خدمات یابش برای سازمان های علمی، پژوهشگاه ها و کتابخانه های تخصصی

خدمات یابش برای موسسه های علمی، پژوهشگاه ها و کتابخانه های تخصصی

موسسه ها و سازمان های تخصصی برای رفع نیازهای اطلاعاتی خود معمولا دارای یک مرکز اطلاعاتی و یا کتابخانه تخصصی در سازمان خود هستند. وجود کتابخانه تخصصی بدون یک کتابدار مجرب و حرفه ای ارزش چندانی برای آن سازمان نخواهد داشت. رسالت یک کتابدار در هر مجموعه اطلاعاتی در دسترس قرار دادن اطلاعات مورد نیاز کاربران به بهترین شکل و در کمترین زمان ممکن است. اطلاعات مورد نیاز مراجعه کنندگان از سوی کتابدار به دو صورت پاسخ داده می شود. گاهی کاربران نیاز به یک منبع اطلاعاتی چاپی دارند که در مجموعه منابع کتابخانه موجود بوده و کتابدار آن را در اولین فرصت در اختیار کاربر قرار می دهد. برخی از مراجعه کنندگان به کتابخانه ها به منابع اطلاعاتی مانند مقالات تازه منتشر شده، استانداردهای بین المللی، داده های علمی و پژوهشی، نتایج آزمایش ها و تحقیقات و اطلاعاتی از این دست نیاز دارند که لازمه آن داشتن منبع غنی از اطلاعات بروز در کتابخانه است.

به طورمعمول دارا بودن این حجم از اطلاعات در هر کتابخانه تخصصی امکان پذیر نیست. در سال های اخیر سیاست های دسترسی به منابع در کتابخانه ها از شکل مالکیت به شکل دستیابی در زمان نیاز تغییر کرده است. کتابدار در زمان مراجعه کاربران ممکن است با این گونه از نیازهای اطلاعاتی روبرو شوند که برای پاسخگویی به آنها نیازمند دسترسی به پایگاه های معتبر علمی در سطح دنیا هستند. پایگاه هایی که در حال حاضر در کشور ما با مشکلاتی در زمینه دسترسی روبرو هستند.

مجموعه یابش برای حل این مشکل و یاری کتابداران مجموعه های تخصصی در زمینه دسترس پذیری به اطلاعات علمی مورد نیاز خدمات ویژه ای را ارائه می دهد. این مجموعه حرفه ای خدماتی اعم از دسترسی به ۶۰ میلیون مقاله ی رایگان ویژه کتابخانه های تخصصی در بخش lib.yabesh.ir ، خدمات تأمین کتاب دیجیتال لاتین شامل ۱۳ میلیون کتاب الکترونیکی که ۵۰۰ هزار عنوان آن رایگان در اختیار کتابخانه های تخصصی قرار می گیرد، اشتراک ژورنال های روز دنیا شامل سالیانه ۵۰۰ عنوان اشتراک ژورنال برای کتابخانه های تخصصی و دانشگاهی ، استانداردهای صنعتی و فنی بین المللی، پایان نامه های لاتین، گزارش های تحقیقات بازار، گزارش آزمایش های علمی و بسیاری از منابع دیگر را در اختیار کتابداران قرار می دهد.

 مجموعه یابش در زمینه های دیگری نیز اقدام به همکاری با کتابخانه های تخصصی و کتابداران آنها می نماید. خدماتی از قبیل  آموزش های حرفه ای در بخش مدرسه ی سوادهای نوظهور به منظور ارتقاء مهارت های حرفه ای کتابداران مانند چگونگی دریافت اطلاعات از پایگاه ها، سواد اطلاعاتی و تعداد زیادی از این دست آموزش ها را نیز در اختیار کاربران خود قرار می دهد. از دیگر فعالیت های حرفه ای مجموعه یابش می توان به مجله ی کلاس آپ، خدمات استخراج داده توسط تیم حرفه ای نگاشت، دستیاری پژوهشگران و اساتید در شبکه های اجتماعی مطرح در سطح دنیا به منظور انتشار پژوهش های افراد در این شبکه های حرفه ای نیز اشاره نمود.

یکی از مهمترین بخش های خدمات مجموعه یابش بخش خدمات نرم افزاری این شرکت است که در واقع بخش تجاری یابش محسوب شده و در این قسمت مجموعه یابش با در اختیار قراردادن نرم افزار اپن سورس PersianDspace.ir که تغییرات عمده ای توسط مجموعه نرم افزاری یابش در راستای کاربرپسندی آن و یاری کتابداران در زمینه ورود اطلاعات بر روی آن انجام شده است خدمات ویژه و حرفه ای را به کتابخانه های تخصصی و کتابداران آنها اعطا می نماید. 

یابش به شما کمک می کند تا یک کتابخانه ی قدرتمند و توانا برای کاربران خود فراهم کنید.

تأمین منابع

داده ها و علم سنجی

خدمات آموزشی و ترویجی

دسترسی رایگان