجود در این پایگاه می توانند میزان پیشرفت مجموعه خود و سایر مجموعه های مشابه را بررسی نمایند. از سوی دیگر مجموعه های مالی و دولتی برای تهیه برنامه های استراتژیک آینده خود از منابع موجود در این پایگاه بهره برده و به اعتبار و دقت آن اعتماد کافی را داشته باشند. 

منابع اسکوپوس شامل چیست؟

۱٫فراداده ی مقالات از مجلات، کتابها و… پذیرفته شده: ۹۳ میلیون رکورد

۲٫ رفرنس های مرتبط با رکوردهای اصلی (Secondary documents): 180 میلیون رکورد

۳٫ پتنت ها: ۵۰ میلیون رکورد

۴٫ پری پرینت ها (preprints): 1.9 میلیون رکورد

 منابع اسکوپوس از کجا تأمین می شود؟

منابع اسکوپوس از حدود بیش از ۲۰ هزار مجله و کتابها و .. که بر اساس اصول و استانداردهای اسکوپوس اقدام به نشر مقالات می کنند تأمین می شود و هر ساله فهرست این منابع بر اساس پذیرش مجلات جدید و یا حذف یکسری مجلات که از استانداردها عدول کرده اند تغییراتی دارد.

این منابع در ۴ دسته بندی هستند:

 1. Journals
 2. Book Series
 3. Conference Proceedings
 4. Trade Publications

از کجا فهرست منابع اسکوپوس را ببینیم؟

اسکوپوس بخشی رایگان بنام sources دارد که اطلاعات کامل مجلات فعال و غیر فعال بهمراه اطلاعات استنادی، مانند ضریب تأثیر سایت اسکور، چارک مجلات و…. در آن قابل مشاهده است. یابش اطلاعات بیشتری درباره ی این بخش از اسکوپوس در این مقاله دارد.

روش دسترسی به اسکوپوس چگونه است؟

با توجه به اینکه ورود به پایگاه اصلی و اکسپلور اسکوپوس نیازمند دسترسی است روش های دسترسی از طریق یابش دو نوع هستند:

دسترسی رایگان به اسکوپوس

خرید اکانت اختصاصی اسکوپوس

کاربردهای اسکوپوس چیست؟

 • جستجوی تاریخچه ی پژوهش
 • جستجوی منابع مرتبط
 • جستجوی تازه گی کار
 • پیدا کردن جای خالی پژوهش ها و یابش ایده های جدید
 • . مباحث علم سنجی (شاخص ها)
 •  ردگیری اندیشه ها  (سیر تاریخی مفاهیم)
 • سنجش اعتبار مدارک (در صورت دارا بودن استاندازهای ایندکس کردن منابع)

 

وب سایت اصلی

Scopus

 

مطالب مرتبط: